11 C
Kotor

Slušaj online radio

Glamping šatori u Stolivu postavljeni bez dozvole…

Glamping šatori u Stolivu postavljeni bez dozvole…
Stoliv – foto Služba za inspekcijski nadzor Kotor

Služba za inspekcijski nadzor Kotora naložila je privatniku iz Kotora da pribavi potrebnu dokumentaciju, kako bi zadržao postojeća četiri glamping šatora izgrađena na livadama Gornjeg Stoliva, u suprotnom će morati da ih ukloni.

Objekti sferične forme postavljeni su na drvene grede i ekološki su se lijepo uklopili u ambijent, iako odudaraju od tradicionalne gradnje, kako navode neki od mještana, zabrinuti za zaštićenu ambijentalnu cjelinu Gornjeg Stoliva. Iz Službe za inspekcijski nadzor saopšteno je da lice koje je postavilo objekte nema potrebne dozvole od nadležnih organa Opštine Kotor.

-U Gornjem Stolivu postavljena su četiri privremena objekta “Glamping šatora” bez prethodno podnešene prijave i dokumentacije nadležnom inspekcijskom organu.

Stoliv – foto Služba za inspekcijski nadzor Kotor

Subjektu nadzora je u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru (ZiN) 19. februara ukazano da pribavi potrebnu dokumentaciju ili ukloni predmetne objekte. U odnosu na odgovorno lice pokrenut je upravni i prekršajni postupak, saopšteno je iz Službe za inspekcijske poslove, nakon što je komunalni inspektor izašao na teren i utvrdio činjenično stanje. Na licu mjesta ostavljen je poziv za stranku subjektu nadzora , kako bi se u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru i Zakonom o upravnom postupku započeo upravni postupak i otklonila predmetna nepravilnost .

Iz Sekretarijata za urbanizam, stanovanje i uređenje prostora Opštine Kotor saopšteno je da ovaj resor nije izdao urbanističko-tehničke uslove na području Stoliva, jer Prostorno urbanističkim planom Kotora na tom području nije predviđena izgradnja objekta tipa glamping, bez obziro što se radi o montažnim objektima.

Stoliv – foto Služba za inspekcijski nadzor Kotor

Svaka država ima svoje propise koji dozvoljavaju ili zabranjuju divlje kampovanje, a u ovom slučaju radi se, izgleda o namjeri da se ovi objekti izdaju turistima. S obzirom da je tehnički zabranjeno, divlje kampovanje u Crnoj Gori moguće je sve dok je van nacionalnih parkova, turističkih zona i plaža.

S obzirom na to da masovni turizam nanosi višestruku štetu turističkim destinacijama i istorijskim lokalitetimapoput Boke Kotorske, sve više ljudi prihvata ekološki koncept putovanja oličen u glampingu. Prednost ovog glampinga koji se oslanja na elemente iz prirode, je to što čuva okolinu, za razliku od izgradnje hotela, koji troše mnogo energije prilikom konstrukcije.

Stoliv – foto Služba za inspekcijski nadzor Kotor

Ovaj vid smještaja omogućava ljudima da borave u prirodi, bez da se odriču komfora u vidu kreveta, struje, kupatila sa tuševima, aparata za kafu, čak i potpuno opremljenih kuhinja.

Glamping pokret sve više raste- širom planete nude se različite opcije, od šatora i zemunice do kućice na drvetu. Lijepo je da se neko sjetio da ovaj “ekološki turizam” pokrene i u Boki, s tim što bi državni organi morali I zakonski da regulišu.

S obzirom da je zaštićena ambijentalna cjelina Gornjeg Stoliva već ranije narušena probijanjem puta kroz šumu kestena, nadležni bi trebalo da se malo više pozabave tim aspektom njene zaštite.

/ M.D.P./

Najčitanije