Kompanija Luštica Develompent iz Tivta prije nekoliko dana zatvorila je kapije bivšeg vojnog kompleksa Petrovići na obali luštičkog poluostrva u Tivatskom zalivu. Na taj način oko 2 kilometra dužine morske obale od Petrovića do još uvijek aktivnog vojnog kompleksa Pristan na hercegnovskom dijelu obale Luštice unutar zaliva Boke, postalo je nedostupno za građane Crne Gore.
Brojni nezadovoljni građani, ali i mještani Boke koji posjeduju imovinu unutar kompleksa Petrovići ili na Pristanu van dijela koji koristi Vojska, tim su se povodom proteklih dana obraćali „Vijestima“. Oni tvrde da je na kapija koja je nekada postojala na kolskom putu na početku Petrovića a koja je otvorena prije šest godina kada se odavde povukla vojska, sada ponovno zatvorena i da je tu postavljeno privatno obezbjeđenje koje je angažovala kompanija Luštica Development.
„Oni ne dozvoljavaju ni mještanima da uđu u kompleks i odu na neku od plaža na potezu od Petrovića do Pristana. Čak nisu u prvi mah htjeli pustiti ni ljude koji imaju svoje nekretnine na Pristanu i koji su do sada uvijek imali dozvole za pristup svojim nekretninama, čak i dok je Vojska bila na Petrovićima, jer tuda prolazi jedni kolski put do Pristana.“- kazao je „Vijestima“ jedan od ogorčenih mještana. „Vijestima“ se ovim povodom obratilo i više građana koji imaju svoju djedovinu unutar nekadašnjeg vojnog kompleksa, a kojeg je Vlada Crne Gore 2009. zajedno sa još skoro 7 miliona kvadrata zvanično državne zemlje na poluostrvu Luštica, dala u zakup na 99 godina egipatsko-švajcarskoj kompaniji Orascom Development.
Kompleks Petrovići čini nekoliko starih objekata – stražara i nadzemnih skladišta kao i dva podzemna skladišta za naoružanje, što se nalaze na samoj obali mora, zapadno od tivatskog naselja Krašići. U okviru ovog bivšeg vojnog kompleksa koji se nalazi na sjeverozapadnoj strani poluostrva Luštica, Orascomu je u višedecenijski zakup dato ukupno 20.890 kvadrata „šuma treće kategorije“ i ukupno 1.872 kvadrata „neplodnog zemljišta“. U katastru gdje se ove parcele vode na državu kao vlasnika, su na ovo zemljište upisani tereti brojnih sudskih sporova koje su proteklih godina protiv države pokrenule ovdašnje starosjedilačke porodice koje su tražile da im država vrati djedovinu što im je svojevremeno, oduzela za potrebe odbrane zemlje, a onda je promijenila namjenu tog atraktivnog zemljišta.
Vojska je ovu lokaciju koristila do 2014. za skladištenje naoružanja i opreme posebne namjene, a nakon što ju je iselilo, Ministarstvo odbrane je Petroviće pokušalo predati Orascomovoj crnogorskoj kćerci-kompaniji Luštica Development, ali je ona odbijala da preuzme kompleks „ukazujući na obavezu Vlade da izvrši ekspropijaciju i obezbjedi vlasništvo nad svim parcelama koje su predmet ugovora“, ukoliko sudovi u međuvremenu presude u korist građana čija je to djedovina.
Iako neki od tih sporova još traju i dospjeli su i do Strazbura, Luštica Development je ipak prošle godine preuzela Petroviće ali do sada još ništa tamo nije počela da radi u smislu turističke valorizacije tog, jednog od rijetkih još netaknutih djelova obale unutar zaliva Boke. Zbog toga je građane dodatno neprijatno iznenadilo zaključavanje kapije na ulazu u kompleks i posoavjenje obezbjeđenja koje im brani pristup.
„Nekadašnji vojni kompleks Petrovići, prema ugovoru Vlade Crne Gore i kompanije Orascom Development Holding, planiran je kao suvi vez za potrebe projekta Luštica Bay i dvije marine koje će u okviru našeg grada biti izgrađene. Budući da je kompanija pokrenula radove na tom području, a zbog uočenih oštećenja na novoinstaliranim ili popravljenim objektima kao i činjenice da je u okviru kompleksa i neispitani nekadašnji vojni potkop, u cilju poboljšanja uslova sigurnosti na lokaciji, uveden je privremeni kontrolisani režim pristupa ovom području. To, međutim, nikako ne znači da je područje definitivno zatvoreno za crnogorsku javnost ni sada ni ubuduće, a naročito ne do isteka važenja ugovora o drugoročnom zakupu zemljišta na Luštici između Vlade CG i Orascom Developmenta.“- kazali su „Vijestima“ u kompaniji Luštica Development.
Iz te firme koja na Petrovićma namjerava da iz mora podiže i na kopnu privremeno skladišti jahte klijenata svoje marine na Luštici, međutim nisu precizno odgovorili do kada će ovaj dio crnogorske obale biti van domašaja građana ove države. Jedini izuzetak za sada, su državne i komunalne službe, kao i vlasnci nekretnina na obližnjem Pristanu.
„Naravno da omogućavamo pristup području ljudima koji tvrde da imaju zemljište iza tog područja, te pripadnicima različitih službi i preduzeća Opštine Tivat, poput Službe zaštite i spašavanja koje jedan od objekata na Petrovićima koristi kao trening centar, kao i radnicima Komunalnog preduzeća. Definisanje stalne procedure pristupa biće predmet daljeg usaglašavanja kako bi se na najbolji način regulisao nesmetan pristup području vlasnicima imovine, predstavnicima Vojske, Luštice Development i Službe zaštite i spašavanja tako da lako mogu da pristupe kompleksu u bilo koje vrijeme.“- poručili su iz Luptice Development.
ORASCOM I PECKU DAO U PODZAKUP
Stanovnike Krtola i Tivćane proteklog je vikenda uzmenirio i prizor postavljanja drvenih suncobrana, plažnog mobilijara i drugih privremenih ugostiteljskih i servisnih objekata na do sada netaknutu, divlju plažu Pecka, na drgoj strani Luštive, na obali zaliva Trašte. Ova plaža takođe spada u kompleks zemljišta koje je Vlada 2009. dala u zakup Orascomu, a koji djelove morskog dobra u zakupljenom području po odredbama tog aranžamana, može davati u podzakup trećim licima sa kojima on sam sklopi ugovore po sopstvenim komercijalnim interesima.
Pecka je do sada bila van tih kombinacija i ostala je jedina javna plaža na kojoj nije bilo psotavljanja i naplate mobilijara na čitavom potezu krtoljske obale otvorenog mora, jer su ovdašnja poznata kupališta Plavi horizonti i Oblatno već godinama u rukama privatnih kompanija – valsnika ili zakupaca tih djelova obale. Luštica Development je do sada odlično sarađivala sa Mjesnom zajednicom Krtoli i pomagala akcije povremenog čišćčenja Pecke i ureživanja prilaza toj plaži, a lani je čak ovdje sponzorisala i ambijentalno izvođenje pozorišne predstave „Mediterano“ tivatskog Centra za kulturu što je bio jedan od najuspješnijih događaja cijele ljetnje kulturne sezone na Crnogorskom primorju. Sve se to sada mijenja jer je Luštica Development kako nezvanično sazanjemo, našla komercuijani interes da Pecku da u podzakup podgoričkom preduzetniku Filipu Đokiću koji drži više popularnih restorana i kafiće u Podgorici, ali i lokal „21 Seawiev bistro“ u Marina naselju Orascomovog kompleksa Luštica Bay u Krtolima kod Tivta. Navodno, on neće naplatnim plažnim moblijarom pokriti cijelu površinu jedne od najlješih prirodnih plaža na Tivatskoj rivijeri, već samo jedan njen dio i postaviće plažni bar, ali Pecka ipak definitivno gubi svoj epitet „netaknute divlje ljepote“ dostupne svima.