
Izuzetno sam zadovoljan polaznicima seminara, potencijal se vidi u tome kako rade i napreduju, koliko su aktivni, a istovremeno su otvoreni za nova saznanja, nove vještine i ideje, kaže prof. Esteban Valverde
Mala, ali odabrana publika u sali Crkve Sv. Duha u Kotoru imala je divnu priliku da, u završnici prvog dijela XVI Klarinet festa, uživa u muziciranju vrsnog klarinetiste prof. dr Esteban Valverdea, koji je nastupio u klavirskoj saradnji sa prof. Severinom Manuelom Ortiz Ray. Obojica dolaze sa Višeg konzervatorijuma za muziku u Vigou (Conservatorio Superior de Musica de Vigo) u Španiji, istaknuti su umjetnici, koncertno veoma aktivni, ali se uspješno bave i pedagogijom.
Ekskluziva večeri bila je izvedba „Fantazije na temu Goyescas“ španskog kompozitora Alberta Guinovarta, koju je Valverde posebno, vrlo emotivno najavio. Lijep uvod u koncert bila je izvedba „Fantastičnog komada, op.73“ Roberta Šumana, pisana izvorno za violinu, a u virtuozne mogućnosti ovog instrumenta publika je mogla da se uvjeri slušajući i „ Sonatu za klarinet i klavir, op.165“ Fransisa Pulenka, kao i u završnici izvedenu „Karmen Fantaziju“, koju je Pablo Sarasate napisao za violinu, a aranžman napisao čuveni klarinetista Nicolas Baldeyrou.

Profesor Valverde je tokom četiri dana održao masterklas za učenike srednje škole sa odsjeka za klarinet iz Nikšića, Tivta i Kotora, oduševljen je Gradom Kotorom i gostoprimstvom „domaćina“ iz NVO „Klarinet fest“.
-Izuzetno sam zadovoljan sa ovom djecom, potencijal se vidi u tome kako rade i napreduju, koliko su aktivni, a istovremeno su otvorena za nova saznanja, nove vještine i ideje, kaže prof. Valverde za BN. Primjećujući da u Crnoj Gori nedostaju klarinetisti, objašnjava nam da u Španiji nema dovoljno gudača, ali ima mnogo duvačkih orkestara i muzičara koji sviraju saksofon, trubu, klarinet, perkusije… Upitan za preporuku o tome na koji način da se popularizuje ovaj duvački instrument, on ističe da je rad pedagoga od presudnog značaja.
-Pedagoški pristup kroz obrazovanje je najvažniji, a u maloj zemlji Crnoj Gori to treba da ide korak po korak. Vrlo je važno da takve korake podrže institucije vlasti. Festival kao što je ovaj, koji uključuje edukaciju i koncertne aktivnosti, najbolji je način za promociju ovog instrumenta, poručuje vrsni klarinetista iz Španije.
Klarinet fest je formiran 2008, a već iduće godine je održan prvi koncert na Pjaci ispred crkve Sv. Nikole, potsjeća Vladimir Begović, predsjednik NVO „Klarinet fest“ Kotor, predsjednik Gradske muzike Kotor, takođe klarinetista.
Veliki oslonac u organizaciji programa mu je sin Damjan Begović, klarinetista CSO i profesor u Muzičkoj školi „Vida Matjan“ Kotor. Tokom svih ovih godina uspjeli su da mladima približe ovaj instrument, dovodeći vrsne klarinetiste koji su polaznicima seminara dočarali dobar zvuk i pokazali nove tehnike i vještine sviranja, podijelili sa njima nove ideje. Od njih su imali što da nauče i formirani muzičari koji sviraju klarinet, naročito članovi Gradske muzike Kotor.
-Vrlo malo je klarinetista u Crnoj Gori, nema ih, tako je i na ovom seminaru bilo samo njih troje. S obzirom da imamo duvački orkestar star 183 godine, klarinetisti su nam itekako potrebni. Svi duvački instrumenti nam trebaju, bilo bi dobro da se klase duvača u muzičkim školama pojačaju da bi se podržala Gradska muzika, kaže Vlado Begović. Smatra da su pedagozi u Muzičkoj školi Tivat, gdje su usredsređeni na duvačke instrumente, napravili odličan spoj sa Gradskom muzikom Tivat, na čiju prijateljsku podršku Kotorska gradska muzika uvijek računa.
Sedmodnevni seminar klarineta u avgustu
Koncert i seminar umjetnika iz Španije je prva aktivnost iz programa XVI Klarinet festa, a u avgustu će biti održan još jedan sedmodnevni seminar sa četiri profesora. Polaznike će poučavati Veljko Klenkovski, prvi klarinet Beogradske filharmonije i profesor na FMU u Beogradu, zatim profesori u srednjim muzičkim školama u Novom Sadu i Beogradu – Đuro Pete i Vladimir Stanišić i Damjan Begović.
/M.D.P./