Godinama unazad Međunarodni festival KotorArt organizuje serijale koncerata pod nazivom „Luke umjetnosti“, kako bi oplemenili i oživjeli trgove, pjace i pjacete Kotora. Prošle godine, zbog nestabilne situacije sa pandemijom, ovaj serijal je premješten na balkone kotorskih palata, u domove vjerne publike, ali je ideja ostala ista – da Kotor živi kao grad umjetnosti i da živi muziku.
Tragajući za novim oblicima komunikacije, festival je osmislio i koncept pod nazivom „Muzika Boke“ koji, zbog izuzetne i posebne energije, ostavlja snažan utisak na stanovnike Kotora.
Muzika odjekuje trgovima, ali i zalivom. U ranim jutarnjim časovima, tokom sviranja iz barke, muzičarima more koristi kao jedinstveni prenosilac zvuka, a brda koja okružuju zaliv kao neobične akustične „kutije“. Ideja Festivala da stanovnike Boke budi zvucima kola Bokeljske mornarice vezuje se za stihove kola koji ističu ideje narodnog preporoda šezdesetih godina 19. vijeka, kada su se jasno naglašavale širina, nacionalna i vjerska tolerancija i osjećaj bratstva, vrijednosti koje su se u Boki oduvijek njegovale. Ove godine, repertoar muzičara sa barki je nešto proširen, a u pitanju su sve bokeljske melodije. Juče je prva barka plovila zalivom i budila stanovnike Boke dok je sljedeća barka zakazana za ponedjeljak, 26. jul.
– Ove godine, „Luke umjetnosti“ i „Muzika Boke“ nastavljaju svoj život, uz podršku Crnogorske komercijalne banke – saopšteno je iz PR službe KotorArta.
Ove godine učesnici serijala „Luke umjetnosti“ su: Trio de Janeiro koji čine Miljana Nikolić (vokal), Ilija Zec (gitara) i Arsenije Rašić (bas gitara); PJ duo koji čine Pinter Katarina (violina) i Bogdan Jovanović (violončelo); Trio violina koji čine Vjera Radulović, Anja Miljenović i Tanja Bardek; sastav Broken strings koji čine Jelena Funtek (violina) i Aleksandra Trifunović (kontrabas); Kristina Miljenović (gitara); Marko Lazović (gitara) dok su učesnici Muzike Boke: Dario Krivokapić (horna), Ana Vulović (klarinet), Maja Vulović (flauta) i Savo Čelanović / Sara Lakičević (truba).