Od oko 30 tak zadužbina u hercegnovskoj opštini većina je u lošem stanju. “Zadužbine koje su u direktnoj nadležnosti lokalne uprave u dobrom su stanju jer se redovno odvajaju sredstva za njihovo održavanje”, navodi sekretarka Sekretarijata za kulturu i obrazovanje, Ana Zambelić Pištalo. Riječ je o tri zadužbine: Tereze Vulić (Gradska biblioteka i čitaonica), Miroslava Štumbergera(Muzej) i Mirka i Olge Komnenović ( Muzej).
Zato svako obnavljanje zadužbinskih objekata kao zgrade na Toploj – zadužbine Duković, raduje, ističu Novljani.
I zadužbina Nikole Musića u hercegnovskom Starom gradu nakon skoro pola vijeka propadanja, trebalo bi da bude privedena namjeni. Na trospratnici od oko 350 kvadrata , koja je u zemljotresu 1979 godine razrušena, a prije šest godina u jednom nevremenu ostala i bez krova, počelo je raščišćavanje nakon čega slijede konzervatorska istraživanja. “O vremenu gradnje, stilskim odlikama objekta i nekim drugim karakteristikama, značemo više nakon završenih konzervatorskih istraživanja”, kazao je arhitekta konzervatorSrđan Marlović.
Podsjećamo da je Nikola Musić – Pođanin, brodovlasnik i pomorski kapetan koji se obogatio trgovinom žitom, rukopisnim testamentom sačinjenim u Kotorskom sudu 1835 godine koji se čuva u hercegnovskom Arhivu, kuću sa butigama na Belavisti ostavio manastiru Savina sa željom da jedan dio prihoda odlazi manastiru, a drugi školovanju svešetnika.
“Musić je raspolagao ogromnom imovinom na više lokaliteta u gradu, najviše na Podima (rodnom selu), na Kamenom,na Žlijebima, u Meljinama, u Gradskoj luci , a u varoši je imao nekoliko butiga i magacina, kao i kuću na Belavisti”, navodi arhivistica Vesna Jauković.
U kući na Belavisti dio se koristio za stanovanje, a u prizemlju je Drago Dostinić držao kafanu sve do 50 tih godina prošlog vijeka. Nakon toga u prostorijama je prostorije koje su služile i kao ostava imao Košarkaški klub Primorje. Nakon zemljotresa, prije 42 godine, objekat više nije bio za stanovanje i postao je deponija otpada .
Nedavno je između Mitropolije crnogorsko-primorske, odnosno Manastira Savina i biznismena Predraga Dragojlovića iz Beograda potpisan ugovor o dugoročnom zakupu zadužbine koja bi trebalo da bude pretvorena u hotel. Zakup će trajati 30 godina, kaže advokat Manastir Savina, Zoran Lazarevića i ističe da su ugovorom zaštićeni interesi crkve.
On je kazao da bi nakon konzervatorsko istraživačkih radova trebalo da budu dobijeni urbanističko tehnički uslovi , kako bi se pristupilo izradi glavnog projekta i gradnji hotela. Uvjeren jeda će to biti lijep objekat koji će dopuniti turističku ponudu gradu.
Za obnovu objekta zadužbine ranije su bili zainteresovani srpski biznismen Miroslav Mišković i Konzulat Republike Srbije u Herceg Novom, ali dogovor nije postignut.
Svojevremno su bili definisani urbanističko tehnički uslovi i izrađen projekat za restauraciju ovog vrijednog zdanja,a područno odjeljenje Centra za konzervaciju i arheologiju iz Kotoru definisali su su konzervatorske uslove za ovaj kompleksan posao. Urbanističkim planom predviđeno da zgrada nakon rekonstrukcije bude objekat kulturno vjerskog sadržaja, muzej sa bibliotekom i salom za kulturne događaje.
/S.Kosić/