15 C
Kotor

Slušaj online radio

Crnogorski pomorac priznao šverc kokaina, tvrdi da ga je angažovala kriminalna grupa

On je treći član posade ovog broda koji je do sada priznao krivicu, a prije njega su se krivim proglasili dvojica crnogorskih državljana Nenad Ilić (40) i Vladimir Penda (27).

Kako prenosi časopis “Philadelphia Inquirer”, njima prijeti minimalna kazna zatvora od 10 godina.

Među ostalim uhapšenim članovima posade teretnog broda koji je zaplijenjen u junu prošle godine u luci Filadelfije nakon što je otkrivena droga vrijedna 1,3 milijarde dolara, su i Ivan Đurašević (30) i Boško Marković (38) obojica iz Crne Gore, kao i Samoans Fonofaavae Tiasaga (29) i Laauli Pulu (34). Sva sedmorica ostaju u pritvoru u Federalnom pritvorskom zatvoru u Center Cityju.

Pojavivši se na javnoj sudskoj raspravi, prvi put nakon hapšenja prošle godine, Kavaja je u četvrtak odgovorio na niz rutinskih pitanja američkog okružnog sudca Harveyja Bartlea.

On je pred sudom detaljno opisao potpisivanje ugovora firmom “Mediterranean Shipping Co. (MSC) ” i angažovanje na brodu Gajana. Iako je Kavaja priznao da je regrutovan za krijumčarenje droge na brodu još u Crnoj Gori, ni on ali ni sudski dokumenti nisu u četvrtak rasvijetlili ko je u stajao iza ove pošiljke kokaina.

Njegov advokatAndres Jalonodbio je da priča o specifičnostima kako je njegov klijent učestvovao u krijumčarenju, pozivajući se na strah od odmazde protiv svog klijenta i njegove familije u Crnoj Gori.

Jedino što je spomenuo je da su članovi kriminalne grupe koji su ga regrutirali doveli u tešku situaciju.

“Znali su da će biti na ovom brodu, zato su mu i prišli i ponudili posao”, rekao je Jalon. “Ako bi pristao, šest mjeseci morao bi biti na moru sa njima i raditi ono što oni kažu. Ako bi odbio, opet bi bio sa njima na brodu i to sa rizikom da ga bace u more. Šta mislite kako im je odgovorio?” kazao je advokat.

Njegov sporazum o priznanju krivice nije sadržao uslov da mora da sarađuje sa tužilaštvom u istrazi. On je kao i ostali članovi posade potvrdio da im je plaćeno najmanje 50.000 eura za pridruživanje krijumčarenju.

Tokom istrage utvrđeno je da su članovi kriminalne grupe koristili telefone za jednokratnu upotrebu tokom komunikacije sa dobavljačima droge u Južnoj Americi i koordinacije utovara droge iz glisera koji su se nekoliko puta pod okriljem noći približavali teretnom brodu.

Četvorica članova posade angažovanih u Crnoj Gori, nagovorila je ostale članove da im pomognu utovariti i sakriti drogu.

Koristeći brodsku dizalicu, povukli su sitne vreće napunjene umotanim kokainom s manjih čamaca na palubu broda Gajana, gdje su čitav tovar kokaina podijelili na sedam teretnih kontejnera u kojima su se nalazili vino, ekstrakt povrća, čileanski suvi orašasti plodovi, otpadni metal i druga legitimna roba namijenjena Europi, Africi i Aziji. Droga je bila namijenjena luci u Roterdamu u Holandiji, ali je presretnuta u Philadelphiji. Američki carinici proveli su gotovo sedmicu u junu 2019. pretražujući brod nakon što su otkrili nedozvoljeni teret “Gajane”

Izvor:Pobjeda

Najčitanije