8 C
Kotor

Slušaj online radio

Grafike Borislava – Bora Nježića u Budvi

Grafike Borislava – Bora Nježića u Budvi
Grafika Nježića

Izložba grafika akademskog umjetnika Borislava Bora Nježića „Tragovi vremena /Traces of Time“ iz zbirke Zavičajnog muzeja Gradiška biće otvorena u srijedu, 6. novembra u 19 sati u Modernoj galeriji „Jovo Ivanović” u Budvi. Izložbu, koju je osmislila kustos mr Senka Subotić, prati i predstavljanje monografije posvećene Borislavu – Boru Nježiću, koju su priredili Bojan Vujčić i Aleksandar Obrenović i projekcija filma „Kamen pamti“. Pored autora Monografije, u programu će učestvovati i  geolog Zoran Đajić. Organizatori su poslenici  JU Muzeji i galerije Budve.

Kustos mr Senka Subotić ističe da je svestrano stvaralaštvo Borislava – Bora Nježića, koji se bavio mozaikom, slikarstvom i grafikom, ostavilo veliki trag u srpskoj likovnoj umjetnosti. Dio tih grafika iz Nježićevog legata, nakon umjetnikove smrti 2016. godine, koje je njegova supruga Ljiljana poklonila Zavičajnom muzeju iz Gradiške, predstavljen je na ovoj izložbi. Izloženi radovi nastali su u periodu od 1980. do 2010. godine. Grafike su često bile predlošci za Nježićeve mozaike.

-Borislav Nježić u svojim grafikama traga za suštinom polaznog elementa ili dijela nekog predmeta, kojim simbolično želi prikazati trenutke iz života i tok neprestanog kretanja svega što nas okružuje, zapisala je Subotić.

Borislav Boro Nježić (1933–2016) diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, na odsjeku monumentalnog slikarstva 1964. godine. Član je ULUPUDS-a od 1968. Bio je član i osnivač grupe AMETIST, sa kojom je realizovao preko 40 izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je više priznanja, među kojima je i nagrada ULUPUDS-a za životno djelo.

Izlagao na 15 samostalnih izložbi (Beograd, Apatin, Zapadni Berlin, Banja Luka) i na preko 120 grupnih izložbi. Iako je najpoznatiji njegov mozaički opus, Boro Nježić se uspješno bavio i slikarstvom i grafikom. Takođe, ostale su upamćene njegove scenografije za kultne televizijske serije („Obraz uz obraz” i „Više od igre”), za više TV drama i film „Braća po materi”, kao i mnoge revijalne scenografije. Uradio je veliki broj mozaika, kao i 5 velikih mozaičkih kompozicija u javnom prostoru. Slijedeći impuls i duh svog učitelja Aleksandra Tomaševića, pomjerio je granice savremenog mozaika i stvorio neka od najznačajnijih likovnih djela druge polovine XX vijeka, stoji u saopštenju koje potpisuje direktorka mr Lucija Đurašković.

/M.D.P./

Najčitanije