13.4 C
Kotor

Slušaj online radio

Evidencija ASK ali i Opštine Tivat potvrdili povećanje plata lokalnih funkcionera

Foto opština Tivat

Javno dostupni podaci iz njihovih imovinskih kartona te evidencija objavljenih na sajtu lokalne uprave, pokazuju da su lokalni javni funkcioneri Tivta prošle godine ipak povećavali sebi osnovne plate.

To demantuje zvanične tvrdnje administracije gradonačelnika dr Siniše Kusovca (DPS) koja je prije nekoliko mjeseci, kada su „Vijesti“ objavile podatke o značajnom uvećanju bruto i neto troškova iz gradskog budžeta za plate lokalne administracije, to oštro negirali i čak zatražili izvinjenje novinara zbog navodne „pričinjene štete ugledu javnih funkcionera“.

„Primanja lokalnih funkcionera u Tivtu, u odnosu na nekoliko mjeseci ranije, nisu porasla uopšte, a pogotovo ne „značajno“, kako se navodi u vašem senzacionalističkom tekstu. plate nisu porasle, iskazane su u bruto iznosu (a ne kao ranije u neto) i očekujemo izvinjenje novinara”.. naveli su između ostaloga, tada u svojim reagovanjima iz Kusovčeve administracije. Oni su  zbog tog teksta „Vijesti“ stavili u svojevrsnu blokadu, jer od početka godine gotovo da uopšte ne odgovaraju na novinarska pitanja te medijske kuće.

Tivatski gradonačelnik i njegovi saradnici do danas nisu dobili traženo izvinjenje od novinara, iz prostog razloga što su tvrdnje iz njihovih reagovanja netačne. To se pokazalo nakon što su, po sili zakona, objavljeni podaci iz imovinskih kartona nekolicine lokalnih javnih funkcionera na sajtu Agencije za priječavanje korupcije, ali i iz samih evidencija o primanjima tivatskih funkcionera koji su, zaključno sa januarom ove godine, objavljivani na sajtu Opštine. Od tada do danas međutim, Opština Tivat ne objavljuje evidencije i platama lokalnih javnih funkcionera, iako je to njena obaveza po članu 6. Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru propisuje da su „podaci o zaradama, naknadi zarada i drugim primanjima zaposlenih dostupni javnosti, u skladu sa zakonom“.

Podaci iz imovinskog kartona potpredsjednika Opštine Tivat Ilije Janovića (HGI) pokazuju da je on tokom prve dva mjeseca prošle godine primao platu od 1.012 eura, da bi ona u martu porasla na 1.019, a u decembru na skoro 1.200 eura. Sekretarka za upravu i društvene djelatnosti Dubravka Nikčević (DPS) primala je tokom većeg dijela godine 1.081 euro, da bi joj u decembru primanja od Opštine Tivat porasla na 1.292 eura. Osnovna plata sekretarke za finansije i ekonomski razvoj Rajke Jovićević (DPS) lani je varirala od 1.110, preko 1.227 i 1.350 do čak 2.803 eura. Zavisno od mjeseca, plata komandira Službe zaštite i spašavanja Opštine Tivat Zorana Barbića (DPS) kretala se u iznosu od 1.270 do 1.539 eura. Plata rukovoditeljke Službe za javne nabavke Milene Ćipranić (DPS) neznatno je povećana sa 917, na 925 eura, ali je ona prijavila da je tokom nekih mjeseci primala i varijabile i „druge prihode“ od Opštine u iznosima od 99 do 248 eura.

Glavna administratorka Opštine Tivat Marija Sijerković (DPS) prošlu je godinu započela sa platom od 1.012, a završila sa platom od 1.199 eura. Plata rukovoditeljke Službe glavnog administratora Tanje Kažanegre (DPS) porasla je sa 743 na 945 eura.

Iako je ASK-u prijavio da je lani svakog mjeseca primao platu od 1.234,62 eura, podaci iz opštinske evidencije međutim, pokazuju da je i sam gradonačenik Tivta Siniša Kusovac lani sebi neznatno, za 10 eura povećao platu do avgusta mjeseca. Tada su na sajtu Opštine, pozivajući se na zaštitu ličnih podataka, umjesto neto iznosa za zarade lokalnih javnih funkcionera, počeli objavljivati podatke o bruto iznosu njihovih oprimanja iz čega se međutim, teško može potpuno precizno utvrditi iznos koji lokalnih funkcioneri zapravo stave u svoj džep, kada se odbiju porezi i doprinosi.

Pored ovog „zvaničnog“ dijela zarade, tivatski opštinari pod Kusovčevim rukovodstvom su se snašli da dođu do još više novca za svoj rad, pa su pribjegli i raznoraznim manipulacijama sa primjenom originalnih odluka o zaradama, a koje im omogućavaju da sebi isplaćuju razne stimulacije i “varijabile” u iznosu od 20 do 30 posto osnovne zarade, odnosno čak i do 50 posto proječne plate u Crnoj Gori, a koju primaju po tri mjeseca ili pola godine “za izuzetne rezultate i kvalitet rada zaposlenog”. Ta njihova primanja za sada su ostala van domašaja javnosti jer su pored ostaloga, iz Kusovčeve administracije prećutali i zahtjev za slobodan pristup informacijama koji su joj “Vijesti” uputile krajem februara, tražeći da nam dostave platne liste svih lokalnih javnih funkcionera po svim mjesecima u 2019.

Najčitanije