23 C
Kotor

Slušaj online radio

Ansambl “Balkan 8” osvojio kotorsku publiku

Ansambl “Balkan 8” osvojio kotorsku publiku
Osmorka oduševila publiku

Magiju violončela dočarali novim aranžmanima “starih” kompozicija, od klasike, džeza i bluza, do filmske i narodne i muzike

Violončelisti Olesja Anakovskaja, Sergej Suvorov, Aleksandar Latković, Milan Ninković, Vladimir Drobnjak, Lazar Bubanja, Vladimir Stoletov,  koje je uz ritam podršku perkusioniste Nikole Ševaljevića u Ansamblu “Balkan 8” okupio i  povezao umjetnički rukovodilac i izvođač Dmitrij Prokofjev, oduševili su publiku koja je imala priliku da uživa u njihovom inventivnom programu i virtuoznoj izvedbi tokom koncerta održanog u velikoj sali Kulturnog centra “Nikola Đurković” u Kotoru.

Prenoseći svoju ljubav za ovaj instrument, kao i svoju posvećenost muzičkoj umjetnosti, vrsni čelisti različitih senzibiliteta i muzičkih boja priuštili su publici inspirativnu svježinu izvedbe autentičnih, neobičnih aranžmana široke žanrovske palete.  Virtuoz Dmitrij Prokofjev, koji je takođe i kompozitor i dirigent, osmislio je program kao muzičko putovanje, kao poveznicu “ikoničnog grada Kotora” sa svijetom, što je imanentno njegovoj kulturnoj istoriji, a blistavi Ansambl “Osmice” je u tome itekako uspio. To je potvrdila i publika pozdravljajući svaku izvedbu toplim aplauzom, ovacijama i nasmijanim licima.

Publika

 Opuštena i uzajamno prijateljska komunikacija koja je tokom čitavog nastupa vibrirala u eteru između članova ansambla “prelila se” strunama violončela i na prisutne, čija su srca poigravala u ritmu moćne muzike. A kako i ne bi kada su ih “zapljusnuli”  valovi bluza i džeza, narodnih i bokeljskih numera, ali i onoga što ulazi u klasiku kao što je Mokranjac ili “Spori tango” Astora Pjacole. Dah Indije dočarali su meditativnom kompozicijom Ravi Šankara, a snagu ritma pokazali “Mambom” i “Kopakabanom” i setom kancona “Sweet Italy”. Iznenadili su ljepotom izvedbe starogradske “Evo banke Cigane moj“, čak i jednog srpskog narodnog kola, pa i muzike iz kultne serije “Otpisani”, ali i Bokeljima drage  kompozicije “Zasjaće palaci”. Pružajući publici spektar različitih raspoloženja i emocija, aranžmane je uglavnom osmislio Dmitrij Dima Prokofjev, a neki su originalni.

-Koju god melodiju obradite za violončelo, ona zvuči bogato, raznovrsno, razigrano, ima punoću, ima i visoke glasove, ima i pratnju, može da se svira i “picikato”…To je magija violončela, koji je nezamenljiv instrument, kaže Aleksandar Latković, član ansambla Balkan 8. Ističe da se “zaljubio”u ovaj instrument od malena, ali je tek kasnije shvatio koliko je violončelo dobar i za zajedničko muziciranje u bilo kojoj formaciji sa drugim instrumentima, ili za pratnju bilo kog  drugog solo instrumenta – on se sa svima slaže, ne samo sa istorodnim- gudačima. Kao pedagog nastoji da se mladi muzičari zadrže u domaćim orkestrima uz najbolje moguće uslove.

-Ako se vidi da smo uživali, ako imamo tako direktan odaziv publike onda je naš cilj postignut. Mi smo najsrećniji pogotovo ako u publici ima mladih, jer misija svih muzičara je ne samo da zadovolji publiku, da joj pruži nešto novo i otvori nove horizonte, nego i da mladi koji idu u muzičke škole, u muzičke akademije, da imaju u nama neki uzor, da ih motivišemo da nastave taj put, koji je trnovit, poručio je Aleksandar Latković, prvi violončelista Beogradske filharmonije. Par godina bio je i profesor na Muzičkoj akademiji Cetinje, a redovni je učesnik Festivala gudača u Perastu.

-Naša vizija je da povežemo različite kulture i da kroz muziku izgradimo mostove između prošlosti i sadašnjosti Balkana i cijeloga sveta, istakla je Mirjana Jovanović, obrativši se publici ispred Ansambla.

Crnogorska publika je imala priliku da se upozna sa Ansamblom Balkan 8  tokom avgusta prošle godine, kada su održani koncerti u Luštici, na Cetinju i u Podgorici. Tada je projekat realizovan u saradnji sa violončelistima iz Gruzije koji su gostovali kao dio međunarodne razmjene.

Projekat je nastao u okviru  IMSA – Internacionalne muzičko-scenske asocijacije, nevladinog udruženja koje se bavi međunarodnom kulturnom saradnjom i podrškom umjetničkim inicijativama. Inicijalno je započet u Gruziji, u Tbilisiju, pod nazivom Amplitudes, da bi se kasnije preselio u Crnu Goru i razvio pod novim imenom – Balkan 8.

/M.D.P./

Najčitanije