
Sekretarijatu za uređenje prostora nedostaje kadar
Prioritet Sekretarijata za uređenje prostora Opštine Tivat u ovoj godini jeste legalizacija bespravnih objekata, kako privođenje kraju neriješenih postupaka, tako i rješavanje novopodnesenih zahtjeva, kojih ukupno ima oko 2.000, navedeno je u izvještaju o radu tog opštinskog organa u prošloj godini.
Tokom 2024. godine ukupno je podneseno 50 zahtjeva za legalizaciju (38 stambeni objekti, 12 pomoćni i ostalo) od kojih je 49 preneseno za rješavanje u tekuću godinu.
ZAHTJEVI OD 2017, 2018…
– Iz 2017, 2018, 2020, 2021, 2022. i 2023. godine, preneseno je ukupno 1.208 neriješenih postupaka. U tom periodu je podnijeto 1.763 zahtjeva za legalizaciju stambenih objekata, 60 poslovnih, 79 stambeno-poslovnih, a 327 iz kategorije pomoćni objekti i ostalo. Tokom prošle godine doneseno je 69 rješenja o prekidu postupka (do donošenja plana generalne regulacije ili DUP-a, odnosno do rješavanja imovinsko-pravnih odnosa). Strankama je upućeno 16 obavještenja o rezultatima ispitnog postupka, dok su dva obustavljena. Po osnovu 21 zahtjeva za legalizaciju, strankama su upućeni pozivi za dopunu dokumentacije, s obzirom na to da se radi o objektima koji su izgrađeni u skladu sa važećim planskim dokumentom. Sekretarijat je donio 25 rješenja kojima se odobrava legalizacija, te 57 o odbijanju zahtjeva – navedeno je u izvještaju.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata iz 2020. godine ukinuto je vremensko ograničenje za podnošenje zahtjeva za legalizaciju.
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Sekretarijata za uređenje prostora je utvrđeno 11 službeničkih mjesta sa 13 izvršilaca te jednim mjestom starješine organa. Zaposleno je ukupno 11 izvršilaca, i to 10 službenika te sekretarka.
U izvještaju se konstatuje da Sekretarijat nema dovoljno kadra da sprovede sve aktivnosti imajući u obzir nove nadležnosti koje je dobio nakon usvajanja seta zakona iz oblasti planiranja i izgradnje objekata.
Pored ostalog, ponovo je uveden institut građevinskih i upotrebnih dozvola.
– To će iziskivati zapošljavanje još stručnih lica i pravnika te značajno povećati obima posla i samu reorganizaciju organa. Osim toga, za sve postupke legalizacije predviđeno je da nadležni organ vrši pregled bespravnog objekta na licu mjesta, a trenutno je u toku postupak legalizacije za više od 2.000 objekata. Ove postupke vode
svega četiri službenika, koji uz to obavljaju i druge poslove iz nadležnosti organa. Nadalje, zakonskim rješenjima je vraćeno u nadležnost lokalnoj samoupravi sprovođenje postupaka izrade planske dokumentacije, što predstavlja povećanje obima posla, a posebno u odnosu na kadrovske kapacitete sa kojima Sekretarijat raspolaže. Zato Sekretarijat iskazuje potrebu za povećanjem broja službenika i to angažovanjem dva pripravnika te stručnih lica i pravnika, kako na određeno tako i na neodređeno vrijeme – navedeno je u dokumentu.
SOFTVER ZA MONITORING
Uređenje prostora Zakon definiše kao praćenje stanja u prostoru (monitoring), utvrđivanje namjene, uslova i načina korišćenja prostora kroz izradu i donošenje planskih dokumenata, sprovođenje planskih dokumenata i uređivanje građevinskog zemljišta.
– Formiranje i redovno ažuriranje dokumentacione osnove o prostoru je neophodna pretpostavka za sveobuhvatno sagledavanje stanja prostora. Veoma korisno bi bilo nabaviti softver za praćenje stanja u prostoru – analizu stanja, evidenciju planske dokumentacije i izdatih građevinskih i upotrebnih dozvola – ocijenili su u Sekretarijatu.