Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u junu su u odnosu na maj u prosjeku više za 1,8 odsto, pokazuju podaci Monstata. Potrošačke cijene u junu su u odnosu na isti mjesec prošle godine u prosjeku bile više za 13,5 odsto.
Crnogorski statističari izračunali su da je na godišnju stopu inflacije najviše uticao rast cijena u grupama gorivo i mazivo za motorna vozila od 33,8 odsto, mlijeko, sir i jaja 25,8 odsto, hljeb i žitarice 32,9 odsto, meso 14,6 odsto, čvrsta goriva 45,1 odsto, povrće 29,5 odsto, ulja i masti 36,8 odsto.
Podsjećamo da je stopa inflacije u eurozoni porasla u junu na 8,6 odsto, dostigavši novu najvišu vrijednost otkada je Eurostat počeo da prati podatke. Inflacija u eurozoni je bila praćena skokom cijena energije, ali i dvocifrenim rastom cijena svježe hrane.
– Najveći uticaj na mjesečnu stopu inflacije imali su rast cijena u grupama: čvrsta goriva; mlijeko, sir i jaja; usluge smještaja; ulja i masti; usluge za održavanje i popravku stanova; meso; voće; šećer, džem, med, čokolada i slatkiši – rekli su iz Monstata.
Potrošačke cijene u periodu januar-jun 2022. godine, u poređenju sa istim periodom prethodne godine, u prosjeku su više za 9,8 odsto.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga prema namjeni potrošnje, u junu je u odnosu na prethodni mjesec zabilježen rast u grupama: restorani i hoteli 7,6 odsto, stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva 4,4 odsto, alkoholna pića i duvan dva odsto, namještaj, oprema za domaćinstvo i rutinsko održavanje stana dva odsto, zdravlje dva odsto, ostala dobra i usluge 1,6 odsto, hrana i bezalkoholna pića 1,5 odsto, prevoz 1,1 odsto, rekreacija i kultura 0,2 odsto, komunikacije 0,1 odsto, dok je pad cijena zabilježen u grupama odjeća i obuća 1,8 odsto.
Cijene ostalih proizvoda i usluga nijesu se bitnije mijenjale.