10 C
Kotor

Slušaj online radio

Dubrovnik: Testiran autonomni sistem robota za prikupljanje otpada iz mora

Robot za prikupljanje otpada iz mora – foto Hina

Autonomni sistem robota za prikupljanje otpada iz mora, prvi u svijetu, preliminarno je testiran u srijedu kod otoka Lokruma, u blizini Dubrovnika, u sklopu projekta Evropske unije SeaClear.

Bart de Schutter s Tehničkog sveučilišta u Delftu, u Nizozemskoj, vodećeg partnera projekta, rekao je kako je prednost autonomnog sistema veća vremenska i prostorna operativnost od ronilaca.

“Sistem se koristi bespilotnim letjelicama za nadzor, baznim brodom kao površinskim plovilom te dvama podvodnim autonomnim robotima za lociranje, prepoznavanje i prikupljanje otpada. Podvodni roboti povezani su s baznim brodom koji im privezačem šalje energiju, a tako i komuniciraju”, objasnio je de Schutter.

Dodao je da se jedan podvodni robot koristi kamerom i sonarom za lociranje i prepoznavanje otpada, a podatke šalje drugom robotu opremljenom hvataljkom, koji prikuplja otpad s morskom dna i odlaže ga u košaricu.

Prorektorica za znanost i međunarodnu suradnju Sveučilišta u Dubrovniku Marijana Pećarević ocijenila je da je utjecaj čovjeka na more najviše izražen u malome i zatvorenome Jadranskom moru.

“Sredozemlje je među najonečišćenijim morima na svijetu, a Jadran je tek mali zaljev. Posebno smo na udaru otpada iz drugih zemalja. Iako mu često tepamo da je kristalno čist, Jadranu je potrebna puno bolja zaštita. Premalo ulažemo u tako važan resurs”, rekla je Pećarević.

Robot za prikupljanje otpada iz mora – foto Hina

Voditeljica projekta SeaClear za Sveučilište u Dubrovniku Ivana Palunko istaknula je kako je pandemija koronavirusa odgodila preliminarna testiranja u projektu koji traje već 18 mjeseci.

“Tek danas smo obavili prva zajednička testiranja i prikupili smo dosta informacija za nastavak razvoja algoritama temeljenih na umjetnoj inteligenciji, strojnom učenju i autonomnim robotima”, izjavila je Palunko.

Osim Lokruma, projekt će se testirati i u Malostonskom zalivu te u luci u Hamburgu.

Projekt autonomnog sustava robota za prikupljanje otpada iz mora dio je 37 milijuna kuna vrijednog projekta Europske unije SeaClear, koji potpuno financirana Europska komisija, a u njemu sudjeluje osam partnera.

U svjetskim oceanima ima više od 60 milijuna tona otpada, od čega je više od 90 posto na morskome dnu.

Najčitanije