18 C
Kotor

Slušaj online radio

Koncertom i izložbom u Kotoru završena Međunarodna konferencija o kulturnom razvoju

Koncertom i izložbom u Kotoru završena Međunarodna konferencija o kulturnom razvoju
Bjeletić i Božović

Izvedbom izvornih pjesama u džez maniru duo Božović-Bjeletić dočarao bogatstvo muzičke tradicije Crne Gore, najprije u oktobru u Lećeu u Italiji, a sada i u Staklenoj galeriji u Kotoru



Nastupom džez dua Stefan Bjeletić, truba – Marija Božović, vokal i otvaranjem izložbe “Milion miliona malih ljubavi” u Staklenoj galeriji Kulturnog centra “Nikola Đurković”, u srijedu je zaokružena dvodnevna Međunarodna konferencija “Kulturni razvoj i budućnost kulturne politike”, koju je osmislio tim Univerziteta “Mediteran u Podgorici, u partnerstvu sa prestižnim britanskim naučnim časopisom Cultural Trends, uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Postavkom maštovitih radova u različitim tehnikama, od digitalne animacije, preko dizajna karaktera, fotografije i ilustracije, do likovne umjetnosti, grafičkog oblikovanja i izrade maski, predstavili su se studenti završne godine Fakulteta vizuelnih umjetnosti Univerziteta “Mediteran”.

Sa otvaranja izložbe u Staklenoj galeriji

Otvarajući izložbu, Marija Džoganović, dekanica FVU, koja je uz mr Balšu Gobovića ujedno i kustos izložbe, objasnila je da je postavka presjek prošlogodišnjeg studijskog rada, te potsjetila da su se studenti ovog fakulteta predstavili u Staklenoj galeriji i prije par godina. Ona i Radmila Beća Radulović, direktorica Kulturnog centra “Nikola Đurković”, izrazile su obostrano zadovoljstvo nastavkom saradnje dviju kulturno-prosvjetnih ustanova.

Marija Božović i Stefan Bjeletić predstavili su dio svog bogatog repertoara u kome su dominirale obrade izvornih i evergrin pjesama u džez maniru. Ovaj duo je prošle godine u oktobru nastupio u Teatru Astragali  sklopu Internacionalne nedjelje u Lećeu, Italija. U muzički performansu predstavili su džez obrade tradicionalnih pjesame iz Crne Gore, a  reakcija publike, kažu, bila je fenomenalna. Marija je na Univerzitetu “Mediteran” magistrirala na Fakultetu za strane jezike, tako da je višestruko vezana za cijeli projekat.

-Drago mi je što se ta divna priča vezana za kulturu kroz saradnju sa italijanskim partnerima nastavlja. Kad god se ukaže prilika da doprinesemo kulturi mi se odazovemo, kaže Marija Božović za BN.

Milena Dragutinović, profesorica italijanskog jezika na Fakultetu za strane jezike Univerziteta “Mediteran” bila je u timu koji je posjetio Reguju Pulja, Grad Leće – Univerzitet u Salentu i Teatar Astragali.

-Saradnja je počela prije nekoliko godina, kroz povezivanje teatara i umjetničkih udruženja, da  bi se kasnije proširila na dva univerziteta u Salentu i Podgorici. Kroz zajedničke projekte (IPA, ERASMUS, kroz rezidencije umjetnika u dvije zemlje) nastojimo da spojimo dvije kulturne tradicije. Započet je još jedan projekat sa muzejima u Podgorici, saradnja se razgranava, kaže za BN prof. Dragutinović.

Sa otvaranja izložbe u Staklenoj galeriji

Organizatori Međunarodne konferencije “Kulturni razvoj i budućnost kulturne politike” su odlučili da 15. i 16. aprila ona bude u Kotoru, zato što su htjeli da imaju sve utiske na jednom mjestu, a Kotor je za to idealan.

Da se vratimo sebi

-Okupili smo oko 40 ljudi iz Evrope i čitavog regiona – iz Poljske, iz Jermenije, Velike Britanije, Škotske…imali smo sjajnu postavku ljudi, a takođe smo imali i jaku regionalnu liniju istraživača koji se bave kulturnim politikama- iz Ljubljane, Zagreba, Sarajeva, Beograda, Skoplja, Podgorice, sve jugoslovenske zemlje na jednom mjestu, svi centri, svi profesori sa prestižnih fakulteta koji su zajedno u dogovoru rješavali pitanje kulturne politike u našim zemljama. Složili smo se da je taj transfer znanja  i to kopiranje kulturnih politika iz zapadnih zemalja trajalo dobrih 35 godina u svim našim zemljama, a onda se ispostavilo da mnogo od tih instrumenata koje smo samo prepisali, iskopirali u stvari jednostavno ne rade u našem sistemu. Mi smo u stvari danas napravili jedno druženje, razmjenu iskustava, kroz koje smo došli do zaključka da naše zemlje već ozbiljno treba “da stanu na loptu” i da razmisle o nekim sledećim i novim pravcima, kaže prof. mr Nataša Kraljević ispred Univerziteta “Mediteran”. Ističe izlaganja kolega iz Splita koji su tokom programa opisali svoju vizuru, kako oni doživljavaju kulturne politike na Zapadu i kako to sad sve izgleda između Balkana, Zapada i čitave Evrope između nas.

-Zaključak konferencije je: ”Da se malo vratimo sebi”, poručuje Kraljević u izjavi za Boka News.

U potrazi za kreiranjem emancipatorske kulturne politike

Međunarodnu konferenciju ARSUM25 je u Kreativnom habu u Kotoru otvorila prof. dr Anđela Jakšić Stojanović, ministarka prosvjete, nauke i inovacija, a skupu se obratila i dr Tamara Vujović, ministarka kulture i medija. Među učesnicima

Istraživačica na Odjeljenju za kulturu i komunikacije na Institutu za razvoj i međunarodne odnose (IRMO, Zagreb), dr Ana Žuvela- Pod je u izlaganju “U potrazi za kreiranjem emancipatorske kulturne politike u zemljama u tranziciji” govorila o potrebi za transformacijom politike u opšte dobro, sa ciljem da se podstiče dublja međusobna povezanosti između kulturnog sektora, agencija, aktera i donosilaca odluka.

U panel diskusiji “Ovo je način na koji svijet završava: Budućnost kulture i umjetnosti” učestvovali su dr Steven Hadley, glavni urednik Cultural Trends, Anne Torreggiani, Audience Agency i dr Ben Walmsley, dekan za kulturno angažovanje na Univerzitetu u Lidsu, svi iz Velike Britanije. Sesiju je vodila mr Nataša Kraljević.

/M.D.P./

Najčitanije