U sklopu manifestacije ,,Dani kraljice Teute u Rizinijumu“ na Rimskim mozaicima sinoć je održan kulturno-edukativni program pod naslovom ,,Kultura u vrijeme Ilira“.
Učešće su uzeli mladi saradnici iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara Bogdan Lompar arheolog, Jelena Vidović etnolog antropolog , Jovana Lalošević istoričar umjetnosti i Marina Dulović profesor, ujedno i moderator skupa koja je na početku večeri pozdravila prisutne u ime organizatora i istakla:
,,Kultura je na listi prioriteta NVO ,,Bocche di Cattaro“ , ozbiljno postavljena, temeljno razradjena sa jasnom vizijom i ispravnim ciljem, što je i večeras slučaj i naš glavni zadatak.Naša namjera je da u okviru manifestacije koja se po prvi put održava u Risnu pokažemo brigu o kulturnoj svijesti, kulturnoj baštini, i ukupnoj kulturnoj i turističkoj ponudi našeg mjesta. Takodje smatramo da veća integracija kulture i turizma jedino može donjeti benefite koje perspektivne zemlje vode putem sigurnog napretka. Naše šanse su velike i veoma prepoznate u sferi turizma i turističke ponude a predstavljanje kulturnog identiteta i valorizacija kroz ponudjene programe će Risan učiniti još interesantnijom destinacijom. Našim programom se promoviše opšte kulturno obrazovanje čime je omogućeno svim generacijama da idu u korak sa vremenom u nov i razvijeni svijet. Novo savremeno doba podrazumijeva prohodnost u napredno savremeno društvo a kulturni razvoj je karika u neraskidivom lancu obrazovanja i kulture. Kao što je i najavljeno u okviru manifestacije planirano je više različitih sadržaja a izmedju ostalog i izložba slika Prve slikarske kolonije ,,Teuta“ koja će biti prodajnog karaktera a sve sa ciljem da u budućnosti obezbjedimo prostor za kulturni i društveni život Risna. Veoma je važno da oni koji odlučuju čuju i sagledaju naše probleme a da mi danas pokažemo da brinemo za ovo vrijeme ali i za buduće generacij.
Risan je kroz razne periode svog opstanka i dugog trajanja oduvijek pokazivao stalnu težnju za obrazovanjem i kulturom. Kroz razne strane uprave i okupacije nije se slomila snaga duha ovog naroda što sada u slobodnoj zemlji treba da nam bude putokaz i svjetionik da nastavimo i damo svoj doprinos kulturnom napretku i prosperitetu. Osvrnuli smo se u našu daleku prošlost u vrijeme Kadma i Harmonije, koje nas i danas čini prepoznatim, a vjerujem da će u budućnosti Risan i vrijednosti koje ima koje su otkrivene, i one koje još nisu a na čemu se intenzivno radi, doživjeti svoj puni razvoj. Uz Rimske mozaike Risan ima još šta da pokaže i kroz valorizaciju arheološkog blaga, koje u poslednje vrijeme budi ogromno interesovanje arheologa, ljubitelja starina i umjetnosti, naučnika, istraživača, avantursta, postane još vrijednija turistička i kulturna destinacija“, kazala je Dulović.
Arheolog Bogdan Lompar je izlagao na temu istorijskog razvoja Risna sa osvrtom na arheološka istraživanja. Tema je nosila naslov ,,Kratak pregled istorijata i istaživanja Risna sa osvrtom na ostatke ilirske arhitekture“.
Jelena Vidović etnolog antropolog je kroz mitove i legende o kraljici Teuti i Ilirima upoznala skup sa kulturom, izgledom, vjerovanjima i običajima u vrijeme Ilirske države, dok je Jovana Lalošević izložila temu sa naslovom ,,Umjetnički elementi i kulturna obilježja ilirskog doba u Rizinijumu“ gdje se bazirala na umjetničku vrijednost i elemente kroz arheološke nalaze iz naše daleke prošlosti.
Na kraju večeri izlaganje pod nazivom ,, Muzička kultura Ilira“ predstavila je Marina Dulović a muzički je veče obojio Stefan Peričić, flautista.
Program se nastavlja večeras muzičko poetskim programom uz Kvartet ,,Lanterna“, mitove i legende o lijepoj kraljici Teuti uz otvaranje izložbe slika sa Prve likovne kolonije ,,Teuta“. Izložbu će otvoriti direktorica TO Kotor Ana Nives Radović.