5.6 C
Kotor

Slušaj online radio

Skok online trgovine – od brašna do drona

Online shopping

Zbog opasnosti od korona virusa prodavnice i tržni centri u Crnoj Gori su naredbom Nacionalnog koordinacionog tima (NKT) zatvorene 18. marta, a u kupovinu se može samo u supermarkete i apoteke, dok se trgovina drugih proizvoda preselila na internet.

Dosadašnja zanemarljiva, online prodaja porasla je i za hiljadu posto, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE), Srđa Jovović vlasnik kompanije preko koje na internetu možete kupiti gotovo sve, od hrane do bijele tehnike i knjiga (ntcshop.me). Objašnjava da su, za razliku od prethodnih godina kad su kupci bili uglavnom stranci koji žive u Crnoj Gori, sada najbrojniji crnogorski građani.

Šta se najviše kupuje?

“Najviše se traže osnovne životne namirnice. Ljudi traže od vreće brašna pa, sve drugo što im treba. Robu dostavljamo do svih mjesta u Crnoj Gori. Platformu smo uradili na bazi zaliha u realnom vremenu, što je veoma bitno. Znači bilo ko, ko pogleda našu ponudu na shopu i ono što u tom trenutku ima na stanju, to može da poruči”, kaže Jovović.

Povećan broj posjeta online shopu bilježi i kompanija Info.com, koja prodaje računare i računarsku opremu, potvrđuje za RSE suvlasnik Mirko Jovović.

“Porasla je prodaja a posebno je interesantno što bih izdvojio da se traže dronovi. Interesantno, ali tako je. Sad zbog čega je to tako trenutno nemam objašnjenje”, kazao je Jovović.

U Ministarstvu ekonomije su za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdili porast online trgovine prethodnih dana a sve je, kako navode, uzrokovano situacijom koja je nastala pojavom epidemije novog korona virusa.

“Situacija se prati iz dana u dan, online trgovina je u ovom momentu dobar način kupovine imajući u vidu poštovanje mjera Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) i preporuka Instituta za javno zdravlje”, saopšteno je RSE u ministarstvu.

Kako je bilo prije pandemije?

supermarket

Podaci pokazuju da je prethodnih godina crnogorska online kupovina 70 odsto bila usmjerena na međunarodne online platforme poput Aliexpresa, Amazona, SportDirekta, eBaya, Asosa.

Ne postoje podaci koliko firmi je počelo online prodaju nakon zabrane klasične maloprodaje i zatvaranja tržnih centara. Agencija Ipsos sprovela je tokom ove nedjelje istraživanje (28. do 31. marta) koje je pokazalo da od početka krize zbog korona virusa, petina građana češće koristi elektronsko bankarstvo, a 12 % više građana koristi online kupovinu.

Prema podacima Tržišne inspekcije, do sada se blizu 240 preduzetnika i kompanija prijavilo za distancionu prodaju kazala je za RSE Nina Drakić savjetnica predsjednika Privredne komore Crne Gore (PKCG).

“U ponudi su od hrane, pića i hemije i druge robe široke potrošnje, računarska oprema i razni tehnički uređaji. I prije ‘doba korone’ online trgovina u Crnoj Gori je bilježila je rast”, precizirala je Drakić.

/Lela Šćepanović/

Najčitanije