
Mještani i ribari decidno odgovaraju, naši su. Mandraći i ponte u Boki Kotorskoj gradili su preci domicijalnog stanovništva u Boki čak stotinama godina unazad. Bokom su prohujali razno osvajači: Turci, Mlečani, Španci, Francuzi, Austro-Ugari, Italijani, Njemci i Jugoslavija, ali niko od njih nije branio mještanima da koriste mandraće i ponte, a posebno ne da su nekome iznajmljivali na štetu mještana ili da su nekome naplaćivali, kaža se u saopštenju Nacionalnog udruženja profesionalnih ribara Crne Gore.
Danas su došla neka nova demokratska vremena (doba tranzicije) gdje se mještani silom pokušavaju na jedan perfidan način osloboditi od svega što je njihovo, a posebno mandraće i ponte. To nisu radili ni komunisti, niti vlast do 2020. godine. Zašto je to tako danas?
Pitamo se da li je došlo vrijeme „groznice mandraća i ponti“ kao što je nekad u Americi doba „zlatne groznice“. Danas se kroz „okvire zakona“ pokušava kroz visoke zakupe oduzeti mještanima mandraće i ponte i dati ih nekim novim modernim biznismenima. A njihov jedini cilj da istjeraju mještane, a da na mjesto gdje mještani vezuju svoje barke, uvale na silu skupe jahte za rentiranje vezova, a sve u svrhu dobiti.
Umjesto da grade marine, jednostavnije je uzeti mandraće i ponte za male pare, na muku generacija mještana. Najnoviji prijmjer je mandrać u Kumboru, koji je dat u zakup, zakupcu iz Budve. Nama ovo nije jasno. Zamislite da neko iz Herceg-Novog dođe u Petrovac i zakupi mulo i mandrać i istjera mještane. To mještani Petrovca ne bi dozvolili. To neće dozvoliti ni mještani Kumbora i ribari, i ako zatreba svi će ribari braniti stečena prava prošlih generacija. Apelujemo na javno preduzeće Morsko Dobro, da poništi tender i da raskine ugovor sa zakupcem iz Budve i ustupi ga mještanima Kumbora, da ga paze i održavaju kao što su ga godinama unazad pazili i održavali.
Za vrijeme vlasti DPS-a, mandrać se godinama ustupao mjesnoj zajednici Kumbor, bez nadoknade, a mještani su to znali cijeniti i ulagali su u infrastrukturu kao što su to radili i njihovi preci.
Još jednom apelujemo na vladu CG, resorno ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine i da nalože javnom preduzeću Morsko dobro, da raskinu ugovor sa zakupcem kako bi ispravili nepravdu i mandrać u Kumbor ustupili mjesnoj zajednici odnosno mještanima i ribarima.
Posebno apelujemo na MPŠV da zaštite svoje ribari i da obavjeste JP Morsko Dobro da prilikom sklapanja ugovora sa zakupcem, vode računa da se ribarski brodovi i čamci koji se nalaze u akvatorijumu zakupa ne diraju i ne pomjeraju od strane zakupca i da im se naplaćuju najminimalniji paušalni komunalni iznosi za vezove, poručujju iz Nacionalnog udruženje profesionalnih ribara Crne Gore koje potpisuje predsjednik Marko Kise.