11 C
Kotor

Slušaj online radio

Komunalno Kotor – kroz projekat CircleAware unaprijediti infrastrukturu održivog upravljanja otpadom

Komunalno Kotor – kroz projekat CircleAware unaprijediti infrastrukturu održivog upravljanja otpadom
Projekat CircleAware

u okviru projekta planirana nabavka 60 kanti i kontejnera, kao i auto-smećara zapremine 5m³ kako bi unaprijedili sistem odvojenog sakupljanja otpada na „mokru“ i „suvu“ frakciju



Predstavnici D.O.O Komunalno Kotor, zajedno sa partnerima iz grada Trilj (Hrvatska) i Institutom za zaštitu prirode Republike Srpske iz Banja Luke, bili su učesnici konferencije na kojoj je ozvaničen početak realizacije projekta CircleAware – “Driving Awareness and Accelerating the Circular Economy Transition” koja je organizovana u Centru kompetencija Trilj.

Cilj ovog projekta je unaprijediti infrastrukturu za odvojeno prikupljanje otpada, edukovati stanovništvo i podići svijest o značaju održivog upravljanja otpadom, kao i implementacija inovativnih digitalnih rješenja za praćenje i upravljanja otpadom. Projekt će omogućiti bolju povezanost građana s procesom odvojenog prikupljanja i zbrinjavanja otpada, čime se doprinosi održivijem i ekološki prihvatljivijem upravljanju otpadom.

Projekat se realizuje u okviru Interreg VI-A IPA prekograničnog programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora, ukupne vrijednosti 793.061,40 eura, uz 85% sufinansiranja od strane Europske unije (674.102,19€ iz IPA III CBC Fonda)

Financijska dobit po partnerskim organizacijama iznosi:

• Grad Trilj (vodeći partner): 511.766,40 eura

• D.O.O Komunalno Kotor: 183.015,00 eura

• Institut za zaštitu prirode Republike Srpske, Banja Luka: 98.280,00 eura

DOO „Komunalno Kotor“ u okviru odobrenog projekta planira nabavku 60 kanti i kontejnera, kao i auto-smećare zapremine 5m³ kako bi unaprijedili sistem odvojenog sakupljanja otpada na „mokru“ i „suvu“ frakciju.

Partner na projektu Grad Trilj nabaviće 1000 multikompostera i 500 spremnika za odvojeno prikupljanje biootpada, kao i nabavka novog komunalnog vozila, čime će se značajno smanjiti količina komunalnog otpada koji se odlaže na odlagališta. Jedan od ključnih ciljeva projekta je i digitalizacija usluge zbrinjavanja komunalnog otpada, koja će omogućiti bolju informiranost građana, praćenje sastava i smanjenje troškova.

Institut za zaštitu i ekologiju iz Banja Luke (IPERS) dobit će 3 višedijelne kante i 3 kompostera.

Osim nabavke opreme, partnerima je cilj podići svijest javnosti o važnosti održivih praksi upravljanja otpadom. Kako bi postigli taj cilj, održaće se prekogranične studijske posjete, dvodnevni obilazak postrojenju za kompostiranje u Kotoru, reciklažnom centru u Trilju, kao dvodnevna obuka javnih službenika o upravljanju otpadom u Banja Luci. Kako bi uključili djecu i mlade u proces održivog upravljanja otpadom, Komunalno Kotor organizovaće eko – takmičenja u osnovnim i srednjim školama.

Grad Trilj i JNU Institut za zaštitu i ekologiju (IPERS), na svom području će organizovati edukativne programe s raznim radionicama na temu recikliranja u osnovnim školama.

Projekt CircleAware će trajati 30 mjeseci, a očekuje se da će njegove aktivnosti imati dugoročan uticaj na ekološku svijest i praksu u regiji.

Najčitanije