17.4 C
Kotor

Slušaj online radio

Bez francuskog nadzora i učešća nema istraživanja podmornice “Fresnel”

Vlada Republike Francuske nije spremna da tek tako, prepusti crnogorskim „stručnjacima“ za podvodnu arheologiju poput direktora Vladine firme RCUD Veselina Mijajlovića, da bez francuskog nadzora i učešća, vršljaju po olupinu francuske podmornice „Fresnel“ koja leži u plićaku u blizini Ade Bojane.

Proizilazi to iz odgovora ambasade Francuske u Podgorici na pitanja koja su preko tog diplomatskog predstavništva, „Vijesti“, uputile Vladi, Ministarstvu odbrane i komandi Ratne mornarice Francuske, a u vezi „epohalnog otkrića“ u izvedbi novinara RTCG i direktora državne firme Regionalni centar za obuku ronilaca za podvodno deminiranje (RCUD) iz Podgorice, Veselina Mijajlovića a koji su prije dvadestak dana u podmorju kod Ade Bojane pronašli „olupinu nepoznatog borbenog broda“ – u stvari francuske podmornice „Fresnel“.

„Trenutno smo u kontaktu sa nadležnim crnogorskim organima kako bismo utvrdili da se zaista radi o tom brodu i nakon toga preduzeli odgovarajuće radnje. Upoznali smo Ministarstvo vojske Republike Francuske o ovom otkriću“- kazali su „Vijestima“ u ambasadi Republike Francuske u Podgorici. Oni su dodali da su iz crnogorskih medija saznali za ovo otkriće i poručili da bi olupinu „za sada trebalo ostaviti u stanju u kojem je“.

RTCG i Mijajlovič su 2.avgusta tome trijumfalno, na sva zvona, obavijestili domaću i svjetsku javnost o otkriću „nepoznatog borbenog broda“ u plićaku kod Ade Bojane. To je međutim, dovelo samo do nove nacionalne sramote za Crnu Goru međunarodnih razmjera, jer je naša država zbog ove „ronilačko.novinarsko-istraživačke priče“ Mijaljovića i RTCG, postala predmet podsmjeha u stručnim krugovima koji se podvodnom arheologijom i proučavanjem vojno-pomorske istorije, bave u regionu i svijetu.

„Nepoznati borbeni brod“ kod Ade Bojane čiju su olupinu, uz značajnu ulogu u tome potpredsjednika Vlade Milutina Simovića (DPS) „otkrili“ RCUD, Mijajlović i RTCG je naime, olupina francuske podmornice „Fresnel (Q-65), a za koju se zna duže od jednog vijeka. Naime, još od 5.decembra 1915. – dana kada je „Fresnel“ sticajem nesrećnih oklonosti i ratnih dejstava neprijatelja, uništena i potopljena u plićaku u blizini jugoistočnog rukavca na ušću Bojane, zna se bukvalno sve o toj olupini, njenoj lokaciji, odnosno okolnostima pod kojima je podmornica stradala prije 105 godina, njenoj i sudbini njene posade. Stoga i ne čudi prvo zaprepaštenje, a potom i otvoreno izrugivanje sa kojim su stručnjaci u regionu i inostranstvu dočekali priču RTCG o „otkrivanju“ ove podmornice od strane Crnogoraca. Uprkos tome, Mijajlović i RCUD ne namjeravaju da odustanu od daljih „istraživanja“ onoga o čemu se već sve zna.

Precizna pozicija potonuća FRESNELA ucrtana u francuskim kartama

Mijajlovič je, nakon što je već “pukla bruka”, 5.svgusta medijima kazao da  “ova olupina u daljim podvodnim istraživanjima predstavlja jednu od glavnih tačaka oslonca što se tiče hronologije predmeta iz svakodnevnog života podmorničara ili mornara iz tih vremena koja su obilježili događaji prvog svjetskog rata.”

“U zavisnosti od vrste naoružanja i prirode drugog tereta, tonaže i položaja, ova olupina će nam obezbijediti osnovne informacije o ratnoj istoriji i omogućiti da se bolje shvati karakter, obim i pravac pomorskih bitaka tog vremena. Zato smatram da nadležni državni organi treba da ustanove o kakvom se borbenom plovilu radi. Mi možemo da predpostavljamo” – naglasio je Mijajlović koji je ranije najavio da bi olupinu okod Ade Bojane trebalo očistiti od “veoma opasog oružja sa aktivnim upaljačima”, a koje se na njoj nalazi.

Direktor državne ronilačke firme najavljuje dalja istraživanja olupine, iako ona po međunarodnom pomorskom i ratnom pravu, nije vlasništvo Crne Gore bez obzira na to što se „Fresnel“ nalazi u našim teritorijalnim vodama. Podmornica je naime, i dan danas – 105 godina nakon svog uništenja, zvanično vlasništvo države Francuske jer je u pitanju ratni, a ne neki trgovački brod čijim bi uništenjem, njegova olupina postala vlasništvo osiguravajućeg društva nakon što bi ono vlansiku broda, isplatilo odštetu. Ratni brod, čak i kada propadne, i dalje kao olupina je vlasništvo države u čijoj je Ratnoj mornarici on prethodno služio, bez obzira na to gdje se njegova olupina nalazi. U slučaju da prilikom  uništenja ratnog broda dejstvom neprijatelja, na njemu bude poginulih članova posade, njegova olupina dobija i dodatni pravni status ratnog groba koji se ne smije uznemiravati bez izričitog dopuštenja države čiji vojnici zajedno sa tom olupinom, počivaju u morskim dubinama na tom mjestu. Budući da je prilikom borbenih dejstava austrougarskog razarača „Warasdiner“ koji je 5.decembra 1915 granatirao nasukanu francuksu podmornicu, poginuo jedan član posade „Fresnela“ – podoficir električar Augustin Dukarm i čije tijelo nikada nije pronađeno i sahranjeno, time i „Fresnel“ ima pravni statusd ratnog groba koji se ne smije uznemiravati.

Francuske vlasti smatraju da treba pouzadno utvrditi identitet olupine kod Ade Bojane, ali da je ne bi trebalo dirati kako to namjeravaju da rade Crnogorci.

„Dok ne dobijemo precizne informacije o statusu broda, čini nam se da bi za sada olupinu trebalo ostaviti u stanju u kojem je.“- odgovorili su „Vijestima“ iz francuske ambasade, na pitanje kako gledaju na namjeru Crne Gore da istražuje olupinu te podmornice s obzirom na njen pravni staust po međunarodnom pomorskom i ratnom pravu, odnosno podržavaju li namjeru pojedinih državnih službi i preduzeća u vlasništvu države Vlade Crne Gore da istražuju olupinu “Fresnela”, sa nje skidaju djelove naoružanja, opreme i druge predmete i uznemiravaju taj ratni grob. Iz diplomatskog predstavništva Francuske su diplomatski suzdržano, izbjegli da odgovore na pitanje kako namjeravaju da spriječe eventualne takve aktivnosti Crnogoraca. Podsjetili su da osim “Fresnela” u našim vodama počivaju i ostaci još dva francuska ratna broda, ali i članova njihovih posada.

“U crnogorskom podmorju postoji još olupina francuskih brodova. Olupina francuske kontratorpiljerke „Dague“ se nalazi u vodama kod Bara gdje ronioci Nacionalne francuske Mornarice, zajedno sa crnogorskim kolegama, redovno rone prilikom rutinskog uplovljavanja francuskih brodova. Kod Boke Kotorske se nalazi olupina francuske podmornice „Monge“, ali njena precizna pozicija nije tačno ustanovljena.“- kazali su „Vijestima“ u ambasadi Francuske u Crnoj Gori.

Podmornicca „Monge“ je bila blizankinja podmornice „Fresnel“ i nastradala je samo dvije nedjelje nakon nasukanja i uništenja „Fresnela“ kod ušća Bojane. Naime, u noći 29.decembra 1915. na „Monge“ koja je na otvorenom moru južno od Boke, bila na maloj tzv, periskopskoj dubini, u punoj brzini je naletjela asutrougarska krtsrica „Novara“ koja je prethodno, zajedno sa još pet austrougarskih razarača klase „Tatra“, isplovila iz svoje baze u Boki Kotorskoj u napad na savezničke brodove u Otrantu. Oštri pramac „Novare“ je u udaru, nanio teška oštećenja francuskoj podmornici koja je ipak uspjela da izroni, ali je onda „Monge“ topovima napao austrougarski razarač „Balaton“ i potopio je. Spasila se skoro sva posada „Monge“ osim dvojice podoficira koji su se utopili prije nego što su Austrougari uspjeli da ih iz mora izvuku na svoje brodove. Stradao je i komandant podmornice „Monge“, poručnik bojnog broda Rolan Morijo koji u maniru starih pomoraca, nije želio da napusti svoj brod, već je potonuo sa njim.

Morijo koji je zbog svog herojskog držanja i odluke da potone sa podmornicom, kasnije posmrtno odlikovan najvećim priznanjem Francuske Republike – ordenom Legije časti, i njegova „Monge“ i danas, 105 godina od tog događaja, počivaju negdje na dnu Jadrana, na oko petnaestak milja jugoistočno od ulaza u zaliv Boke Kotorske.

Francuska Ratna mornarica kasnije je čak trima svojima podmornicama dala ime Rolana Morijoa, jednog od svojih najvećih pomorskih heroja. Njegovo i ime njegove podmornice nalaze se na Podmorničkom memorijalu koji je u Tulonu podignut u čast svih u borbi stradalih francuskih podmorničara. Imenom Rolana Morijoa zove se i Centar za obuku posada nuklearnih podmornica RM Francuske u Brestu. Precizna lokacija groba tog hrabrog podmorničara – olupine podmornice „Monge“ , do danas još nije utvrđena.

TUŽNA SUDIINA „DAGUE-A“ UPOZORENJE ZA FRANCUZE?

Rezervisanost Francuza prema namjeri crnogorskih vlasti da „istražuju“ i skidaju djelove sa olupine „Fresnela“ kod Ulcinja, razumljiva je kada se ima u vidu kako je naša država postupila prema ostacima francuskog kontratorpiljera – razarača „Dague“ koji je stradao naišavši na austrougarsku morsku minu, pred Barom 24.februara 1915.

Razarač DAGUE

Francuski razarač je u eksploziji mine prepolovljen i potonuo je na oko 300 metara južno od vile „Topolica“, u akvatorjumu danapnje Luke Bar. Na njemu je tom prilikom, stradalo 39 francuskih mornara, podoficira i oficira. Međutim, nakon više od pola vijeka mirovanja na morskom dnu pred Barom, olupina 76 metara dugog razarača koji je bio prelomljen u dva dijela, je 1973. izmještena iz lučkog akvatorijuma zbog potrebe produbljivanja lučkog basena za prihvat velikih trgovalkih brodova u Baru. „Dague“ je stoga pod vodom izrezan u čeiri manja komada koji su potom, izmješteni van lučkog akvatorijuma, i položeni na morsko dno na dubini od oko 15 metara u blizini rta Volujica. Tom prilikom izvađen je i dio posmrtnih ostataka stradalih francuskih pomoraca koji su uz vojne počasti, prenešeni i sahranjeni u svojoj domovini. Međutim, olupina „Daguea“ tada nije temeljito pretražena i u njoj se i danas povremeno pronalaze djelovi ljudskih skeleta. To, uz činjenicu da je olupina razarača u međuvremenu temeljito poharana i da je sa nje skinuto apsolutno sve što se moglo pokrasti a da je istovremeno, malo što od toga sačuvano u muzejima i javno dostupnim zbirkama u Crnoj Gori, čini potpuno razumjivim oprez i rezervisanost zvaničnih francuskig vasti prema namjeri crnogorskih institucija da „istražuju“ i „turistički valorizuju“ olupinu njihove podmornice „Fresnel“.

Najčitanije