Od malog porodičnog biznisa do firme koja će uskoro svoje sireve plasirati na tržište EU. To je put koji je porodica Miljanjić iz Nikšića prošla nakon, kako kažu, osam godina teškog i posvećenog rada. Njihova sirara ovih dana dobila je EU izvozni broj čime su postali prva crnogorsaka firma iz sektora mljekarstva čiji su prozvodi ispunili sve zahtjeve Brisela.
– Ponosan sam što će se sir “lider”, prvi crnogorski sir, naći na evropskom tržištu. Ponosan sam na svoju porodicu koja mi značajno pomže u cijelom projektu, na sve svoje zaposlene, na sve svoje kooperante, jer imamo najbolje mlijeko, kozje i ovčje, u Crnoj Gori i ovo je zajednički uspjeh – kaže vlasnik Radivoje Miljanjić.
Kad kaže zajednički Radivoje, pojašnjava, misli i na pomoć koju je dobio od države na putu do zahtjevne EU trpeze. Insitucije su prvo usvojile evropsku legislativu, usaglašani su i primijenjeni strogi standardi bezbjednosti hrane, pa je danas u Crnoj Gori 19 objekata iz sektora proizvodnje hrane koji imaju izvozni broj, a još preko 65 ispunjava te standarde.
– Stavljanje na listu objekata, iz trećih zemalja, iz kojih je dozvoljen uvoz u EU, ili kako mi to popularno zovemo izvozni evropski broj, daje konkurentsku prednost, odnosno daje garanaciju da je sistem zemlje usaglašen sa evropskim standardima i da su objekti usaglašeni sa evropksim standardima – objašnjava direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vesna Daković.
– Krajnje strogo, profesionalno, do svih mogućih detalaja, sve što radite morate dokazati, morate imati papir da ste dokazali labarotrijski da je to zdravo, da je to čisto i da je to ispravno. Postoje tu cijeli alati za kontrolu – dodaje Miljanić.
Daković ističe da su, uprokos epidemiji, već pojedine crnogorske kompanije sklopile aranžmane na EU tržištu.
– Tako da je u periodu zatvaranja čitave Evrope, kompanija Mesopromet krenula da izvozi za Njemačku – kaže ona.
Evropsko tržište ima oko 500 miliona stanovnika pa je i Radivoje sada na slatkim mukama.
– Imamo kupce sa kojima pregovaramo još od marta, koji nas je podstakao da krenemo baš u ovoj godini kada je korona pritisla sve i zaustavila procese, znači prvo će to biti Slovenija, pregovaramo sa Hrvatskom, Njemačkom i Češkom – kaže Miljanić.
Zaključuje da je ovo veliki dan za sektor mljekarstva, jer otvara nove i velike mogućnosti za sve u repro lancu.
– Onda će za sve one koji sada imaju male buljuke koza i ovaca moći da prošire svoja stada i uvećaju proizvodnju i samim tim svi zajedno ćemo izvoziti znatno veće količine, nego što smo prodavali na crnogorskom tržištu – dodaje on.
Osim otvaranja evropskog tržšita naše kompanije postaju i globalno konkurentnije, što najbolje pokazuje i nedavni otkup jagnjadi na arapskom tržištu.