11 C
Kotor

Slušaj online radio

Nisu ni preuzeli postrojenje a već ga treba popravljati

Postrojenje PPOV

Zajednička firma opština Kotor i Tivat „Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda – PPOV“ koja je osnovana prije dvije godine da upravlja postrojenjem sagrađenim na Klačini u Krtolima kod Tivta, tek će u junu ove godine preuzeti upravljanje tim tehnolopkim kompleskom koje je u pogonu još od ljeta 2016.

Postrojenjem upravlja njemačka kompanija WTE koja je i sagradila taj infrastrukturni objekat kapaciteta 72.500 ekvivalent stanovnika, vrijedan 12,2 miliona eura, a sa njom je do sada zbog nespremnosti opštinske firme PPOV da to uradi, u nekoliko navrata produžavan ugovor po kojem Njemci taj posao obavljaju za opštine Tivat i Kotor. Posljednjji takav aneks potpisan je prije tri dana, a po njemu, WTE će sa postrojenjem na Klačini upravljati do 31.maja ove godine. To će dvije opštine Njemcima plaćati nešto više od 11 hiljada eura mjesečno, čime se nastavlja rast nepredviđenih troškova vezanih za preuzimanje upravljanja postojenjem koje suporeske obveznike Tivta i Kotora od septembra 2018. kada je to trebala da počne raditi opštinska firma do sada koštale 327 hiljada eura. Zajednička opošptinska firma PPOV u međuvremenu nije zaživjela u punoj mjeri jer su svi napori njenog v.d. direktora Srećka Tripovića (HGI) da riješi početne porbleme i firmu stavi na noge bivali blokirani od Odbora direktora u kojem je većinu članova imala Opština Kotor, pa je Tripović stoga ljetos podnio ostavku na tu funkciju. U međuvremenu je imenovan novi direktor Radoje Vučević (DPS) i promijenjeni svi članovi Odbora direktora jer je se u Kotoru na vlast ponovno vratio DPS koji sada lakše sarađuje sa stranačkim kolegama iz DPS-a koji su na vlasti u opštini Tivat.

Ipak, PPOV-u kojeg sada vodi Vučević ostalo je da riješi čitavo brdo problema jer je u međuvremenu, krajem avgusta prošle godine, već istekao i garantni rok za svu opremu na postrojenju, pa će sada značajno porasti i troškovi njenog održavanja.

“Dodatni problem je što WTE upravlja i održava PPOV od početka rada, više od tri godine, pa u PPOV-u nema dovoljno informacija o problemima u dosadašnjem radu i funkcionisanju opreme i sistema u cjelini, kao i troškovima tekućeg održavanja. To je nepovoljna okolnost, jer tim koji bude formiran u PPOV mora da počne od „nule“, sa opremom koja je djelimično amortizovana i već imamo zamjenu pojedinih komponenti novim, kao što su pumpe, frekfentni regulatori, ležaji i drugo.”- piče u Planu i prgramu rada PPOV za 2020. koji su Vučeviću usvojili odbornici na posljednjoj sjednici SO Tivat. Zanimljivo je da postrojenje koje radi već više od tri godine do danas nije uspješno prošlo tehnički prijem i dobilo upotrebnu dozvolu, a pitanje je da li će nedostaci koji su evidentirani u njegovom do kraja maja biti otklonjeni o trošku WTE-a, jer je garantni rok istekao.

Otvoreno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda za Tivat i Kotor

Novo rukovodstvo PPOV sistematizovalo je 10 radnih mjset au toj firmi sa ukupno 13 izvršilaca, od čega će u početku biti popunjeno njih 8, ali obuka svih tih kadrova da prezmu upravljanje i održavanje sofisticiranog postrojenja sa SBR tehnologijom prečišćavanja otpadnih voda, tek treba da bude završena da bi optinski PPOV kako se očekuje, u junu mogao konačno da počne raditi ono za što je osnovan.

Ta firma, kako piše u Programu rada, suočena je i sa nizom drugih problema od prozaičnih tipa da službeno vozilo i kamion koji su kupljeni jop 2016., do dana nisu registrovani jer njihovi papiri ne glase na PPOV, već na WTE, do onih veoma ozbiljnih kakav je činjenica da država Crna Gora nije sistemski riješila pitanje odlaganja kanalizacionog mulja koji je nusprodukt rada ovakvih postrojenja. Stoga se mulj sa Klačine za sada preko jedne privatne firma izvozi za Albaniju što jako puno košta. Mjesečno se na postrojenju akumulira oko 140 tona mulja, odnosno oko 1.680 tona godipnje, a čiji transport i odlaganje u Albaniju valja platiti skoro 55 hiljada eura.

Inače, PPOV čiji je osnovni prihod naknada za prečišćavanje otpandih voda koju ta firma treba da naplaćuje preduzečima Vodovod i kanalizacija iz Tivta i Kotora (idirektno svim građanima koji plaćaju usluge kanaluizacije) još uopšte nije ni određena. PPOV naime, do sada nije mogao napraviti tu kalkulaciju jer nije imao uvid u sve operativne troškove postrojenja kojim upravlja WTE, troškove radne snage koju tek zapošljava i ostalog, ali je svakako izvjesno da će ta konalna tržišna cijena usluga ove firme, biti prilično visoka  i da će je građani Tivta i Kotora itekao osjetiti na svojim računima za vodu i kanalizaciju, kada ona bude konačno fakturisana lokalnim ViK-ovima.

Inače, prema Planu i programu rada PPOV će ove godine raspolagati sa ukupno 416.600 eura- sve na ime dotacija koje će za rad te firme dobiti direktno iz budžeta opština Kotor (250.000) i Tivat (166.600 eura). Troškovi rada PPOV iznosiće najmanje isto toliko novca, pri čemu će najviše – 158.616 eura biti izdvojeno na plate i doprinose za zaposlene, materijalni troškovi iznosiće 128.800 eura, a troškovi za razne usluge još 127.684 eura.

PPOV inače, planira da ove godine u postrojenju na Klačini tretira ukupno 3 miliona kubika otpadnih voda iz Tivta i Kotora pri čemu se očekuje da se zadrži dosadašnji generalni odnos količina kanalizacije koje dolaze na preradu od oko 60 prema 40 odsto u korist Kotora.

TREBA POPRAVLJATI UNIŠTENI PODVODNI ISPUST U ZALIVU TRAŠTE

Podmorski dio cjevovoda koji odvodi prečišćene otpadne vode iz PPOV na Klačini do ispusta u more na oko 3 kilometra od obale u zalivu Trašte je oštećen.

“Iz tog razloga prečišćene otpadne vode se izlivaju u more prije predviđenog ispusta Trašte. U narednom periodu treba planirati snimanje postojećeg podmorskog cjevovoda, utvrditi mjesta i obim oštećenja, kao i procjenu potrebnih radova i sredstava u cilju sanacije ovog dijela cjevovoda. Jer, svaki problem ili zastoj u funkcionisanju postrojenja za posljedicu može imati izlivanje neprerađenih otpadnih voda u more u neposrednoj blizini obale gdje su izgrađeni značajni turistički kapaciteti.”- piše u Planu i programu rada PPOV za 2020.

Dio cijevi podmorskog ispusta u zalivu Trašte lani je isplivao na povrpinu i more ga je potom izbacilo na obalu u blizini popularne plaže Oblatna na tivatskom dijelu Luštice, što znači da se prečišćena otpadna voda iz PPOV sada izliva u neoposrednoj blizini marine i luksuznog turističkog kompleksa Luštica Bay, a ne na preko tri kilometra dalje odatle na pučini kako bi to trebalo biti.

U Planu i programu rada PPOV za 2020. piše i da “treba izvršiti funkcionalne probe pojedinih djelova sistema, jer predviđene su situacije u vanrednim okolnostima kada postrojenje može privremeno da zaustavi prijem otpadnih voda zbog problema u funkcionisanju i kada se otpadne voda mogu preusmjeriti direktno u more postojećim cjevovodom.”

“Ovakav scenario je moguć i pitanje je samo vremena kada će se to desiti. Zato treba pripremiti sistem za ovakve situacije. Posljedice neće biti iste ako se neprerađene otpadne vode ispuste u more na oko 3,5 km od obale i dubini od oko 30 mertara ili ako se to desi u neposrednoj bilzini obale.”- stoji u tom dokumentu.

Najčitanije