“Koliko god nekome izgledalo sve lijepo, izgradnja obale na Peluzici je devastirana – investitor nema građevinsku dozvolu, ne postoji projekat koji po zakonu treba da ide na saglasnost Upravi za zaštitu kulturnih dobara i kod glavnog gradskog arhitekte”, stav je Mjesne zajednice Škaljari
Radovi na “Parkovskom uređenju dijela platoa ispred Opšte bolnice Kotor”, kako stoji u nazivu projekta Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, na površini od 2.200 metra kvadratnih, privedeni su kraju, bez obzira na sve dopise i apele Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Mjesne zajednice Škaljari i inspekcijskih organa.
Prostor je zablistao u sjaju cementa i betona na omeđenim stazama sa postavljenim klupama, uz nasutu zemlju oko postojećih stabala, sa posađenim mladim sadnicama, od kojih su se neke već osušile na vrelini ljeta. U jednom dijelu je postavljen i plastični mobilijar za dječje igre, čime je prostor dobio novu funkciju. Koliko će dugo potrajati sve ovo, vidjeće se najesen, kada olujni talasi budu zalili morskom vodom ovaj prostor.

Neki građani su zadovoljni ovom promjenom na bolje, godi im što sada oni i njihovi gosti imaju lijep kutak za odmor sa pogledom na Zaliv, ali su u nedoumici da li se ovdje radi o uređenju ili devastaciji, s obzirom da investitor i izvođač radova nisu ispoštovali zakonsku proceduru u vezi ranije donešenih planskih dokumenata i konzervatorskih uslova koje propisuje branša zaštitara kulturnih dobara. Pritom, radovi nisu uopšte usklađeni sa ranije donešenim planom za uređenje ovog dijela obale, nazvanim “Lungo mare”.
Tako je i došlo do zatrpavanja starog mandraća, koji je, srećom, na reagovanje građana, ipak vraćen u prvobitno stanje, ali taj postupak nije sproveden do kraja. Uprava za zaštitu kulturnih dobara je naložila restauraciju uništenog dijela ponte, uklanjanje nepropisnog nasipa i ivičnjaka, kao i izvođenje sanacionih radova isključivo pod stručnim nadzorom konzervatorski licenciranog pravnog lica, što nije sprovedeno u djelo.
-Izgradnja obale na Peluzici je devastirana, koliko god nekome izgledalo sve lijepo. Radovi su izvođeni nelegalno, bez ijednog relevantnog dokumenta, mandrać nije vraćen u prvobitno stanje, tri klesana kamena i dalje nisu nadomještena, kažu, nema im ko uraditi. Umjesto klesanog kamena tu su stavili beton i pur-pjenu. Investitor nema građevinsku dozvolu, ne postoji projekat koji po zakonu treba da ide na saglasnost Upravi za zaštitu kulturnih dobara i kod glavnog gradskog arhitekte, smatra Daliborka Pavićević, predsjednica MZ Škaljari.
Radovi, čija je ukupna vrijednost oko 240.000 eura, započeti su deset dana prije predviđenog termina, i to obuhvatajući zahvate koji nisu odobreni od strane Uprave. Mještani su ranije reagovali dopisima Opštini Kotor, Komunalnoj inspekciji, Morskom dobru i UZKD, izražavajući zabrinutost zbog bahatog ponašanja investitora prema javnom dobru, bez poštovanja lokalne zajednice i zakona.

Na čvorištu iznad ovog platoa, gdje se odvaja cesta ka područnom odjeljenju OŠ “Njegoš” u Škaljarima, trenutno je postavljen rovokopač, a prostor je obilježen trakama zbog otvorene rupe posred ceste i radova na odvodnim kanalima za bujičnu vodu, koja je do sada prelivala preko ceste. Mještani Škaljara, ali i oni koju svakodnevno voze ka Mulu, Prčanju, Stolivu i dalje, sa nestrpljenjem očekuju da se i ovaj kritični dio uredi, ne samo estetski, nego i da ubuduće atmosferska voda ne ometa saobraćaj, nego da se podzemnim kanalima direktno uliva u more. Za tu funkciju već postoji kanal, koji je obuhvaćen radovima kroz projekat “Parkovskog uređenja dijela platoa ispred Opšte bolnice Kotor”.
/M.D.P./