„Boka kotorska okom fotografa Laforesta” naziv je izložbe fotografija koja je otvorena sinoć u Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru povodom obilježavanja Dana evropske baštine.
Izložbu je otvorio dr Stevan Kordić Kada koji je istakao da kada govorimo o kulturnoj baštini i fotografiji prva asocijacija je dokumentarna.
„Fotografija je davno obezbijedila svoje mjesto kada je u pitanju dokumentarnost veza sa kuturnom baštinom. Mađutim, ono što se ponekad ne vidi tako dobro je da je ona sama po sebi jedan umjetnički medij. Ove fotografije koje se nalaze pred vas su jedno svjedočanstvo spoja dokumentarnog i umjetničkog dijela. Druga asocijacija je prikaz arhitekture i prirodnog pejzaža zaliva. Jedini tekst koji mi pada na pamet gledajući ove fotografije je upravo odluka UNESCO-a da nas uvrsti na listu svjetske kulturne baštine i to naročito na onaj dio koji kaže da je Boka ostvarila taj jedinstveni spoj tradicionalnog graditeljstva i prirodnog okruženja što je upravo ona univerzalna vrijednost koja nas stavlja na tu prestižnu listu. Na ovim fotografijama mi imamo priliku da vidimo „zlatno doba“ prošlog vijeka kada kreću najnoviji trendovi razvoja koji nisu uticali tako destruktivno kao ovi danas, koji su nas doveli u situaciju da izgubimo taj status. U cilju održanja tog statusa pozivam vas da nakon ove izložbe ne odemo samo sa idejom kako je Boka bila nekada lijepa i kako nam je porodica Laforest to omogućila da to možemo vidjeti, već da damo napor kao građani ovog grada da taj status i dalje sačuvam”, kazao je Kordić.
„Ideju za realizaciju ove izožbe došla sam kada sam počela da obrađuje zbirku negativa na staklu, gdje se kao jedna veća cjelina izdvojila tema predjeli nа kojima је Boka viđena iz raznih uglova, sa mora, kopna, planinskih visova, rascvjetala i pod snijegom“ – kazala je autorka izožbe muzejska savjetnica Jelena Karadžić.
Za ovu priliku izdvojeno је 131 negativa na staklu koji prikazuju Kotor, Dobrotu, Perast, Risan, Prčanj, Herceg Novi, Tivat, Donju Lastvu i Lepetane. Posebnu cjelinu čine fotografije koje prikazuju Bokokotorski i Kotorski zaliv fotografisani sa Lovćena i Vrmca. Izoženo je 90 fotografija, podijeljenih u 7 cjelina u okviru kojih su navedeni gradovi i mjesta. Sve izrađene fotografije niје bilo moguće izložiti ра је napravljena neophodna selekcija. Autori fotografija su Franc i njegova supruga Gabrijela Laforest, međutim fotografskim zanatom bavili su se i njihovi potomci, njihove ćerke, sin Feliks i njegova ćerka Lidija. Fotografski atelje Laforest više od 100 godina bio je prisutan u Boki Kotorskoj, u Tivtu, Kotoru, Herceg Novom, Kumboru, kazala je Karadžić.
Direktor Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor Andro Radulović naglasio je da je Pomorski muzej Crne Gore i ove godine uključen u obilježavanje međunarodne inicijative Dani evropske baštine.
,,Manifestacija koju 50 zemalja potpisnica Evropske konvencije o kulturi tradicionalno obilježavaju svakog septembra, bazirana је na organizovanju događaja na lokalnom i nacionalnom nivou, a u odnosu na jedinstvenu temu, koja se bira nа evropskom nivou. Ovogodišnja tema Dana evropske baštine је “Umjetnost dijeljenja”. Izložbom “Boka Kotorska okom fotografa Laforesta” sažima se važnost dijeljenja kulturne zaostavštine jednog podnebija pa je iz tog razloga Pomorski muzej Crne Gore izabrao izložbu iz vrijedne donacije gospođe Lidije Laforest iz Zagreba. Prezime Laforest u Boki Kotorskoj, kao i šire u okruženju, simbol je za izradu fotografija visokog umjetničkog nivoa. Fotografija kao faktografsko svjedočanstvo о životu, ljudima i pejzažima, predstavlja trenutak zaustavljen u vremenu i živu sliku života i izvor je istorijske, etnološke i sociološke građe”, kazao je Radulović.
U muzičkom dijelu programa nastupila je profesorica Nevila Klakor.