Francuski oceanski pustolov i njegov tim dizajnirali su jahtu za koju kaže da može skupljati plastični otpad kako bi zaustavila uništavanje svjetskih oceana, a isti otpad pretvarati u gorivo koje bi pomoglo pogoniti brod, piše World Economic Forum.
Yvan Bourgnon proveo je svoju karijeru utrkujući se brodovima širom svijeta kao natjecateljski jedriličar. Tijekom godina, rekao je, njegovi susreti s plutajućim “tepisima” smeća postajali su sve češći.
To je nadahnulo njegov novi pothvat: Manta, 56 metara dugačak katamaran pogonjen kombinacijom visokotehnoloških jedra i električnih motora.
Trenutno postoji samo na crtaćoj ploči, ali Bourgnon i njegov tim nadaju se da će se pretvoriti u prototip koji će zaploviti 2024. godine.
Kako se brod kreće kroz vodu, transportne trake skupljat će otpad, razvrstavati ga, a zatim umetati u plamenik. To će otopiti plastiku, proizvodeći plin koji pokreće turbinu, a zauzvrat generira električnu energiju koju će koristiti sustav broda.
Soon there could be more plastic in the sea than fish – The Manta is on a voyage to stop that. 📕 Read more: https://t.co/VZQ5cmz1YU pic.twitter.com/bpvhUYtPMo
— World Economic Forum (@wef) April 18, 2021
Ta će električna energija, prema Bourgnonu, zajedno sa solarnim ćelijama i vjetroagregatima na palubi broda, učiniti brod energetski samodostatnim.
Rekao je da bi, ako se napravi 400 takvih plovila, svi oni mogli očistiti trećinu plastičnog otpada u oceanima. Rekao je da čak i konzervativne procjene predviđaju da će do 2060. u moru biti tri puta više otpada nego sada.
“Preklopiti ruke i reći – Ne, nećemo ništa poduzeti, ostavit ćemo to, usredotočit ćemo se na suho tlo, ostavit ćemo otpad u oceanu – potpuno je neodgovorno”, rekao je Bourgnon.