17 C
Kotor

Slušaj online radio

Crnogorski vinski turizam mamac za goste iz cijelog svijeta

Vinski put u CG – Plantaže

Crna Gora se može okarakterisati kao vinogradarska zemlja, a vino je već godinama jedan od najznačajnijih poljoprivrednih proizvoda u izvozu, proizvod s spoljnotrgovinskim suficitom, jer je vrijednost izvezenog vina gotovo dvostruko veća od vrijednosti uvezenog, piše zagrebački Poslovni dnevnik.

U posljednjih 10 godina jasno se izdvajaju dva trenda u strukturi investiranja u vinogradarsko-vinskom sektoru. Prvi dio je sađenje novih vinograda i obnova postojećih, dok se u drugoj fazi investira u opremanje prerađivačkih kapaciteta, rekonstrukciju i izgradnju novih vinarija te u projekte vinskog turizma.

Pronašli ih na Facebooku

“U već dobro utabanim Vinskim putevima, turisti uživaju u gostoprimstvu crnogorskih vinara, a ugođaj upotpunjuju kamenom zidane tradicionalne kućice, idealne za čuvanje i degustaciju vina. Upravo su turisti nazvali Crnu Goru malom zemljom velikih vina”, kaže Marija Krstić, načelnica Direkcije za biljnu proizvodnju i inspekcijski nadzor u Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Manju vinsku priču i kontinuirana ulaganja u vinski turizam priča porodični biznis vinarije Kopitović.

Riječ je o porodici koja se dugo bavi uzgojem vinove loze, ali vinarija je službeno osnovana 2006. godine i čini je konoba stara oko 300 godina i degustacijska sala izgrađena u autentičnom stilu, kapaciteta 40 mjesta.

Ponosni su vlasnici bronzane nagrade “Bijeli grozd” za vinski turizam.

“Vinarstvo i vinogradarstvo smo povezali s vinskim turizmom i u cjelokupan posao uključena je isključivo naša porodica, svi smo našli neki zadatak. Posjetioci naše vinarije iz raznih su zemalja svijeta”, kažu vlasnici.

“Gosti koji dolaze preko turističkih agencija su s evropskog područja, kao što su Skandinavija, Velika Britanija, Francuska i Njemačka, ali tu su i individualni gosti koji nas pronađu preko TripAdvisora, kao i Facebooka i Instagrama. Na raspolaganju su im tri ponude koje obuhvaćaju degustaciju lokalne hrane i nacionalnog jela ‘sač’ u kombinaciji s našim vinima. Gosti koji degustiraju naša vina žele probati autohtone sorte i vrlo su zadovoljni”, poručuju iz vinarije Kopitović.

Kreće projekat Vinsko selo

Posebna ulaganja u sektor vinskog turizma ima kompanija Plantaže.

Najstariji podrum Plantaža – Lješkopolje, renoviran je i pretvoren u podrum za odležavanje specijalnih serija u kojem se danas proizvode vina iz premium i ultra premium segmenta.

Obnovom i otvaranjem vinskog podruma Šipčanik 2007, smještenog u srcu vinograda, otvoreno je novo poglavlje u istoriji Plantaža. U planu im je i obnova restorana Mareza kao i realizacija projekta Vinsko selo.

Brižno osmišljeni programi

“Do sada su desetine hiljada turista uživale u brižno osmišljenim programima. Nudi se nadlijetanje nepreglednih čokota koji okružuju aerodrom Golubovci, vožnja turističkim vozom kroz vinograd koji se prostire na više od 23 kvadratna kilometra, konzumacija bogate palete vina Plantaža, te monumentalni hodnik vinskog podruma Šipčanik. Tu je i ponos kompanije – Stari podrum Lješko Polje, uz konje u konjičkom centru Vranac i Skadarsko jezero.

“Ovo su samo fragmenti vinskog turizma koje Plantaže pružaju gostima”, pohvalili su se iz Plantaža.

Njihovi gosti su uglavnom iz zemalja Evropske unije i to Francuzi, Slovenci, Austrijanci i Poljaci, a u slučaju individualnih dolazaka tu su gosti koji dolaze iz različitih zemalja svijeta od Amerike, Kine i Rusije do Australije.

Posebne degustacije

U podrumu Šipčanik Plantaže nude slaganje vina i hrane po odabranom programu.

Može se izabrati između degustacije vina uz bruskete sa sirom, maslinovim uljem i ružmarinom, degustacija pet vina uz selekciju sireva i degustacija četiri vina uz tradicionalnu crnogorsku zakusku, ili pak domaće specijalitete s pet vina.

Najčitanije