Pala je francuska vlada. Desna i lijeva opozicija udružile su snage i srušile vladu premijera Michela Barniera u parlamentu. Za nepovjerenje je glasao 331 od 574 zastupnika. To je prvi put da je nekoj vladi u Francuskoj izglasano nepovjerenje još od 1962. kada je pala vlada Georgesa Pompidoua. Time je drugo europsko gospodarstvo upalo u duboku krizu.
Prijedlog proračuna premijera Michela Barniera i za ljevicu i za desnicu bio je neprihvatljiv. Svjestan da odlazi, zastupnicima je poručio da izglasavanje nepovjerenja neće smanjiti francuski deficit, nego naprotiv, sve će se dodatno zakomplicirati.
– Šezdeset milijardi eura kamata – to je ono što će Francuzi morati platiti svake godine – 60 milijardi kamata. To je više od našeg proračuna za obranu ili visoko obrazovanje. To je realnost koja neće nestati s ovim nepovjerenjem, rekao je Michel Barnier, francuski premijer.
Barnierov prijedlog proračuna za 2025. uključivao je 60 milijardi eura za smanjenje deficita. S obzirom na to da je na čelu manjinske centrističke vlade, takav plan nije mogao provesti sam. Trebala mu je potpora barem jedne od dviju velikih frakcija – lijevih ili desnih. Znajući da je nema, pokušao ga je progurati posebnom procedurom bez glasanja u parlamentu. Lijevi i desni potom su se ujedinili i iskoristili tu situaciju da sruše njegovu vladu.
– Izglasavanje nepovjerenja čini nam se nužnim kako bismo stali na kraj kaosu, kako bismo zaštitili francuski narod od opasnog i nepravednog proračuna koji, štoviše, pogoršava deficit. Institucionalna stvarnost prisiljava nas da udružimo svoje glasove s onima ekstremne ljevice. Ne činimo to s radošću jer su ideje ekstremne ljevice i ljevice dovedene do krajnosti i razorne su za jedinstvo, sigurnost i prosperitet zemlje. Njihovo ponašanje veoma je daleko od francuskog ideala i poštovanja naših institucija, rekla je Marine Le Pen, zastupnica krajnje desnog Nacionalog okupljanja.
Na dužnosti premijera Barnier je bio samo tri mjeseca. Sada mora uručiti ostavku cijele vlade predsjedniku Emmanuelu Macronu. Upravo njegovu ostavku zaziva oporba jer je prije šest mjeseci raspustio parlament i raspisao prijevremene izbore koji su doveli do toga da tri rezultatski podjednake političke skupine ne mogu oformiti jasnu većinu.
– Većina naših sugrađana ne podržava vašu vladu. Prijedlog koji podnosim srušit će vašu vladu jer niste pronašli način da poništite prokletstvo koje je donijela osoba odgovorna za ovu situaciju, Emmanuel Macron. To prokletstvo je nelegitimnost – vaša apsolutna nelegitimnost pred biračima, dolazite iz političke snage koja je imala najlošije rezultate na parlamentarnim izborima, rekao je Eric Coquerel, zastupnik ljevičarske Nepokorene stranke.
Oslabljena predsjednika, Francuska sada riskira da završi godinu bez stabilne vlade ili proračuna za 2025., premda ustav predviđa posebne mjere koje mogu spriječiti zatvaranje vlade kao u SAD-u
Francuska politička previranja dodatno će oslabiti Europsku uniju već uzdrmanu raspadom njemačke vladajuće koalicije, nekoliko tjedana uoči povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.
Macron je dan proveo u posjetu Saudijskoj Arabiji. Naciji će se obratiti u četvrtak navečer putem televizije, objavila je Elizejska palača. Ostavku ne planira podnijeti.
Novi parlamentarni izbori nisu opcija jer se prema francuskom ustavu ne mogu održati u istoj godini kada su jedni već sazvani.
Tri izvora rekla su Reutersu da Macron namjerava brzo imenovati novog premijera.
Jedan izvor rekao je da to planira učiniti prije svečanog otvaranja obnovljene katedrale Notre Dame u subotu, kojemu bi trebao nazočiti Trump.
Novi premijer morat će se suočiti s istim izazovima kao i Barnier.
Macron bi mogao također zatražiti od Barniera i njegovih ministara da ostanu kao tehnička vlada dok ne pronađe premijera koji bi mogao osigurati dovoljnu potporu za usvajanje zakona.