U sklopu obilježavanja evropske Nedjelje otpada, studenti Metalurško-tehnološkog fakulteta iz Podgorice posjetili su izložbu “Morski otpad”, koja je postavljena u centralnom atriju tržnog centra Delta City.
Studenti sa smjera Zaštita životne sredine imali su priliku da se upoznaju sa izazovima koje pred sve zemlje stavlja jedna posebna vrsta otpada – morski otpad.
Ovo je prvi put da se u Crnoj Gori na organizovan način skreće pažnja na kompleksan problem morskog otpada, kako bi se krenulo s radom na prevenciji njegovog stvaranja.
Studenti su imali priliku da od Marije Milačić iz Ekološkog pokreta „Ozon“, koja je i njihova koleginica, dobiju informacije o samoj postavci i detaljima koji je karakterišu.Studenti su saznali da morski otpad nastaje najvećim dijelom ljudskom nebrigom, te da su najčešće nađeni predmeti na obalama opušci, plastične i staklene boce i poklopci, plastične kese, omoti od hrane, pribor za jelo, slamčice, limenke i papirne kese. Prema procjenama, nekim od ovih predmeta potrebno je i više stotina godina da se razgrade u morskoj vodi.
,,Naša želja je da omogućimo studentima što više terenskih aktivnosti i studijskih posjeta kako bi ono o čemu uče mogli da vide u praksi. Aktivnostima kao što je posjeta izložbi pokušavamo uticati i na njihovu kreativnost, koja je veoma bitna za sve, a naročito za mlade ljude koji pokušavaju unaprijediti svijest o pitanjima zaštite životne sredine. Izložba je odlična prilika da povećamo interesovanje javnosti za problematiku otpada u moru i zadovoljstvo je što ćemo u tome imati podršku onih kojima je profesija zaštita životne sredine”, rekao je Aleksandar Perović, izvršni direktor „Ozona“.
Izložba je dio Marlisco projekta, evropske inicijative usmjerene na podizanje svijesti o potrebi rješavanja problema morskog otpada. Do sada je u istom konceptu prikazana samo u Grčkoj, a zahvaljući kompaniji Coca-Cola Hellenic, koja je širom svijeta prepoznata po primjeni održivosti u svakom segmentu poslovanja, Crna Gora je druga evropska zemlja koja je ugostila izložbu „Morski otpad“.
Marlisco projekat u 15 mediteranskih zemalja okuplja 20 subjekata, usmjerenih na definisanje održive kolektivne vizije u vezi s morskim otpadom.