Vlada Crne Gore donijela je uredbu o načinu određivanja Identifikacionog broja (IB). Taj broj koji je za svakoga građanina jedinstven, zamijeniće u nekoj redovnoj proceduri jedinstveni matični broj (JMBG), kako bi se izbjegle brojne moguće zloupotrebe i kako bi JMBG ostao zaštićen.
„Primjenom ovog propisa će istovremeno biti zaštićen jedinstveni matični broj lica, s obzirom na to da Identifikacioni broj ne sadrži lične podatke vlasnika certifikata za kvalifikovani elektronski potpis, odnosno sam po sebi ne otkriva nijedan podatak o njemu“, saopšteno je iz Vlade.
Vlada je uvođenjem Identifikacionog broja izašla u susret brojnim zahtjevima nevladinog sektora u cilju zaštite JMBG.
Identifikacioni broj nije nikakva novost u evropskim i regionalnim okvirima, budući da je Hrvatska uvela Osobni identifikacioni broj.
Na tu ideju došle su crnogorske nevladine organizacije koje prate izbore, kada su uočene masovne zloupotrebe ličnih podataka građana prilikom prikupljanja potpisa podrške za predsjedničke izbore. Tada je viđen crnogorski kuriozitet da je većina predsjedničkih kandidata imala višestruko veći broj potpisa nego glasova.
Slučaj je potvrdio da je matični broj potpuno nezaštićen podatak koji je dostupan svima, zbog čega postoje ogromne mogućnosti za finansijske i političke zloupotrebe.
Tada je upozoreno da je matični broj je do prije nekoliko godina bio dostupan svima u okviru javnih elektronskih baza privrednih subjekata, u registru nekretnina i manjim bazama i dosijeima.
„Takođe, svim političkim partijama da posjeduju, kopiraju i distribuiraju nekontrolisano birački spisak koja sadrži podatke o svim crnogorskim biračima. Zabilježeni su i slučajevi neodgovornog rukovanja ličnim podacima u privatnom sektoru, dok je svijest građana o ovoj temi na jako niskom nivou i nije rijetkost da većina matični broj daje svakome ko traži“, upozoravali su ranije iz CDT-a.
ZAOKRUŽEN PROCES
Generalna direktorica za građanska stanja i lične isprave u MUP-u Milanka Baković je na konferenciji za medije , istakla da se donošenjem ove Uredbe zaokružuje proces koji je od značaja za izdavanje lične karte u skladu sa izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti, čijim uvođenjem Crna Gora implementira evropske i međunarodne standarde iz ove oblasti.
Imajući u vidu da sve razvijene demokratske zemlje koriste neku od varijanti identifikacionog broja, Crna Gora će, kako je navela generalna direktorica Baković, uvođenjem istog smanjiti administrativna opterećenja za građane, sa obzirom na to da će isti omogućiti elektronsku identifikaciju za korišćenje elektronskih usluga, te samim tim sigurnije postupke u oblastima elektronskog poslovanja, elektronske trgovine, platnih sistema, trgovine i slično.
Prema njenim riječima, na ovaj način će istovremeno biti zaštićen jedinstveni matični broj lica, sa obzirom na to da identifikacioni broj, za razliku od jedinstvenog matičnog broja, ne sadrži lične podatke vlasnika certifikata za kvalifikovani elektronski potpis, odnosno sam po sebi ne otkriva nijedan podatak o njemu.
/P.Z./