Skromni i maštoviti majstor planira osnivanje nevladine organizacije kako bi mogao konkurisati za sredstva iz opštinskog budžeta i valorizovati svoj rad kroz saradnju sa Opštinom, Turističkom organizacijom i hotelijerima
Andrija Romoda, kolekcionar i dizajner hladnog oružja iz Kotora, već više od četiri decenije posvećeno proučava borilačke vještine i istoriju oružja. U tom periodu izradio je brojne istorijske replike koje su danas smještene u njegovoj kućnoj galeriji “Duša ratnika”, u zgradi bivše Venecijanske kasarne na Gurdiću. Iako prostor vapi za rekonstrukcijom zbog vlage koja nagriza kamenu građu, kolekcija ostaje nezaobilazna za ljubitelje istorije i borilačkih vještina.
Romoda je u svom stanu žrtvovao komfor kako bi proširio prostor za izložbu, a takođe je uredio i vježbaonu od 25 kvadrata gdje trenira različite borilačke vještine. Ovaj skromni majstor, često viđen u radnom kombinezonu dok obavlja građevinske poslove, planira osnivanje nevladine organizacije kako bi mogao konkurisati za sredstva iz opštinskog budžeta i valorizovati svoj rad kroz saradnju sa Opštinom, Turističkom organizacijom i hotelijerima.
Njegova kolekcija obuhvata oružja sa svih kontinenata, a dio postavke je već u par navrata bio izložen u Pomorskom muzeju Crne Gore. Među brojnim primjercima iz raznih epoha i različitih starih naroda, nalaze se i venecijanski cornoler, filipinski eskrima štap, španski rapir, te oružja drevnih istočnih naroda: Skita, Huna, Mongola, Japanaca i Sarmata. Svaki eksponat uredno evidentira u svom katalogu, približavajući se muzeološkim standardima.
Andrija je radio dvije godine u OJU Muzeju Kotor.
![](https://bokanews.me/wp-content/uploads/2025/02/Iz-Postavke_resize.jpg)
-Planiram do ljeta da poboljšam enterijer galerije, a 14. februara organizovaću koktel-parti za donatore i prijatelje. Moja vrata su uvijek otvorena za sve posjetioce – kaže Romoda, dodajući da su turistički radnici već pokazali interesovanje za organizovane posjete njegovoj galeriji.
Romoda je završio Srednju pomorsku školu u Kotoru, bio je talentovan za slikanje i izgradio je svoj estetski ukus, a paralelno se bavio i borilačkim vještinama. Trenirao je boks, džudo, karate, tekvando, điu-đicu i ninđicu, spajajući sve to sa izradom oružja. Kao mladić je počeo da sam pravi oružje, koristeći reciklirani metal, pa je tako kroz improvizaciju, od komada starog lanca i starih šarafa nastao i njegov prvi “nunčake”. Kasnije je sarađivao sa profesionalnim stolarima, kovačima i metalostrugarima, bivšim radnicima Arsenala, Autoremonta, koji su mogli da naprave kvalitetno oružje. Prvi eksponat koji je izradio na taj način bio je rondel dagger, replika škotskog bodeža iz XIV vijeka.
-Sarađivao sam sa vrhunskim zanatlijama: čelične djelove je u najvećem obimu izradio pokojni Joško Belan, njegov sin Božo Belan ga je naslijedio, zatim, Tiho Grgurević, Dalibor Petrović. Drvene djelove mi radi stolar Miki Delević, a elemente od kože su radili neki moji prijatelji, kao što je pokojni kotorski obućar Goran Kocevski – Makedonac, a sada to radim sam. Vitrine je radio Miki, a ja sam 95% finansirao izradu oružja iz svog džepa, objašnjava Romoda.
Svoju strast upoređuje sa radom svjetskih muzeja poput British Museum-a i Ermitaža, ističući da proučava borbu u njenoj cjelini, od Vikinga do Aboridžina i Eskima.
-Borba hladnim oružjem je relikt prošlosti, a s pojavom vatrenog oružja mnoge vještine su izgubljene. Grci su bili istinski borci, gledali su protivnika oči u oči – kaže Romoda.
![](https://bokanews.me/wp-content/uploads/2025/02/Vitrina-sa-sjekirama_resize.jpg)
Njegova postavka već privlači posjetioce iz Amerike, Australije, Švajcarske, Njemačke, Rusije i Italije, a mnoge replike poklonio je prijateljima koji su mu pomogli. U istraživanja je uložio oko 50.000 eura, dok je stvarna vrijednost njegove kolekcije daleko veća. Spreman je na saradnju s kolekcionarima i muzejskim institucijama, kako bi se više posvetio svojim treninzima.
Pored toga, otvoren je za saradnju s obrazovnim institucijama. Već je imao pozive profesora Filozofskog fakulteta u Nikšiću da ugosti njihove studente, a volio bi da radi i sa osnovcima. Kada je 2015. godine otvorena njegova prva izložba u Pomorskom muzeju Crne Gore, njegovu postavku su posjetili i učenici iz Tivta.
![](https://bokanews.me/wp-content/uploads/2025/02/Dusa-ratnika-simbolicni-naziv-Galerije_resize.jpg)
-Prije 30 godina nisam imao internet, ali sam čitao knjige na ruskom, engleskom, italijanskom, proučavao i one na japanskom, zanimali su me principi borilačkog fer-pleja. Ljudi koji treniraju borilačke vještine treba da se pridržavaju moralnog kodeksa i da grade svoj karakter. Prva osobina borca je svijest o sebi, kaže Romoda, dodajući da inspiraciju crpi iz primjera poput Novaka Đokovića i Majkla Džordana.
Krsna slava loze Romoda, kaže domaćin, je Sveti Andrija, u skladu sa porodičnom tradicijom i uz poštovanje predaka koji su takođe nosili imena Andrija, Andraš.
/M.D.P./