Gradonačelnik Tivta dr Siniša Kusovac (DPS) utvrdio je juče Nacrt Urbanističkog projekta (UP) „Turistička zona Lepetane“ sa Izvještajem o Strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu tog planskog dokumenta. Nacrt UP i Stateška procjena stavljeni su na javnu raspravu koja traje do 13.septembra.
Nacrt UP „Turistilčka zona lepetane“ radio je Centar za arhitekturu i urbanizam (CAU) iz Podgorice dok su autori Strateške procjene uticaja Institut za razvoj i istraživanja iz oblasti zaštite na radu i Zavod za ekologiju iz Podgorice.
Odluka o izradi ovog planskog dokumenta sa programskim zadatkom donijeta je još sredinom 2012., a obrađivač je do sada dva puta- u martu i junu 2015., predavao njegov nacrt.Na osnovu rezervi koje je u međuvremenu iskazalo tivatsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ jer plan tretira područje slivne zone i vodoizvorišta Plavda u Lepetanima, Opština je u međuvremenu donijela odluku da se izradi i Strateška procjena uticaja UP „Turistička zona Lepetane“ na životnu sredinu i finansirala je izradu Elaborata o geološkim i hidrogeološkim karakteristiklama slivnog područja izvorišta Plavda.
UP obuhvata područje bivše kasarne Lepetane površine 4,69 hektara, a na svom zapadnom dijelu neposredno se „naslanja“ na zonu sanitarne zaštite vodoizvorišta Plavda. Na prostoru bivše kasarne nalazi se dvadesetak objekata, mahom iz perioda Austro-Ugarske i Kraljevine Jugoslavije, od kojih Uprava za zaštitu kuultrunih dobara zbog njihovih istorijskih i arhitektonskih vrijednosti, predlaže da se zaštite četiri, iako su stručnjaci kao potencijalno vrijedne za zaštitu i prilagođavanje upotrebi u nove svrhe, izdvojili šest objekata i niz pokretnih stvari koje se nalaze na ovoj lokaciji, a među kojima je i trafostanica iz vremena Austro-Ugarske.
Prema konceptu CAU-a, na prostoru bivše kasarne planira se izgradnja omladinskog hotela namijenjenog smještaju sportista, kategorije 3 ili više zvjezdica, kapaciteta 85 smještajnih jedinica. Osim smještaja hotel će nuditi i osnovnu medicinsku pomoć i specijalizovane radnje za prodaju sportske opreme. Planira se zadržavanje nekadašnje proizvodne hale sa početka 20.vijeka uz njenu prenamjenu u dopunske hotelske sadržaje, kao što su multifunkcionana sala, kafeterija, biblioteka i slično. Ostatak prostora zauzimaće nova sportska hala sa 600 mjesta u gledalištu, te razni otvoreni sportski tereni i sportski kompleksi i zelene površine, a biće zadržan i objekat nekadašnjeg Hidrografskoh instituta – Oficirskog doma iz 1925. godine. Po planskom riješenju, na prostoru od 4. 928 metara kvadratnih, ukupno 8.700 kvadrata ostaće pod objektima, a moći će se izgraditi do 14.300 maksimalne bruto građevinske površine svih objekata. Planeri računaju da će novi kompleks zapošljavati 93 radnika, a u njemu će biti jjesta za 170 hotelskih gostiju i 1.100 pojsteilaca koji se kraće zadržavaju.
Najveći dio površine budućeg sportsko-urističkog kompleksa u Lepetanima je u državnom vlansištu i čini ga katastarska parcela 240 od skoro 44 hiljade kvadrata. Opština Tivat ranije je računala da će joj država ustupiti ovu parcelu u zamjenu za neke nekretnine bliže gradu na kojima bi se pravili stanovi za pripadnike Vojske i državnih službi, ali se to ipak do sada nije desilo.