Na molu 2 marine za mega-jahte Porto Montenegro u Tivtu danas je instaliran i pušten u probni pogon prvi „Seabin“ uređaj za automatsko prikupljanje plutajućeg otpada sa površine mora.
Riječ je o automatskom električno-hidropneumatskom uređaju koji se postavlja uz gat marine na mjestima gdje morske struje i vjetrovi nanose najviše plutajućeg otpada, a kojeg onda ovaj sistem metodom sukcije, sam privlači i sakuplja u posebnu kantu za otpatke koju potom radnici marine periodično prazne.
Porto Montrenegro koji je lani potpisao Memorandum o saradnji sa „Seabin“ projektom i postao njegov ambasador, jedina je marina u ovom dijelu svijeta koja je dobila taj novi sistem. Ispitivanje prototipa uređaja kojeg su osmislila dvojica australijskih surfeta i zaljubljenika u more i nautiku, u Tivtu će trajati tri mjeseca, a sve u međuvremenu evidentirane primjedbe i sugestije za unapređenje uređaja, biće primijenjene na serijskim proizvodima koji će se uskoro početi praviti u fabrici u Francuskoj. Nakon ispitivanja prototipa, u akvatorijumu marine Porto Montrenegro na jesen će biti instalirano još pet „Seabin“ uređaja.
„Pitanje narastajućih količlina raznih vrsta otpada koji pluta morem, prvenstveno plastike, jedan je od gorućih globalnih ekoloških problema. Konstruktori „Seabin“ uređaja nakon skoro tri godine rada i dizajniranja, došli su do koncepta uređaja koji može pasivno da uklanja takav otpad iz akvatorijuma luka i marina. Mi smo se sa velikim zadovolkjstvom uključili u ovaj projekat jer on ne samo da doprinosi konkretnom čišćenju mora od otpada, već ima i mnogo veći edukativni i značaj u smislu podizanja svijesti javnosti o ovom globalnom ekološkom problemu.“- kazao je „Vijestima“ juče direktor marine Porto Montenegri Toni Braun, dodajući da je u realizaciju „Seabin“ projekta u tom nautičkom centru uključana i ovdašnja međunarodna škola Knightsbridge School International Montenegro. Njeni učenici po nadzorom profesora naime, redovno će pratiti funkcionisanje uređaja i evidentirati sadržaj i količine otopada sakupljenog u „morskoj korpi za smeće“.
„Namjeravamo da im nabavimo i skener za bar-kodove, kako bi učenici mogli skenirati te kodove sa ambalaže i drugog plastičnog otpada koji se baca u more i sakupi u „Seabinu“, i na taj način spoznati i porijeklo tog otpada. Konačni cilj je da ljudi shvate da se ništa ne bi smjelo bacati u more“- istakao je Braun. On je dodao da „Seabin“ nije definitivno riješenje problema plutajućeg otpada, ali svakako jeste doprinos njegovom smanjenju i podizanju nivoa ekološke svijesti kada je potreba zaštite mora u pitanju.
Inače, Porto Montenegro već nekoliko godina ima posebno određene članove svog marina-tima koji ručno, sakupljanjem otpada sa površine mora iz gumenog čamca, čiste akvatorijum marine, a godišnje se na taj način znalo prikupiti i do 5 tona raznog smeća.