32 C
Kotor

Slušaj online radio

Devastacija ili uređenje obale?

“Koliko god nekome izgledalo sve lijepo, izgradnja obale na Peluzici je devastirana – investitor nema građevinsku dozvolu, ne postoji projekat koji po zakonu treba da ide na saglasnost Upravi za zaštitu kulturnih dobara i kod glavnog gradskog arhitekte”, stav je Mjesne zajednice Škaljari



Radovi na “Parkovskom uređenju dijela platoa ispred Opšte bolnice Kotor”, kako stoji u nazivu projekta Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, na površini od 2.200 metra kvadratnih, privedeni su kraju, bez obzira na sve dopise i apele Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Mjesne zajednice Škaljari i inspekcijskih organa.

Prostor je zablistao u sjaju cementa i betona na omeđenim stazama sa postavljenim klupama, uz nasutu zemlju  oko postojećih stabala, sa posađenim mladim sadnicama, od kojih su se neke već osušile na vrelini ljeta. U jednom dijelu je postavljen i plastični mobilijar za dječje igre, čime je prostor dobio novu funkciju.  Koliko će dugo potrajati sve ovo, vidjeće se najesen, kada olujni talasi budu zalili morskom vodom ovaj prostor.

Peluzica – Mobilijar za djecu

Neki građani su zadovoljni ovom promjenom na bolje, godi im što sada oni i njihovi gosti imaju lijep kutak za odmor sa pogledom na Zaliv, ali su u nedoumici da li se ovdje radi o uređenju ili devastaciji, s obzirom da investitor i izvođač radova nisu ispoštovali zakonsku proceduru u vezi ranije donešenih planskih dokumenata i konzervatorskih uslova koje propisuje branša zaštitara kulturnih dobara. Pritom, radovi nisu uopšte usklađeni sa ranije donešenim planom za uređenje ovog dijela obale, nazvanim “Lungo mare”.

Tako je i došlo do zatrpavanja starog mandraća, koji je, srećom, na reagovanje građana, ipak vraćen u prvobitno stanje, ali taj postupak nije sproveden do kraja. Uprava za zaštitu kulturnih dobara je naložila restauraciju uništenog dijela ponte, uklanjanje nepropisnog nasipa i ivičnjaka, kao i izvođenje sanacionih radova isključivo pod stručnim nadzorom konzervatorski licenciranog pravnog lica, što nije sprovedeno u djelo.

-Izgradnja obale na Peluzici je devastirana, koliko god nekome izgledalo sve lijepo. Radovi su izvođeni nelegalno, bez ijednog relevantnog dokumenta, mandrać nije vraćen u prvobitno stanje, tri klesana kamena i dalje nisu nadomještena, kažu, nema im ko uraditi. Umjesto klesanog kamena tu su stavili beton i pur-pjenu. Investitor nema građevinsku dozvolu, ne postoji projekat koji po zakonu treba da ide na saglasnost Upravi za zaštitu kulturnih dobara i kod glavnog gradskog arhitekte, smatra Daliborka Pavićević, predsjednica MZ Škaljari.

Radovi, čija je ukupna vrijednost oko 240.000 eura, započeti su deset dana prije predviđenog termina, i to obuhvatajući zahvate koji nisu odobreni od strane Uprave. Mještani su ranije reagovali dopisima Opštini Kotor, Komunalnoj inspekciji, Morskom dobru i UZKD, izražavajući zabrinutost zbog bahatog ponašanja investitora prema javnom dobru, bez poštovanja lokalne zajednice i zakona.

Rovokopač na cesti

Na čvorištu iznad ovog platoa, gdje se odvaja cesta ka područnom odjeljenju OŠ “Njegoš” u Škaljarima, trenutno je postavljen rovokopač, a prostor je obilježen trakama zbog otvorene rupe posred ceste i radova na odvodnim kanalima za bujičnu vodu, koja je do sada prelivala preko ceste. Mještani Škaljara, ali i oni koju svakodnevno voze ka Mulu, Prčanju, Stolivu i dalje, sa nestrpljenjem očekuju da se i ovaj kritični dio uredi, ne samo estetski, nego i da ubuduće atmosferska voda ne ometa saobraćaj, nego da se podzemnim kanalima direktno uliva u more. Za tu funkciju već postoji kanal, koji je obuhvaćen radovima kroz projekat “Parkovskog uređenja dijela platoa ispred Opšte bolnice Kotor”.

/M.D.P./

Najčitanije