
Na inicijativu potpredsjednika Opštine Kotor Igora Kumburovića, održan je danas savjetodavni sastanak između predstavnika Uprave za inspekcijske poslove i kotorskih privrednika, s ciljem otvaranja konstruktivnog dijaloga i jačanja saradnje između lokalne privrede i meritornih državnih organa.
Sastanak, prvi ovakve vrste u Crnoj Gori, organizovan je iz potrebe da se kroz direktnu i otvorenu komunikaciju sagledaju realni problemi s kojima se suočavaju inspekcijske službe i privredni subjekti, naročito u kontekstu izazova koje donosi ljetnja turistička sezona.
Poseban akcenat stavljen je na suzbijanje rada na crno, sive ekonomije i nelojalne konkurencije, uz težnju da se kroz edukaciju i savjetovanje smanji potreba za sankcionisanjem.
Potpredsjednik Kumburović istakao je važnost ovakvih susreta. „Problemi ne smiju da se izbjegavaju, već im se mora pogledati u oči. Ovaj sastanak je polazna tačka ka izgradnji sistema u kojem svi akteri znaju svoje mjesto i djeluju u pravcu zajedničkog interesa.“
Predstavnici inspekcijskih službi ukazali su na najčešće nepravilnosti uočenе tokom nadzora, poput neprijavljivanja radnika, nelegalnog angažovanja maloljetnika, nepoštovanja radnog vremena i problema s radnim dozvolama za strane radnike. Poseban nadzor, kako je istaknuto, sprovodi se u periodu turističke sezone, kada su ovakvi prekršaji najčešći.

„U prethodne dvije godine posebno je intenzivirana kontrola rada maloljetnih lica, kao i prijavljivanje zaposlenih na obavezno socijalno osiguranje“, naglasio je glavni inspektor rada Srđan Simović, ujedno predstavnik Asocijacije inspektora Crne Gore.
Privrednici su, sa svoje strane, ukazali na složenost administrativnih procedura, posebno u vezi s prijavom stranih radnika i izdavanja sanitarnih knjižica. Naglašena je potreba za fleksibilnijim pristupom i boljem razumijevanju realnih okolnosti u kojima posluju.
Dušan Samardžić, ispred NVU „Kotorski privrednici 365“, pohvalio je inicijativu potpredsjednika Kumburovića te govorio o izazovima u pogledu angažovanja radne snage i rokovima za dobijanje sanitarnih isprava, dok je Rajko Milunović, predstavnik Unije privatnih poslodavaca „Stari grad“, apelovao na veću senzibilnost inspekcija prema poslodavcima i uravnoteženiji pristup u slučaju manjih propusta, posebno kada postoji jasan trud u zapošljavanju.
Zajednička poruka svih učesnika sastanka jeste da ovakvi vidovi savjetovanja i otvorene razmjene informacija mogu da dovedu do poboljšanja sistema i smanjenja konflikata na relaciji privreda – inspekcija. Dogovoreno je da se ovakvi sastanci nastave i prošire, s ciljem stvaranja stabilnijeg i zdravijeg poslovnog ambijenta.
Sastanku su prisustvovali Srđan Simović, glavni inspektor Odsjeka za inspekciju rada Ministarstva rada i socijalnog staranja, Dalibor Đerić, savjetnik Koordinacionog tijela za praćenje i rad inspekcija, Darka Radulović, koordinatorka za opštine Kotor i Tivat Ministarstva ekonomskog razvoja, Amer Redžepagić, turistički inspektor i Arben Zarić, koordinator zdravstveno sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja. Opštinu Kotor, uz potpredsjednika Kumburovića, predstavljala je Suzana Radulović, sekretarka Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj te Jovan Ristić, direktor Turističke organizacije opštine Kotor. Kotorske privrednike činili su predstavnici udruženja i preduzeća koji se primarno bave hotelijerskom, trgovačkom i ugostiteljskom djelatnošću.