16.6 C
Kotor

Slušaj online radio

Gosti iz Bosne i Hercegovine obilježili jul i avgust na budvanskoj rivijeri

Budva – Sveti Nikola

U predsezoni koje u turističkom smislu nije ni bilo, kada je širom svijeta “harala” pandemija koronavirusa, na bazi epidemiološki pozitivnih kretanja u tom periodu u našoj zemlji nadali smo se da će tokom ljetnjih mjeseci ona oslabiti, te da možemo očekivati ublažavanje posledica bar manjim dijelom. Turistička privreda, smještajni kapaciteti u hotelskim i privatnim objektima, agencije, ugostitelji, plaže, tome su se prilagodili i bili spremni. Ipak, pogoršavanje zdravstvene situacije i u našoj zemlji nas je baš uoči glavne sezone upozorilo da je zdravlje prioritet, saopšteno je iz TO Budva.

Uslovi za ulazak stranih državljana u našu zemlju (uključujući i najvažnija  turistička tržišta) ili naš odlazak u druge države, postavljeni su prilično rigorozno. Postalo je evidentno da Evropska unija želi da “sarađuje” uglavnom sa svojim članicama. Poslednja iskustva sa Hrvatskom pokazuju da ipak i u toj “saradnji” postoje granice i da je svakoj državi najvažnije “nacionalno zdravlje”. Saobraćaj, putovanja pa i međunarodni turistički promet je potpuno zaustavljen.

Prvi put u velikoj mjeri smo se svi okrenuli “internim marketinškim kampanjama” i posvetili pažnju domaćim gostima. Na primjerima visokorazvijenih turističkih destinacija i mnogo brojnijih država nego što je Crna Gora, sve je mnogo jednostavnije i rezultati su evidentniji. Međutim, bez obzira na broj stanovnika, građanke i građani naše države tokom jula bili su najbrojniji gosti budvanske rivijere. Tome su umnogome doprinjele izuzetne akcijske cijene u visokokvalitenim hotelima na samoj obali mora i (možda) jedinstvena prilika da osjetimo kako je to biti gost u svom domu!

Turistička organizacija opštine Budva, uporedo sa kampanjom “Budva, tvoj dom na moru” i objedinjenim promovisanjem turističke privrede grada svim raspoloživim kanalima komunikacije, tokom prvih ljetnjih mjeseci je intenzivirala kampanju “Budva, ljubav koja traje” na području Bosne i Hercegovine reagujući na otvaranje granica prema ovoj zemlji. Za ulazak u Crnu Goru turistima iz Bosne i Hercegovine dovoljan je negativan ELISA ili ECLIA test, koji je znatno jeftiniji od PCR testa, pa je to sigurno, pored  ponude ovoga ljeta na budvanskoj rivijeri, jedan od razloga za izbor destinacije.

Tokom jula, bez obzira na simbolične brojke, turisti iz susjedne države su bili na četvrtom mjestu, iza domaćih gostiju, te Ukrajine i Bjelorusije. Tokom avgusta, gosti iz Bosne i Hercegovine postaju dominantni i čine skoro trećinu u ukupnom broju dolazaka i noćenja. U hotelskom smještaju čine najbrojnije goste i to u najkvalitetnijim i visokorangiranim luksuznim hotelima na samoj obali.

Otvaranjem granica sa Srbijom primjetno je povećanje broja gostiju i sa ovog, veoma značajnog tržišta, kako u privatnom smještaju, tako i u hotelima i pored toga što je pred nama period postsezone koji je više karakterističan za dolazak gostiju sa zapadnoevropskog tržišta.

TO Budva je javno, u više navrata, izrazila nadu da će doći do liberalizacije režima ulaska srpskih državljana u Crnu Goru, uvažavajući zdravstvene prilike.

Pored gostiju iz regiona, tokom ovogodišnjih ljetnih mjeseci u hotelima su najbrojniji bili turisti iz Ukrajine i Bjelorusije. Turisti iz zemalja zapadne Evrope, prisutni su, ali u znatno manjem broju. Na žalost, poslednju deceniju najbrojniji budvanski gosti – Rusi – ovoga ljeta, zbog zatvorenih granica, nisu bili u prilici da uživaju u svim blagodetima ljepote naše prirode, zbog kojih je veliki broj ruskih porodica i odlučio da baš ovdje ostane da živi. Turistička privreda ipak, još uvijek se nada, da će iz Rusije krenuti avio letovi, jer sva istraživanja govore da postoji veliko interesovanje njihovih građana. Očekivanja su usmjerena i ka zapadnoevropskom tržištu.

Budva

Skromne brojke, profesionalno reagovanje budvanskih hotelijera, otkrivanje potencijala nacionalnog tržišta i još jednom potvrđivanje da u najtežim trenucima uvijek “ruku pruže” najbliži, obilježili su ljeto 2020. na budvanskoj rivijeri. Ipak, turistički poslenici sa puno pažnje i mnogo više senzibilnosti već pripremaju ambijent za narednu godinu, nadajući se da će ona vratiti stare trendove i navike u putovanja i odmore i učiniti ih još kvalitetnijim.

U želji da kreira što ljepši turistički ambijent, u skladu sa redukovanim budžetom, Turistička organizacija opštine Budva je ove godine pažnju posvetila malim, kreativnim projektima. Ispred zidina Starog grada instalirana su “pametna klupa” sa besplatnom wi-fi mrežom i punjačima za mobilne telefone, kao i najsavremeniji info totem sa svim najvažnijim informacijama iz budvanskog turizma, ali i preporukama i mjerama u aktuelnoj zdravstvenoj situaciji.

Uspješno je završena II faza markacije najvažnijih istorijskih i kulturnih lokaliteta u zoni Starog grada i nastavljeni su radovi na veoma značajnim infrastrukturnim projektima koji se poslednjih godina realizuju sa lokalnom samoupravom.

Kreiran je novi paket atraktivnih, šaljivih i originalnih Viber stikera koje je, za kratko vrijeme, preuzelo 14.000 korisnika i koji su, do sada, razmjenjeni preko 70.000 puta. Preuzimanjem Viber stikera korisnici, ukoliko žele, direktno postaju članovi Budva zajednice (Budva Community) na Viber-u, gdje se na brz i jednostavan način mogu informisati o aktuelnim dešavanjima u Budvi, povoljnostima u budvanskim hotelima, privatnom smještaju i restoranima, ali i uživati u fotografijama i video zapisima budvanske rivijere.

Na Instagram profilu (budva.travel) u toku su nagradne igre za sve pratioce koje, tokom čitavog ljeta, TO Budva realizuje zahvaljujući lijepoj saradnji sa turističkom privredom grada.

Na teritoriji Srbije je u toku intenzivna outdoor i PR kampanja sa prepoznatljivom porukom: “Budva, ljubav koja traje”, a promocija našeg grada je primjetna i u Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Albaniji.

U saradnji sa hotelijerima, ugostiteljima, turističkim agencijama i drugim relevantnim subjektima priprema se marketing strategija za 2021. godinu, naravno, pod uslovom, da naredna godina bude godina oporavka, a Budva i Crna Gora bezbjednosno stabilne destinacije.

Najčitanije