Višenamjenski  borbeni avion Rafale HRZ-a preletjet će iznad tvrđave Imperial i brda Srđ oko 12 sati.

‘Uz prisjećanje na vremena kada je Dubrovnik doživio najteža razaranja, preletom Rafala u znak zahvalnosti i poštovanja odat će se počast braniteljima Grada Dubrovnika koji su se tada hrabro suprotstavili nadmoćnijem neprijatelju’, navodi se u priopćenju MORH-a.

U povodu Dana dubrovačkih branitelja i 33. obljetnicu herojske obrane Dubrovnika, 6. prosinca, čestitku je braniteljima uputio dubrovački gradonačeli Mato Franković.

Ističe da se na današnji dan “miješaju duboki osjećaji tuge i ponosa. Tuge, jer nas sjećanja vraćaju na 6. prosinca 1991., jedan od najtežih dana u povijesti Dubrovnika, kada su neprijateljske granate ostavile neizbrisive tragove na ljudskim životima, ulicama našega Grada i u sjećanjima svih Dubrovčana. Tog kobnog dana, grad slobode bio je u plamenu, a mnogi od vas, hrabri branitelji, tada ste se borili s nadljudskom snagom da sačuvate ono što su mnogi smatrali izgubljenim”, naveo je Franković.

Dodaje kako i “ponos ispunjava srca jer su se tada hrvatski branitelji, neuzmičući pred nadmoćnijim neprijateljem, stavili na raspolaganje svojoj Domovini, obitelji i svom Dubrovniku” i “zajedno s braćom po oružju, postavili neprobojan zid ljubavi, hrabrosti i odlučnosti, te obranili Grad”.

6. decembar 1991. najgori agresorski napad na Dubrovnik

Dubrovčani danas obilježava Dan dubrovačkih branitelja i 33. obljetnicu najgoreg napada na grad u Domovinskom ratu.

Napad jugosrpske i crnogorske agresorske vojske počeo je 6. decembar 1991. rano ujutro, a neprijatelj je po Dubrovniku pucao s kopna i mora. Tog dana živote je izgubilo 19 civila i četiri hrvatska branitelja, deseci su ranjeni, a broj projektila koji je pao na Dubrovnik i staru povijesnu jezgru mjerio se u tisućama. Oštećeno je više od 460 zgrada.

Najžešći napad je bio na tvrđavu Imperial na Srđu, staru gradsku jezgru, kao i na područje Sustjepana i Nuncijate te hotela Belvedere.

Tijekom srpsko-crnogorske agresije na Dubrovnik i okolicu, u ratu je poginulo više od 300 branitelja i civila, dok je više od 30 tisuća ljudi bilo primorano napustiti svoje domove. Materijalna šteta bila je neprocjenjiva.