1 C
Kotor

Slušaj online radio

3. Dječja smotra folklora u Kotoru okupila 365 mališana

Specijalni gosti bili su mališani iz Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva “Fra Petar Bakula” iz Posušja (BiH), pobjednici XIII Državne smotre dječjeg izvornog folklora u Mostaru, koji su za nagradu dobili gostovanje u Kotoru



Dvorana Kulturnog centra “Nikola Đurković” nije bila dovoljno velika da primi sve zainteresovane ljubitelje folklora, roditelje, prijatelje, braću i sestre,  koji su u subotu uveče došli da isprate svoje miljenike i miljenice – učesnike programa Smotre dječijih ansambala u Kotoru, čiji su domaćini članovi Folklornog ansambla “Nikola Đurković”. Ni sa druge strane pozornice , u “bekstejdžu” nije bilo manje gužve, jer je u programu učestvovalo ukupno 365 mališana, koji su “okupirali” sve prostorije Centra, gdje su se pripremali i presvlačili kostime.  Divno je bilo vidjeti djecu u šarolikom koloritu narodnih nošnji i čuti njihovu graju u Omladinskom klubu, kroz Staklenu galeriju (prizemlje i sprat), u Muzičkoj i multimedijalnoj sali, u holu i u bivšem Dramskom studiju…

Bogatstvo folklorne tradicije ogledalo se i u programu, kroz plesove iz Bačke, Boke, igre iz Crne Gore – Mojkovca, Bihora, iz Srbije –Šumadije, Niškoga kraja… Cijeli Kulturni centar bio je u znaku ansambala iz KUD “Njegoš” Cetinje, FA “Zahumlje” Nikšić, KUD “Sloga” Đenovići, KUD “Bihor” Petnjica, KUD “Vesna” Mojkovac, FA “Podgorica”, KC “Stara Budva” i naravno, FA “Nikola Đurković”.

U nas se sve pjeva uživo

Posebnu pažnju publike privukli su mlađani članovi i članice Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva “Fra Petar Bakula” iz Posušja (BiH), koji su bili specijalni gosti Smotre. Potpuno različiti i autentični, pjevajući “a kapela” i svirajući uživo, mališani su u programu “Igre na našem gumnu” potsjetili na stare dječije igre, na ljepotu osjećaja da si dio zajednice, čiji je simbol i kolo.

Publika – Tražilo se mjesto više

– U nas se sve pjeva uživo, sviraju se diple, gusle, pjeva se ganga (pjevačka grupa, muška ili ženska). Predstavili smo posuške običaje, svirali diple, pjevali smo staru uspavanku uz kolijevku, igrali ritmička kola – trusu, poskočicu i igricu lončića, sve bez muzike, objašnjavaju  nam Jerko i Katica Bešlić iz Posušja, roditelji četvoro djece – Ane, Zdravka, Marka i Ive, uzrasta od šest do 13 godina, koji su svi učestvovali u programu. Ova divna grupa došla je u Kotor kao laureat Nagrade za osvojeno prvo mjesto na Takmičenju dječjih  folklornih ansambala, održanom 24. juna u Mostaru, gdje su kotorski folkloraši bili gosti.

-Pobjednik je za nagradu trebalo da dobije putovanje i tako je nas zapalo da dođemo u Kotor, što je prvi put za naše folklorno društvo da ide u Crnu Goru, pojasnio nam je Jerko. Od ukupno oko 300 članova iz svih postava HKUD “Fra Petar Bakula” Posušje, čija je predsjednica Antonia Bašić, u Kotoru je nastupilo njih trideset i dvoje mališana, zajedno sa koreografkinjama Magdalenom, Ivom i Anicom.

Folkloraši sa Cetinja

Folkloraši iz KUD “Njegoš” sa Cetinja nastupili su sa devet parova, ovdje su već drugu godinu zaredom, a prošlog mjeseca su bili u Nikšiću, na tamošnjem festival foklora koji se prvi put organizovao. Očekuje ih novogodišnja priča na Cetinju, gdje će održati javne časove sa djecom na glavnom trgu i u Zetskom domu. Za Boka News koreografi kažu da im je drago što se sada već podrazumijevaju kao kotorski gosti.

-Baš me raduje situacija gdje vidim da se djeca spajaju- gdje pamte jedni druge i od prošle godine održavaju kontakte i to je u suštini  cilj i čar ovog festivala, kaže nam Jelena Vujović instruktorka pionirskog ansambla.

Članovi ansambla KUD-a “Bihor” Petnjica, koji su prešli 200 kilometara da bi došli na Smotru u Kotoru, morali su isto veče po nevremenu da se vrate, te su tako propustila druženje na folkloraškoj žurci. Bilo bi lijepo da Kotor za ovu djecu, koja dolaze iz najudaljenijij mjesta, obezbijedi smještaj, kako bi imala vremena za druženje sa djecom iz Kotora i kako bi sutradan mogla odmorna da se vrate doma.

Folklor bolji od društvenih mreža

-Zahvaljujemo se organizatoru KUD-u “Nikola Đurković “i umjetničkom direktoru Predragu Šušiću, sa kojim imamo izvanrednu saradnju već 15 godina. Nakon nekoliko godina, evo, vraćamo se u drevni grad Kotor, ova djeca su danas prvi put ovdje – imali smo ekipu od 22 folkloraša uzrasta do 13 godina. Hvala publici, koja je pokazala interesovanje i aplauzima nagradila učesnike. Okupiti 360 djece je pravi pogodak, ovo je potvrda da je na nama koji se bavimo folklorom da treba da nastavimo i da uklonimo djecu sa društvenih mreža, da im omogućimo što više ovakvih nastupa. Hvala i vama koji nas pratite, kazao je za BN direktor Centra za kulturu Sinan Tiganj, ujedno i predsjednik Društva. Smotra je prilika i za razmjenu korerografija, te će ubrzo i “Boka” da se nađe na repertoaru “Bihora”.

Folkloraši iz Đenovića

-Lijepo je što smo spojili djecu, vidjeli ste noćas jedno šarenilo igara, djeca su bila divna, sve čestitke svim učesnicima. Djeca iz bekstejdža nisu baš mogla puno da vide od programa, malo su virili iza kulisa, a sala je bila prepuna. Vidjeli smo nešto od koreografija na probi i nadamo se da ćemo i naš repertoar obogatiti novim postavkama. Uglavnom igramo sve što smo večeras vidjeli, a što se igara tiče, samo nam fali koreografija “Boka”. U dogovoru smo sa Predragom Šušićem i na putu smo da realizujemo i tu koreografiju uz prigodne nošnje, kaže Tiganj. On je posvećen unapređenju kulturnog života u Petnjici, organizuje Bihorsko kulturno ljeto, a pomaže ga lokalna uprava i brojni sponzori.

Da se folklor uvede u nastavu

– Kao što ste i sami zapazili, sve je manje muškaraca u ansamblima – moramo da radimo zajedno sa roditeljima da animiramo djecu. Jedno od rješenja je i da se u škole kroz fakultativnu nastavu uvede folklorna igra, to je pristup da se ova tradicija omasovi , kazao je Sinan Tiganj i pozvao naš portal da naredne godine isprati neke od ukupno 50-ak programa tokom Bihorskog kulturnog ljeta koje traje skoro tri mjeseca (4. jula do 12. avgusta)

Školice folklora- njeguju tradiciju i zdravlje djece

Program koji su vodile šarmantne Sara i Teodora, počeo je nastupom mališana iz “Školice folklora” FA Nikola Đurković” koji su počeli da vježbaju prije par mjeseci.  Predstavili su se spletom narodnih igara “Poranila Jagoda na vodu”, prilagođenih njihovom uzrastu. Takođe, svoj debi-nastup imala su I djeca iz folklorne grupe iz Radanovića.

 -U današnje vrijeme imati toliki broj mladih ljudi koji se bave ovako jednom lijepom preokupacijom koja objedinjuje sportske i umjetničke elemente je nešto što samo može da nas sve oduševi i ostavi bez daha. Hvala roditeljima koji su ih uputili na to, hvala ljudima koji se bave tim kulturno umjetničkim društvima koja njeguju tradiciju, hvala ovoj divnoj djeci koja su prihvatila da se u današnje vrijeme bave ovako prefinjenom umjetnošću. Hvala svima vama koji ste došli večeras, uživajte, dobrodošli na III Smotru folklornih ansambala, pozdravio je prusutne Jovan Ristić, direktor Turističke organizacije Kotora. Pokrovitelj Smotre je Opština Kotor.

/M.D.P./

Najčitanije