Nakon izvješća finskih medija da je neobjašnjivi kvar na podmorskom telekomunikacijskom kabelu poremetio komunikacijske usluge između Finske i Njemačke, glavni tehnološki direktor Telia, Andrius Šemeškevičius kaže da je komunikacijski kabel između Litve i Švedske također oštećen.
– Kabel je presječen u nedjelju ujutro, oko 10 sati. Sustavi su odmah javili da smo izgubili vezu. Provedena je daljnja istraga i pojašnjenje, a pokazalo se da je oštećena, rekao je Šemeškevičius u programu Važan sat LRT TV (litvanski javni servis).
Prema njegovim riječima, Telia prenosi internetsku vezu u Litvu preko tri kabela, što znači da je internetska propusnost zbog incidenta smanjena za jednu trećinu. Međutim, veza je vraćena korisnicima zaobilaženjem greške.
U međuvremenu je potpuno prekinut prijenos podataka između Finske i Njemačke. Kabel dugačak gotovo 1200 kilometara jedina je izravna veza ove vrste između Finske i srednje Europe i prolazi uz druge važne dijelove infrastrukture, uključujući plinovode i električne kabele.
Kvar jedine veze između Finske i središnje Europe dolazi tjednima nakon što su Sjedinjene Države upozorile da su otkrile povećanu rusku vojnu aktivnost oko ključnih podmorskih kabela.
Kabel je postavila i njime upravlja kineska tvrtka pod kontrolom Finske.
Oštećen podmorski kabel između Njemačke i Finske
Otkriven je kvar na podmorskom kabelu Cinia C-Lion1 između Finske i Njemačke,izvijestila je ranije u ponedjeljak tvrtka Cinia, koja je zadužena za održavanje infrastrukture.
Zbog kvara, usluge koje se pružaju putem kabela C-Lion1 su u prekidu. Uzrok kvara se istražuje.
Više informacija o situaciji bit će poznato u utorak, 19. studenog 2024, dodaje se.
Finska i Njemačka ‘duboko zabrinute’ zbog prerezanih kablova
Finska i njemačka vlada rekle su u ponedjeljak da je istraga u tijeku zbog prerezanog optičkog komunikacijskog kabla koji prolazi dnom Baltičkog mora i povezuje dvije zemlje te su navele zabrinutost za ključnu infrastrukturu.
– Naša Europska sigurnost nije samo na udaru zbog ruskog agresivnog rata u Ukrajini, no i od hibridnog ratovanja malicioznih aktera, rekli su.
– Čuvanje naše zajedničke kritične infrastrukture ključno je za našu sigurnost i otpor naših društava.