Izrael obilježava prvu godišnjicu krvavog napada Hamasa koji je pokrenuo rat i potaknuo prosvjede diljem svijeta. Ceremonije, ali i prosvjedi u Jeruzalemu i na jugu Izraela, počeli su u 6.29, u isto vrijeme kada su prije godinu dana Hamasovi militanti napali naselja, kibuce i glazbeni festival na jugu Izraela, na granici s pojasom Gaze.
Izrael: U godinu dana bombardirano više od 40.000 ciljeva
Prebrojavajući poginule vojnike za čija je imena dobila dopuštenje za objavu, izraelska vojska objavila je da je 726 izraelskih vojnika ubijeno od 7. loktobra 2023. Od toga je 380 poginulo u napadima 7. oktobra, a 346 u borbama u Gazi koje su počele 27. oktobra 2023.
Od tog dana ozlijeđeno je 4576 vojnika. Pedeset i šest vojnika umrlo je od posljedica raznih operativnih nesreća, koje vojska nije definirala.
U podacima za obilježavanje 7. oktobra izraelska vojska je rekla da je angažirala 300.000 rezervista od početka rata – 82 posto muškaraca i 18 posto žena. Gotovo polovica njih u dobi je od 20 do 29 godina.
Od početka rata iz Gaze je na Izrael ispaljeno 13.200 raketa. Drugih 12.400 ispaljeno je iz Libanona, dok je 60 došlo iz Sirije, 180 iz Jemena i 400 iz Irana, tvrdi vojska. Dodaje da je ubila više od 800 “terorista” u Libanonu, gdje je 4900 ciljeva pogođeno iz zraka zajedno s oko 6.000 ciljeva na zemlji. Tijekom prošle godine Izrael je uhitio više od 5000 osumnjičenika na Zapadnoj obali i u Jordanskoj dolini.
Vojska je rekla da je ubila osam zapovjednika militantnih brigada u Gazi, oko 30 zapovjednika bataljuna i 165 zapovjednika satnija tijekom prošle godine.
Rat u Gazi pokrenut je kada su palestinski Hamasovi militanti napali južni Izrael 7. oktobra 2023., ubivši 1200 ljudi i uzevši oko 250 kao taoce, prema izraelskim podacima. Više od 100 talaca i dalje drži Hamas. U vojnom napadu Izraela na Gazu koji je slijedio ubijeno je gotovo 42.000 Palestinaca, prema podacima ministarstva zdravstva Gaze.
UN: Protekle godine na Bliskom istoku ‘neumoljiva tragedija’
Izrael je uzvratio masovnim napadima u kojima je ubijeno više od 41.800 ljudi, priopćilo je ministarstvo zdravstva kojim upravlja Hamas.
– Nijedna statistika ili riječi ne mogu potpuno opisati razmjere fizičkog, mentalnog i društvenog razaranja koje se dogodilo, rekla je Joyce Msuya, vršiteljica dužnosti voditeljice UN-ova Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).
Msuya je pozvala zemlje članice EU-a da “iskoriste svoj utjecaj” kako bi osigurale poštovanje međunarodnog humanitarnog prava i ljudskih prava.
– Oni također moraju raditi na okončanju nekažnjivosti. Trenutačni prekid vatre i trajni mir odavno su potrebni.
Gotovo cjelokupno stanovništvo Gaze je raseljeno, a civili se suočavaju s ekstremnom oskudicom, ograničenim ili nikakvim pristupom zdravstvenoj skrbi, hrani, struji ili humanitarnoj pomoći, objavio je OCHA.
Više od 300 humanitarnih radnika ubijeno je u Gazi više nego u bilo kojoj drugoj krizi, što ga čini najopasnijim mjestom za humanitarne radnike, dodaje agencija.
– Humanitarni radnici moraju biti zaštićeni i njihov rad olakšan. Počinitelji moraju odgovarati za bilo kakva ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava. A napad na Gazu mora prestati, navodi Ured UN-a.