5.6 C
Kotor

Slušaj online radio

Bijela – Prvi brod sa gritom isploviće u januaru

Čišćenje brodogradilišta trajaće do 2020. godine, (Foto: Ministarstvo turizma i održivog razvoja)

Prvi brod sa gritom isploviće iz Brodogradilišta Bijela u januru 2019. godine, poručio je danas predsjednik renomirane francuske kompanije “Valgo Fransoa Buše”, a povodom zvaničnog početka radova na čišćenju i odvoženju toksičnog otpada iz brodogradilišta.

Na konferenciji, kojoj su prisustvovali predstavnici Vlade, lokalne zajednice, ambasadorka Francuske u Crnoj Gori i poslovni parnteri Valga, prisutnima se obratio i ministar turizma i održivog razvoja Pavle Radulović, koji nije krio zadovoljstvo činjenicom da se u Bijeloj, kako je kazao, odrađuje veliki posao.

Radulović i Buše danas su obišli Brodogradilište i ozvaničili početak radova.

“Cilj projekta je čišćenje Brodogradilišta Bijela, da bi se na tom prostoru započeo novi projekat. U brodove će biti tovareno po 7.000 tona grita”, saopštio je Buše.

On je istakao i da postoje mnoge poteškoće u jednom ovakvom radu.

“Ovakav rad zahtijeva mnogo opreznosti, naročito u fazi upravljanja opasnim materijalima, kao što su grit i azbest. Već pet mjeseci priprepramamo ovaj projekat. Okupljamo i pripremamo ekipu, osiguravamo mjesto, pripremamo dokumentaciju”, objasnio je Buše, dodajući da će se glavni radovi odvijati u dvije faze.

Čišćenje brodogradilišta trajaće do 2020. godine, (Foto: Ministarstvo turizma i održivog razvoja)

Prva podrazumijeva evakuaciju opasnog materijala, prije svega grita i remedijacija zemljišta zagađenog ugljovodonicima i uljem.

“Drugo, ova remedijacija koju obavljamo na mnogo načina će pomoći Crnoj Gori. Zaposlićemo nove radnike, sačuvaćemo svjetsku baštinu zaštićenu UNESCO-om. Tu smo da pomognemo u procesu evropskih integracija i otvaranju poglavlja 27”, kazao je Buše.

Radulović je kazao da je svjestan da se u posljednje vrijeme mnogo priča o zaštiti životne sredine, ne zbog, kako je rekao, poglavlja 27, već zbog zdravlja.

Bijela Brodogradilište – grit –  foto Boka News

“Industrijski otpad je i sada veliki problem u Crnoj Gori, ali smo uspjeli da pokrenemo rješenje ovog problema. Imamo četiri ekološki rizične tačke, jer pored grita tu su i Termoelektrana i Jalovište Gradac u Pljevljima, kao i KAP u Podgorici”, objasnio je on.

Prema riječima ministra, projektna dokumentacija za sanaciju ekološki rizične tačake u TE “Pljevlja” je privedena do kraja.

“Priprema se i projektna dokumentacija za Podgoricu, dok je pri kraju posao u Gradcu u Pljevljima. Ipak, zvanično smo počeli od najtežeg projekta sanacije, odnosno odvoženje grita. Ovaj grit nije bezazlen, a uz njega će se obavljati i čišćenje od ulja i deterdžentskih sredstava”, ističe Radulović.

Dodao je i da očekuje da posao bude završen do marta 2020. godine.

“Nakon završetka posla, možemo da počnemo priču sa investitorima za nešto novo na ovoj lokaciji, na šta ćemo svi biti ponosni”, zaključio je ministar.

Najčitanije