11.9 C
Kotor

Slušaj online radio

Omaž piscu Goranu Petroviću (1961-2024)

Omaž piscu Goranu Petroviću (1961-2024)
Sa književne večeri

„Ako imamo u vidu veličinu sveta – onda je književnost, sve što je dosad napisano, tek citat izdvojen u pokušaju  da se objasni suština ljudskog roda. Skromni deo tog navoda je i „Roman delta“, zbirno uzevši i zasebno po knjigama. Jedino čoveka nekada može da čini i ono čega nema, bilo da je izgubljeno ili da nikada nije ni postojalo. Zato na ovom povlašćenom mestu i nema citata, on zapravo sledi kada se okrene stranica…“ zapisao je Goran Petrović umjesto citata na početnoj strani romana „Papir sa vodenim znakom“, prvog iz dosadašnje trilogije „Delta romana“. Njegovom stvaralaštvu posvećeno je književno veče pod nazivom „Palata od riječi- Goranov Kotor“.

Uz odlomak  „Lepa smrt“ iz romana „Papir sa vodenim znakom“-iz prvog toka  „Roman delta“, koji je pročitala i divno dočarala Elena Simović, učenica trećeg razreda Kotorske gimnazije, poštovaoci lika i djela Gorana Petrovića, okupljeni u sali Crkve Sv. Duha, imali su priliku da dožive dubinu i suptilnost misli i emocije i da naslute odlazak pisca, koji je preminuo 26. januara ove godine. Simbolično potsjećanje na taj roman, koji je preveden i na bugarski jezik bila je i izvedba jednog stava iz „Bugarske svite“ u interpretaciji harmonikaša Vuka Đakonovića, učenika Muzičke škole „Vida Matjan“.

Nakon što su u izdanju „Lagune“ 2022. godine objavljeni romani „Papir“ (prvi tok „Delte“) i „Ikonostas sveg poznatog sveta“ iz „drugog toka“, ove godine je objavljen i novi roman „Palata na devet pogleda“,  koji hronološki prethodi romanu “Ikonostas”. U ovu obimnu književnu tvorevinu autor je uložio 23 godine svoga života, a njegova „delta“ i dalje teče i uliva se u srca odabranih čitalaca.

 -Pisac je živ dok su njegove knjige tu sa nama, kazao je njegov prijatelj, saradnik i izdavač Aleksandar Jerkov, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu i upravnik Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković”. Jerkov je, zajedno sa  Bratstvom pravoslavne omladine Sveti Luka, uz podršku protojereja stavrofora Momčila Krivokapića, 2006. godine bio suorganizator književnih razgovora u okviru programa Na tragu Danila Kiša, u Kojima je učestvovao i Goran Petrović. Jerkov ističe da se radi o velikom klasiku srpske književnosti čija djela će tek biti proučavana, o piscu autentičnog stila i prepoznatljive rečenice, čiji su čitaoci neprikosnoveni.

Delta romani na srpskom i bugarskom jeziku

Klasik nježnog srca

S obzirom da je Sanja Milić, urednica kulturno-umjetničkog programa RTS-a, kao novinarka imala priliku da napravi više intervjua sa piscem, čiju je priču „Bogorodica i druga viđenja” i dramatizovala za dramski program Radio Beograda, govorila je o mediteranskom duhu romana Gorana Petrovića i o njegovom blagom, plemenitom karakteru. Naglasila je da je Petrović “klasik” po svom poštovanju drugih profesija, po svojoj skromnosti i spremnosti da ljudima posveti pažnju i zaštiti ih, da se ne bi osjetili povrijeđenima.

Veliki književni događaj 67. međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, čija je umjetnička direktorka Sanja Milić,  bilo je predstavljanje Petrovićeve knjige “Palata”, koju je posthumno objavila “Laguna”.

Veče posvećeno liku i djelu Gorana Petrovića osmišljeno je povodom obilježavanja 185 godina rada i postojanja Srpskog pjevačkog društva “Jedinstvo” (1839) u Kotoru, u okviru projekta „Otac Momo“, uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije – Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.

Kako je objasnila prof. Ljiljana Čolan, “Roman Delta“ ima teritorijalnu širinu, u najvećoj mjeri se dešava u Srbiji, Italiji, Grčkoj, a sve knjige iz ovog opusa imaju široki vremenski odsječak od 500 godina- od Srednjeg vijeka, preko 18, do 20. i 21. vijeka.

Sugrađanin po ljubavi za Kotor

-Goran Petrović bio je naš sugrađanin ne po teritorijalnoj pripadnosti, nego po ljubavi koju smo osjećali u njegovoj blizini. Goranov je Kotor, jer je Kotor posljednjih 20 godina bio najfinija porculanska čaša koju je izradio u hramu svog unutrašnjeg bića. Mi smo kao društvo ponosni što je on sa nama proslavljao i 180 godina našeg postojanja, oktobra mjeseca 2019. godine, istakla je prof. Čolan. Ona je za Petrovića kazala da je “najmaštovitiji, plemeniti vitez srpske književnosti koji se nastanio u imaginarnim prostorima našeg srednjovjekovnog grada”, te potsjetila na njegovu zbirku pripovijedaka “Razlike”, na knjigu kratke proze „Saveti za lakši život“, romane “Atlas opisan nebom”, “Opsada crkve Svetog Spasa”, “Sitničarnica Kod srećne ruke”, te na dramske tekstove “Skela” i “Matica,” kao i na aktuelnu “Deltu”.

/M.D.P./

Najčitanije