Da biste lako shvatili ozbiljne teme, morao sam da ih ispričam na neki, možda, malo duhovitiji način, da vas uvedem i ozbiljno zavedem ovom pričom, objašnjava autor, predstavljajući svoje djelo
Ne želeći da detaljnije prepričavaju sadržaj romana, čitanjem odabranih odlomaka iz knjige “Biblioteka ćutanja” i otvaranjem sopstvenih refleksija kroz uzajamni dijalog, autor Momčilo Zeković i njegovi gosti – književna kritičarka Dragana Erjavšek, glumci Jelena Nenezić i Milo Perović, otkrili su detalje iz “banalnih priča” kroz koje je pisac progovorio o “vrlo krupnim stvarima” i time zainteresovali prisutne za ovo njegovo najnovije djelo.
Publika u Atrijumu Kulturnog centra “Nikola Đurković” u Kotoru uživala je u neformalnom razgovoru protkanom odlomcima iz knjige. Mali “abrumi” za čitaoce, iznešeni tokom predstavljanja djela su detalji poput” komadi čipkanog donjeg veša Dona Simone, “najbolja akcija pljačkanja butika u Italiji”, scena sa Montenegrinom u Koloseumu, dijalog za Badnje veče, te posebno, onaj, izveden na kraju, a koji je na ekavici i ijekavici dočarao glumački tandem Perović- Nenezić, kao mladi “Montenegrino”, student arhitekture u Italiji i Dona Simona.
-Nadam se, kada budete čitali ovu knjigu, da ćete se prisjetiti svih vaših “biblioteka ćutanja” o kojima mučite vješto, jer živimo u sredinama u kojima se svako glasno izgovoreno slovo strašno pamti i onda je najlakše da se pokrijemo pokrivačem ćutanja i puštamo da nas jašu, jašu, jašu…Tako će jahati sve dok mi u jednom trenutku ne ustanemo sa toga kreveta i ne kažemo: “Dosta je!”, kazao je Zeković, istakavši da “najteže je ući u biblioteku tuđeg ćutanja”. Patriotska, lokalpatriotska tema romana, kroz vizure nekoliko generacija obuhvata cijeli jedan vijek. U toj priči o njemu samom, o njegovi precima, kaže, ima puno izdaje (zarobljenici izdaje). Pišući o ličnim detaljima iz istorije svoje familije, nastojao je da sa sebe zbaci taj teret prošlosti.
– Ako shvatite da je to “ćebe” kojim smo svi pokriveni u stvari jedna teška izdaja, jasno će vam biti da sam se u stvari bavio mnogo ozbiljnim temama, a da biste vi lako shvatili ozbiljne teme, morao sam da ih ispričam na neki, možda, malo duhovitiji način, da vas uvedem i ozbiljno zavedem ovom pričom, objašnjava Zeković, koji je ovo djelo posvetio ocu, majci i pok. Mladenu.

Kao umjetnik, muzičar, pisanje doživljava kao ritam, svaku rečenicu ostavlja da prenoći, pa tek onda “brusi” tekst. Kao ljubitelj filma i zaljubljenik u filmska ostvarenja reditelja Paola Sorentina, Federika Felinija i Kventina Tarantina, nastojao je, kaže, da čitaocu, dok čita, dočara slike iz filma. Želja mu je i radi na tome da i ovaj roman oblikuje kroz filmsko ostvarenje, ali o tom-potom.
-Njegova “Biblioteka ćutanja”, koju večeras predstavljamo je najbolja knjiga koju je dosad objavio, mimo svega čega se do sada doticao- ljubavi, mržnje, istorije, nekih neraščišćenih istina, pokušaja da se neke stvari rješavaju – nigdje tako ubjedljivo, tako moćno kao što je to uspio sada, ocijenila je Dragana Erjavšek.
Upoređujući ovu knjigu sa muzičkim senzibilitetom Momčila Zekovića, primijetila je da u odnosu na “Montenegro Jazz”, kultnu pjesmu grupe “Perper” čiji je osnivač, po emotivnom naboju ona mnogo više potsjeća na “Montenegro Blues”.
Pisao je od decembra 2019. do februara 2020. godine, da bi se njeno objavljivanje odužilo kasnije zbog intervencija u izmjenama sadržaj na kraju romana. Izdavač je kuća “Džep sa tajnama”.

“Zašto mu je ova knjiga tako bitna, zašto je dugo je pisao, a da izgleda kao mu je iz jednoga daška izašla, kao da se iz rukava slila među ove pedeset nijansi zelene koje vidite na korici”, upitala je Dragana i dala istovremeno odgovore: “Zato što se u knjizi prepliću sjećanja, možda zato što ju je autor posvetio roditeljima, otkrio najdublje sentimente, jake strasti ili možda zato što je papiru podario dušu gorštaka i romantika”.
Momčilo Zeković je do sada objavio knjige kratkih priča “Gravitacija istine”, roman “Zaliveni fikus” (nominacija za nagradu “Miroslavljevo jevanđelje”), knjigu poezije uz muzički CD “Džep sa tajnama”, te roman “Muško-ženske puzzle: Knjiga o njoj”.
Recenzenti “Biblioteke ćutanja” su Vladimir Arsenić, Obrad Nenezić, Slobodan Bobo Čukić i Darko Ivanović. Naslovna strana je fotografija Saše Pavićevića, a prelom i dizajn izdanja potpisuju Radoje Vešović i tim GARAŽA.
/M.D.P./