Znanstvenici Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, doktori Mirna Batistić i Rade Garić u suradnji s kolegom Juan Carlos Molinerom, objavili su najnovije rezultate istraživanja o utjecaju klimatskih promjena na pojavu novih vrsta planktonskih organizama u Jadranu.
Dubrovački znanstvenici su dokazali da porijeklo stranih vrsta koje ulaze u Jadran ovisi o smjeru morskog vrtloga (kazaljke na satu ili obrnuto) u Jonskom moru, inače uvjetovanog klimom iz Sjevernog Atlantika. Ovisno o smjeru vrtloga, u Jadran ulazi voda kao i vrste podrijetlom iz Atlantskog oceana ili istočnog Mediterana. Vrste iz istočnog Mediterana, a nove za Jadransko more, su većinom toplovodne vrste ušle preko Sueskog kanala iz Crvenog mora ili su Indo-pacifičkog podrijetla. U ovom radu pokazano je da u Jadran ulazi sve više toplovodnih vrsta što je u skadu s povećanjem temperature mora zadnjih godina.
Rezultati istraživanja, također, mogu biti korisni u svrhu procjene ribljeg fonda u Jadranu.
Zajednički učinci ovih procesa i trend povećanja temperature mora u Jadranu mogu dovesti do značajnih promjena u bioraznolikosti Jadrana.
Rad je objavljen u prestižnom znanstvenom časopisu Climate Research s faktorom odjeka 2,7 u 2013./2014.
Climate Research objavljuje rezultate istraživanja o utjecaju klime na organizme, okoliš i ljudsko društvo općenito.