U sklopu obilježavanja Dana državnosti Crne Gore u nedjelju navečer svečano su ispred katedrale Svetog Tripuna u Kotoru otvoreni 18. Don Brankovi dani muzike, muzički segment festivala KotorArt.
Na otvaranju su premijerno izvedene kompozicije koje je Festival poručio od crnogorskih autora. Ivan Marović napisao je kompoziciju Kotor 1979, u znak sjećanja na 40 godina od zemljlotresa koji je duboko uzdrmao i Grad, i stanovnike, i ostavio trajne arhitektonsko-kulturološke posljedice, dok je Nina Perović komponovala djelo Pogledi, inspirisana Kotorom i Bokom kotorskom u kontekstu svjetske baštine.
Festivalskim orkestrom KotorArta, sastavljenim od muzičara iz Crne Gore i regiona, prvi put dirigovao je doajen muzičke umjetnosti s ovih prostora, Bokelj porijeklom, maestro Julio Marić, dok su solističke uloge povjerene sopranima Oliveri Tičević, Marijani Šovran i Milici Milanović, kao i hip-hop ansamblu Who See.
Premijerno je prikazan dokumentarni film Duška Vulekovića – Priča o potresu, u kojem se autor bavi temom zemljotresа i restauracijе, kao i očuvanjem kulturno-istorijsko-prirodne baštine u Kotoru.
Vođen misijom svog osnivača, Don Branka Sbutege, KotorArt i ove godine teži da glazbom oplemeni društvenu stvarnost, poboljša multikulturalizam, očuva sjećanja na povjest Kotora, Boke kotorske i Crne Gore u cjelini. S tim u vezi, posebna pažnja je posvećena umjetničkom obilježavanju četiri decenije od zemljotresa u Crnoj Gorii i stavljanja Kotora na Listu svjetske baštine UNESCO-a – poručio je Ratimir Martinović, direktor Festivala.
Uz zvona s katedrale svetog Tripuna 18. Don Brankove dane muzike otvorio je ministar kulture Crne Gore Aleksandar Bogdanović.
“Moglo bi se reći da je Kotor, zahvaljujući ovom festivalu, postao savremena i dinamična kulturna scena, na kojoj se osim prezentacije visokog umjetničkog stvaralaštva odvija i svojevrsni dijalog između recentne kulture i bogatog nasljeđa”, poručio je ministar Bogdanović.
“Don Brankovi dani muzike” trajat će od 13. jula do 13. avgusta kroz 28 glavnih i preko 150 pratećih programa, uz učešće brojnih umjetnika iz regiona i svijeta.
Don Branko Sbutega (1952.−2006.) bio je župnik crkve svetog Eustahija u Dobroti. Rođen je 8. aprila 1952. godine u Kotoru gdje je završio osnovnu školu, gimnaziju i glazbenu školu. Najprije je studirao medicinu u Beogradu, a nakon toga filozofiju u Beču i teologiju u Zagrebu i Rimu. Za svećenika je zaređen 15. julaa 1979. godine na otoku Gospe od Škrpjela.
Nakon potresa 1979. radio je na obnovi sakralnoga i kulturnog patrimonijuma Kotorske biskupije. Početkom devedesetih godina osnovao je Centar za pomoć izbjeglicama s prostora bivše Jugoslavije u talijanskoj Padovi. Po povratku u Kotor, 1996. godine nastavio je s humanitarnim radom u Caritasu Kotorske Biskupije.
Kao erudit, poliglot i ljubitelj umjetnosti dao je veliki doprinos kulturi. Organizirao je i podržavao brojne lokalne i međunarodne kulturne manifestacije i inicijative među kojima je i Grupa književnika 99. Utemeljio je glazbeni festival KotorArt.
U javnosti je prepoznat po mirotvornom angažmanu, toleranciji i promociji suživota tokom godina jugoslavenske krize. Bio je veliki zagovornik zaštite čovjekove okoline i obnove crnogorske neovisnosti. Koautor je knjige “Stara književnost Boke”, a knjiga “Kurosavin nemir svijeta” objavljena je neposredno pred njegovu smrt 27. aprila 2006. godine kao zbornik njegovih tekstova i intervjua.