3 C
Kotor

Slušaj online radio

Doklestić: Ništa od suštinske brige i istrage uništavanja pećinskih ukrasa u Plavoj špilji

Doklestić: Ništa od suštinske brige i istrage uništavanja pećinskih ukrasa u Plavoj špilji
Plava špilja – foto Boka News

Po prijavi Ekološkog društva Boke Kotorske  u vezi oštećenja pećinskih ukrasa u Plavoj špilji Osnovno državno tužilaštvo u Herceg Novom ocijenilo je da „ne postoji osnov sumnje da je izvršeno krivično djelo uništavanja i oštećenja zaštićenog prirodnog dobra iz čl. 310 KZ CG, kao ni bilo koje krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti. Ovo iz razloga  jer Plava špilja nema status zaštićenog prirodnog dobra u smislu Zakona o zaštiti prirode, već ima status arheološkog objekta“.

Tim povodom iz Ekološkog društva Boke uputili su saopštenje za javnost podsjećajući da su upravo iz te NVO skrenuli pažnju na „varvarska oštećenja u Plavoj špilji, tokom jula, i sveukupno nebezbjednog stanja s plovilima koja ulaze i zadržavaju se u nju, te opasnosti po ljudske živote, ali i narastućih ekološkoh problema za prirodna staništa u pećini, u njenom podmorskom i dijelu nad vodom“.

-Upućeno je pismo policiji, krajem jula, da se istraže počionoci lomljenja pećinskih ukrasa, i privedu licu pravde sa dostojnim kaznama, jer su slomili nešto što je prirodi potrebno nekoliko stotina ako ne i hiljadu godina da se stvori. Treba li više da spominjemo famoznu Deklaraciju o Ekološkoj državi Crnoj Gori iz 1992. godine i hiljadama raznih štetnih aktivnosti koje sve ubrzanije uništavaju prirodne datosti i resurse, ove Bogom dane, lijepe zemlje, navela je predsjednica Ekološkog društva Boke Olivera Doklestić.

Komentarišući odgovor iz ODT  Doklestić navodi da pominjanje  ankera za vezivanje, „jasno  ukazuje na nepoznavanje stanja Plave pećine, jer nikakvi ankeri ne postoje.

-Da su policija i tužilac zaista izašli na lice mjesta ustanovili bi da nije u pitanju ankerisanje i postojanje metalnih alki za privezivanje čamaca, nego da se radi o prirodnm „uvcima“, koja su prirodni stalaktati nastali spajanje stalagmita i stalaktita. Oni su razbijeni macom. Oštećenja su vidljiva na pećinskim zidovima, navedeno je u saopštenju.

Doklestić zaključuje da je ODT konsultovao JP za upravljanje morskim dobrom, koje ovaj objekat smatra zonom slobodnog korištenja,  „da  se plaši da se iza sve podignute prašine krije veliki marifetluk i još jedna bitna tačka iz koje treba crpiti novac, a to je davanje u zakup privatnom licu, sve pod ingerencijom JP MD“.

Najčitanije