15.5 C
Kotor

Slušaj online radio

Avioni Air Montenegra van saobraćaja bili dva dana, za njih letjeli Air Serbia i Trade Air

Avioni Air Montenegra van saobraćaja bili dva dana, za njih letjeli Air Serbia i Trade Air
Foto Air Montenegro

Avion Air Montenegra, registarskih oznaka 4O-AOB (bravo), ostao je u kvaru u subotu veče u Beogradu, dok je drugi ,,embraer“ 195 4O-AOA (alfa) na servisu u Portugalu, pa državna avio-kompanija dva dana nije mogla da koristi avione iz svoje flote, piše Pobjeda.

Letove Air Montenegra ka Beogradu, Istanbulu i Ljubljani obavljali su Air Serbia i hrvatski Trade Air. Iz državne avio-kompanije Pobjedi su kazali da se „bravo“ sinoć vratio u saobraćaj, te da očekuju da će se uskoro vratiti i „alfa“.

“Zahvaljujući odličnoj saradnji sa drugim kompanijama, u ovakvim ili sličnim situacijama brzo reagujemo i možemo da obezbijedimo redovni red letjenja, što je i u ovom slučaju odmah postignuto”, naveli su u Air Montenegru.

Avion 4O-AOB pokvario se u subotu uveče u Beogradu, zbog čega je let ka Podgorici otkazan, a putnike je preuzela Air Srrbia.

“Avion je imao manji tehnički kvar, koji je naša ekipa visokokvalitetnih stručnjaka iz tehnike odmah identifikovala i radi na otklanjanju, tako da se avion očekuje u saobraćaju najkasnije danas. Ovakve stvari su standardne i uobičajene u avijaciji za sve tipove aviona i dešavaju se svim kompanijama “, istakli su u Air Montenegru.

Riječ je o vazduhoplovu koji se krajem decembra vratio sa redovnog šestogodišnjeg servisa iz Portugala, a iz državne avio-kompanije nijesu precizirali kakav je kvar u pitanju.

“Osim velikih i kompleksnih servisa kao što je bio ovaj strukturalni, radovi na održavanju aviona i plovidbenosti su konstantni i podrazumijevaju niz drugih, redovnih koji se obavljaju svakodnevno”, dodali su iz Air Montenegra.

Dok je „bravo“ bio na servisu u Portugalu, mijenjao ga je foker Trade Air. Nakon što se „bravo“ vratio sa servisa, u Portugal je poslat „alfa“, gdje ga servisiraju mehaničari Portugalia Airlinesa.

Iz Ministarstva kapitalnih investicija prošlog mjeseca je saopšteno da će država kupiti ,,embraer E195“, registarskih oznaka 40-AOC (čarli), koji je takođe bio dio flote Montenegro Airlinesa. Prethodno je Air Montenegro zbog nedostatka novca odustao od kupovine „čarlija“ za koji su trebali da plate 5,3 miliona eura brazilskoj BNDES banci i 8,2 miliona za djelove. Nije poznato ko će snositi milionske troškove vraćanja „čarlija“ u plovidbeno stanje.

Na pitanje kako će riješiti problem manjka aviona u floti, te da li su, nakon najave države da će kupiti „čarlija“, odustali od uzimanja u zakup aviona za ljetnju sezonu, iz  Air Montenegra su Pobjedi odgovorili da ostaju pri namjeri da iznajme vazduhoplov većeg kapaciteta.

“U ovom trenutku prema komercijalnim, finansijskim i operativnim analizama, još jedan vazduhoplov sa 116 sjedišta nije idealno rješenje za Air Montenegro, ali smo više puta istakli da smo otvoreni za saradnju i spremni da sa Vladom dogovorimo najbolji način na koji taj resurs može da se iskoristi. Ukoliko Vlada odluči da vrati u plovidbeno stanje ovaj avion, potrebna su milionska dodatna sredstva i dug period radova pa samim tim 40-AOC teško može biti spreman za ovu sezonu “, smatraju u Air Montenegro.

Dodaju da su se, nakon detaljne analize tržišta i ostalih okolnosti, odlučili za kratkoročni najam vazduhoplova većeg kapaciteta, kako bi odgovorili potrebama tržišta i velikom interesovanju turoperatora za Crnu Goru tokom ljeta.

“Uveli smo već neke nove destinacije, a uz to povećavamo i broj letova na postojećim, jer vjerujemo da će ova sezona biti bolja od prethodne. Za planiranu dinamiku reda letenja najoptimalnije rješenje je vazduhoplov sa većim brojem sjedišta “, zaključili su u Air Montenegru.

„Alfa“ ofarban u Portugalu

Osim što mu je urađen redovni šestogodišnji servis, avion 4O-AOA u Portugalu je bio i na farbanju, pa će u Crnu Goru biti vraćen sa logom nacionalne avio-kompanije. On će biti prvi avion u floti Air Montenegra koji je brendiran, godinu nakon osnivanja kompanije.

Nakon „alfe“ logo Air Montenegra biće postavljen i na „bravu“, a još nije poznato da li će i on na farbanje ići u Portugal ili će to biti odrađeno u Podgorici.

Brendiranje aviona kasnilo je zbog spora koji je protiv Air Montenegra pokrenuo Montenegro Airlines u stečaju.

Izvor:CdM

Najčitanije