Izraženo visoke temperature pogodile su sjevernu Evropu čak i u onim dijelovima u kojima to nije uobičajeno, na Balkanu ljeto nikako da započne.
Visoke temperature pogodile su sjevernu Evropu čak i u onim dijelovima u kojima to nije uobičajeno u ovo doba godine, u Švedskoj, Finskoj i Norveškoj.
U zapadnoj i centralnoj Evropi proteklih dana su bile zabilježene temperature od 35 do 38 stepeni, a slične prognoze su najavljene za predstojeći period.
U Njemačkoj i zemljama Beneluksa u petak je bilo od 37 do 39 stepeni. U Velikoj Britaniji petak je bio najtopliji dan ovog ljeta sa izmjerenih 35 stepeni.
Temperature su porasle i u Španiji i Portugalu, a na istoku Španije približile su se četrdesetom stupnju.
Toplinski udar stiže i do Balkanskog poluostrva
Severe Weather Europe govori i o temperaturama početkom sljedeće sedmice i dodaje kako će se oko Mediterana povisiti temperaturne vrijednosti te kako će već u ponedjeljak temperature od sjeveroistočne Francuske preko Italije do zapadnog Balkana dosezati vrijednosti od 36 do 39°C.
Prognoziraju kako se najviše temperature očekuju na obali Jadrana.
Zaključuju kako s početkom avgusta dolazi do značajnog povećanja temperatura te kako je jako vruće vrijeme vrlo vjerojatno u zapadnoj, jugoistočnoj i srednjoj Evropi.
Vrijeme u Crnoj Gori – ponedjeljak 30. jul
U južnim i centralnim predjelima pretežno ili djelimično sunčano i uglavnom suvo vrijeme.
Na sjeveru promjenljivo oblačno, mjestimično slaba kiša, a ponegdje i kratkotrajan pljusak praćen grmljavinom. Vjetar mjestimično umjeren do pojačan, sjevernih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha 13 do 25, najviša dnevna 23 do 37 stepeni.
Ekstremno postaje normalno
Od početka toplotnog vala koji je zahvatio sjevernu hemisferu prije nekoliko sedmica, naučnici ističu da taj talas odgovara ranije predstavljenom modelu o klimatskim promjenama.
Naučnici su ipak upozorili da globalno gledano jedan klimatski poremećaj ne može da se pripiše samo ekstremnim vremenskim prilikama jer postoje i drugi faktor kao što je ljudski faktor.
Istraživači su ispitivali klimatske modele i zaključili da trenutni toplotni val zabilježen u Finskoj, Danskoj, Irskoj, Holandiji, Norveškoj i Švedskoj odgovara tom modelu klimatskim promjena koje su sve izvjesnije.
“To je nedvosmisleno znak klimatskih promjena. Ono što se smatralo ekstremno toplom situacijom postat će uobičajeno vreme, a u nekim slučajevima već i jeste”, navodi stručnjak za klimatske promjene Frederic Otto.
Meteorolozi poručuju da ćemo u augustu moći osjetiti ljetnje temperature, ali nestabilni intervali sa lokalnim pljuskovima će i dalje remetiti očekivani sklad ljeta.