
Predstavnici Elektroprivrede Crne Gore uzeli su aktivno učešće i na jubilarnom, 40. Međunarodnom savjetovanju ENERGETIKA 2025, koje je juče otvoreno na Zlatiboru.
U okviru uvodnog panela zapaženo izlaganje imao je izvršni rukovodilac FC Snabdijevanje EPCG Jovan Kasalica, koji je ukazao na izazove, ali i značajne rezultate koje Crna Gora postiže na planu energetske tranzicije.
Savjetovanje, u organizaciji Saveza energetičara, okupilo je oko 600 eminentnih eksperata u oblasti energetike, koji će u naredna dva dana pokušati da sagledaju i daju odgovore na otvorena pitanja koja tište energetski sektor regiona.
„Crna Gora se oslanja na jedan ključni proizvodni pogon – TE „Pljevlja“ koja učestvuje sa oko 40 odsto u godišnjem energetskom bilansu. Ukoliko bi taj kapacitet bio izuzet iz sistema, suočili bismo se sa ozbiljnim izazovima“, poručio je Kasalica.
Kasalica je istakao da je Crna Gora zabilježila, u posljednje četiri godine, rast potrošenje električne energije od preko 25 odsto, što objašnjava kao posljedicu niske cijene električne energije, ali i sve većeg učešća solarnih elektrana.
„Najveći dio tog rasta odnosi se na sektor grijanja, naročito u srednjem i sjevernom dijelu Crne Gore. Time smo dali konkretan doprinos dekarbonizaciji u regionu, što ćemo i dokumentovati sa preciznim podacima“, rekao je Kasalica.
Naglasio je da je razvoj solarnih elektrana dao konkretne rezultate, trenutno u Crnoj Gori funkcioniše blizu 80 MW izgrađenih kapaciteta. Podsjetio je da je uspješno realizovan projekat „Solari 3000+ i 500+“ u okviru kojega je instalirano 30 MW snage solarnih panela, dok je drugi projekat, „Solari 5000+“, koji podrazumijeva instalaciju dodatnih 70 MW, u poodmakloj fazi, tako da je realno očekivati, kako je kazao Kasalica, da do kraja godine ukupna snaga solarnih elektrana u Crnoj Gori premaši planiranih 100 MW.
„Ono što posebno izdvajamo jeste projekat „Solari 3000 +“, u kojem Elektroprivreda Crne Gore nije imala dodatnih troškova – krediti su prebačeni na fondove i korisnike, koji sada imaju niže račune i veću energetsku efikasnost“, kazao je Kasalica.
Istakao da je u toku i izgradnja vjetroelektrane „Gvozd I“ snage 54 MW na Krnovskoj visorani, koja bi takođe trebalo da uđe u sistem do kraja godine.
„Sigurno je da ćemo do kraja godine imati priključenje ovog kapaciteta, čime Crna Gora nastavlja da širi svoj portfelj obnovljivih izvora“, zaključio je Kasalica.
Na savjetovanju, na čijem otvaranju su govorili: prof. dr Nikola Rajaković, prof. dr Milun Babić, predstavnici elektroprivreda iz regiona, kao i Dušan Živković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije, najavljena su četiri panela, tri predavanja po pozivu, kao i šest paralelnih sesija.