U osam luka na Jadranu, gdje se u okviru BALMAS projekta rade istraživanja sastava i kvaliteta morske vode, pronađeni su štetni organizmi, ali ne u brojnosti koja zabrinjava, saopšteno je iz kotorskog Instituta za biologiju mora.
Među lukama, u kojim se rade istraživanja, je i Luka Bar gdje su pronađene dvije unesene vrste i štetni organizmi u manjoj brojnosti.
To se navodi u prelimininarnim izvještajima o realizaciji BALMAS projekta, koji su predstavljeni u Mostaru na šestom redovnom sastanku partnera BALMAS projekta (Sistem upravljanja balastim vodama za zaštitu Jadranskog mora).
Preliminarni izvještaji o istraživanju kvaliteta vode, još nijesu urađeni za četiri luke na Jadranu.
Sastanku u Mostaru prisustvovali su predstavnici Univerziteta Crne Gore –Instituta za biologiju mora i Uprave pomorske sigurnosti iz Bara, koji su partneri u projektu.
BALMAS projekat bavi se problemom balastnih voda, koje su neophodne za sigurnu plovidbu, ali koje su i značajno sredstvo za prenos štetnih vodenih organizama i patogena izvan njihovih prirodnih granica.
“Da li su štetni organizmi u jadranske luke uneseni balastnim vodama sa brodova, još nije moguće sa sigurnošću utvrditi. To će biti poznato na kraju projekta, izradom baze podataka u kojoj ćemo imati informacije o vrsti i štetnosti tih organizama, kako i o načinu na koji su dospjele u luke”, kaže se u saopštenju Instituta.
Stručnjaci Instituta za biologiju mora uradiće krajem maja nova uzorkovanje vode u akvatorijumu luke Bar. Najavljeno je da će u junu biće urađena i uzorkovanje u tankovima brodova u luci Bar.
U okviru BALMAS projekta istraživanja se vrše u lukama Bari, Ankona, Venecija, Trst (Italija), Koper (Slovenija), u Hrvatskoj u lukama Pula, Rijeka, Šibenik, Split, Ploče, u albanskoj luci Drač i crnogorskoj Bar.
IPA, projekat BALMAS počeo je u novembru 2013, a biće završen do oktobra ove godine.