„Magija igle i niti” naziv je izložbe koja je povodom manifestacije „Noć muzeja” i Međunarodnog dana muzeja, otvorena u ponedeljak u Pomorskom muzeju Kotor.
Izložbu „Magija igle i niti” realizovale su tri muzejske institucije, Polimski muzej iz Berana, Narodni muzej iz Cetinja i Pomorski muzej Kotor.
„Izloženi eksponati pripadaju bogatoj kulturnoj prošlosti, jer muzeji su nit koja spaja, kapija kroz koju prolaze i zadržavaju se vjekovi čiji smo mi čuvari.
Predstavlja mi zadovoljstvo da sa vama večeras podjelim jednu upravo pristiglu vijest da je Vaš i naš Pomorski muzej dobio specijalnu nagradu za svoj rad od Internacionalne fondacije Forum slavenskih kultura, nagradu „Živa“ za 2015. godinu koja je dodjeljena u San Petersburgu. Ovo je samo jedno u nizu priznanja, ne samo za muzej, već i za Kotor i Crnu Goru.“ – kazala je direktorica Pomorskog muzeja Kotor Mileva Pejaković Vujošević.
Direktorica Polimskog muzeja iz Berana i jedna od koautorki izložbe Violeta Folić, izrazila je zahvalnost i zadovoljstvo saradnjom sa Pomorskim muzejom i Narodnim muzejom Crne Gore, te podsjetila da izložbom „Magija igle i niti” predstavlja samo dio bogate riznice koja se odnosi na različite odjevne predmete iz Crne Gore.[quote_box_right]Internacionalna fondacija Forum slavenskih kultura Pomorski muzej CG Kotor nagradio međunarodnim prestižnim priznanjem „Živa“ u San Petersburgu[/quote_box_right]
Izložbu je otvorila Marija Ćatović, poslanica u republičkom parlamentu(DPS), koja je istakla da se izložbom želi pokazati da kultura ima svoj putokaz da je ona magično polje u kojem su muzeji ti koji stvaraju i grade mostove prijateljstva, približavaju gradove i ljude, čineći naš život ljepšim i duhovno bogatijim. Ovom izložbom predstavlja se dio bogate riznice ženskih odjevnih predmeta koji datiraju od druge polovine 19. vijeka do prve polovine 20.vijeka.
Među sedamdeset eksponata posebno mjesto imaju predmeti izvezeni zlatnom niti takozvanim zlatovezom koji se kao vještina pominje u dokumentima iz 16.vijeka, po nekoliko uzoraka Dobrotske čipke čiji prvi spomen srećemo u arhivskim dokumentima iz 1573.god. Koliko je Dobrotska čipka bila cijenjena najbolje svjedoči Međunarodna izložba održana u Beču 1910.godine. gdje je u brojnim izložbenim predmetima vidno mjesto zauzela cacara, kapa izrađena dobrotskim vezom, koja je tada u naučnim krugovima ocijenjena najvećim priznanjem kao čist rad visoke čipkarske izrade baroknog stila.
Na ovoj izložbi su prikazani lijepi primjerci ženskih koleta, gusinjske nošnje, crnogorska nošnja, dobrotske košulje, šestanske nošnje, i drugi vrijedni radovi“– kazala je otvarajući izložbu Marija Ćatović.
Po tradiciji u Noći muzeja, mladi vodiči bili su uspješni domaćini koji su brojne posjetioce proveli kroz Pomorski muzej predstavljajući bogatu muzejsku zbirku.
Među brojnim gostima bio je i predsjednik opštine Berane Dragoslav Šćekić sa kustosima Polimskog muzeja Berane koji su koautori ove izložbe.
U muzičkom dijelu programa nastupio je sastav „Škuribanda”.