14 C
Kotor

Slušaj online radio

Ko je bio masovni ubica iz Cetinja?

Ko je bio masovni ubica iz Cetinja?
Cetinje – građani pale svijeće – foto RTV Cetinje

Crnogorska policija je na press konferenciji, uz tok masakra, iznijela i informacije o tome ko je bio masovni ubica Aco Martinović (45), koji je u masakru na Cetinju u Crnoj Gori ubio 12 ljudi, a teško ranio još četvero.

Kako je rečeno na konferenciji za medije, ubica Aco Martinović, rođen 1979. godine na Cetinju, bio je automehaničar i autolakirer. Živio je sam, bio neoženjen i bez djece. Prema službenim podacima Uprave policije, Martinović nije bio označen kao operativno zanimljiva osoba, ali je bio evidentiran kao počinitelj kaznenih djela s elementima nasilja.

Godine 2005. pravomoćno je osuđen na uvjetnu kaznu zatvora do tri mjeseca zbog nasilničkog ponašanja.

Šef Uprave policije Lazar Šćepanović je naveo da su tokom 2022. godine službenici Uprave policije raspolagali informacijama da Martinović ilegalno posjeduje vatreno oružje. Zbog toga je izvršen pretres objekata koje je koristio, pri čemu su pronađene dvije zračne puške, 45 komada streljiva različitih vrsta i kalibra te veća improvizirana eksplozivna naprava.

Za to kazneno djelo Martinović je prvostupanjski osuđen na kaznu zatvora od tri mjeseca. Međutim, presuda nije postala pravomoćna jer je postupak po žalbi u toku pred Višim sudom u Podgorici, izjavio je Šćepanović.

Naknadno su se oglasili s Višeg suda u Podgorici. Kako su naveli, višestruki ubojica Aco Martinović (45) osuđen je prvostupanjskom presudom na tri mjeseca zatvora, dvije godine nakon što mu je oduzeto oružje. Naveli su i tok postupka.

Viši sud je izvijestio da je policija 28. novembra 2022. kod Martinovića pronašla dvije zračne puške, 43 metka različitog kalibra, improviziranu eksplozivnu napravu velike razorne moći i set za čišćenje vatrenog oružja. Postupak je pokrenut 17. januara 2024., kada je Opštinsko državno odvjetništvo u Cetinju podnijelo optužni prijedlog protiv Martinovića zbog nedopuštenog držanja oružja i eksplozivnih materijala.

Presuda je objavljena 8. novembra 2024., a strankama je dostavljena 6. decembra. Branitelj optuženog podnio je žalbu 18. decembra. Viši sud je naglasio da se predmet protiv Martinovića ne nalazi kod njih od 2022. godine, čime su opovrgnuli izjave vršitelja dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića.

Šef Uprave policije Šćepanović na jučerašnjoj je presici još istaknuo kako su policijski službenici nakon pretresa i razgovora s Acom Martinovićem prepoznali njegovo antisocijalno i devijantno ponašanje. Zbog toga su prema Domu zdravlja na Cetinju podnijeli zahtjev za obavljanje psihijatrijskog pregleda, u skladu sa Zakonom o zaštiti i ostvarivanju prava osoba s mentalnim poteškoćama, prema članku 33.

Martinović je odmah nakon pretresa sproveden Ministarstvu zdravstva, gdje mu je propisana odgovarajuća terapija u Domu zdravlja na Cetinju. Međutim, tom prilikom nije bio upućen u specijaliziranu zdravstvenu ustanovu.

Izvršenju ovog masakra prethodio je verbalni incident između Martinovića i ubijenog M.M. (rođenog 1986. godine), uzrokovan, kako je to formulirala policija, nerazjašnjenim okolnostima. Incident se dogodio nakon višesatnog boravka u kafiću, tokom kojeg su prisutni konzumirali alkohol. Oko 17:15 Martinović se udaljio vozilom, uzeo vatreno oružje te se između 17:21 i 17:24 vratio i započeo krvavi pohod u lokalu Velestovo, rečeno je na presici.

Što se tiče odnosa Martinovića sa žrtvama, među njima su bili članovi njegove obitelji, uključujući njegovu sestru, s kojom je bio u dobrim odnosima i s kojom je proslavio Novu godinu. Također, ubio je četiri člana obitelji Martinović, s kojima je bio u kumskim odnosima, dvoje djece i brata vlasnika kafića. Većina stradalih bili su njegovi poznanici, prijatelji, kumovi i rođaci, naveo je Šćepanović.

Šćepanović je rekao da je ubojica svih 12 ljudi ubio u otprilike pola sata, a na lokacijama na kojima je ubijao pronađeno je 37 čahura.

Najčitanije