15 C
Kotor

Slušaj online radio

Građani Tivta bijesni što država ništa ne ulaže u ovdašnje škole

sa okruglog stola o nacrtu budzeta

Opština Tivat nema preciznih podataka na osnovu kojih bi u svom budžetu za 2020. mogla da planira prihode po osnovu svog udjela od koncesije za ovdašnji aerodrom.

Objašnjenje je to koje je preksinoć na veliko interesovanje građana i predstavnika političkih partija zašto u planu prihoda nema par desetina miliona eura koliko Tivtu najmanje treba da pripadne od posla na kojem insistira crnopgorska Vlada, na centralnom okruglom stolu o navrtu budžeta Tivta za narednu godinum, dao gradonačelnik dr Siniša Kusovac (DPS).

„Preuranjeno je sada da se vidi koliko će Tvtu pripasti prihoda od koncesije aerodroma i najmanji će problemb biti da onda kada to bude poznato i izvjesno, se uradi rebalans budžeta. Neće Tivat sigurno ostati uskraćen onoga što mu pripada“- kazao je Kusovac objašnjavajući zaštu u budžetu za 2020 planiranom na iznos od 23,55 miliona eura, nema ni centa od koncesije za aerodrom Tivat.

Ministarstvo saobraćaja i pomorstva prije tri dana završilo je pretkvalifikacioni postupak za izbor zakupca vazdušnih luka u Tivtu i Podgorici na koji je stiglo sedam ponuda fimi ili konzorcijuma iz Turske, Indije, Južne Koreje i Luksemburga. Vlada od zakupca očekuje minimalnu avansu uplatu od 100 miliona eura, najmanje 10 odsto od godišnjih prihoda aerodroma kao varijabilnu godipnju koncesionu naknadu, te investicije od minimum 200 miliona eura. Po aktuelnim zakonima o koncesijama i finansiranju lokalne uprave po kojima je započet proces davanja aerodroma u zakup, Vlada mora polovinu svih prihoda ostvarenih od koncesionara, ustupiti opštinama Tivat i Podgorica na čijim se teritorijama nalaze vazdušne luke. Vlada je u nacrtu državnog budžeta za 2020 unijela, kako je to ministar finansija Darko Radunović kazao, „konzervativnu procjenu“ da će državna kasa od koncesije dogodine prihodovati 70 miliona eura, što znači da bi Tivat i Podgori istovremeno od tog aranžmana morali da dobiju najmanje još po 35 miliona eura.

„Neprihvatjiv je vaš stav vezamo za neplaniranje prihoda od koncesije aerodroma jer kao što svi vidimo, Vlada je već isplanitrala 70 miliona po tom osnovu u državnoj kasi. Vi to ne radite jer nije tačno da ne znate koliko novca po zakonu Tivtu pripada po tom osnovu, već zato što znate da vam vaši partijski šefovi iz državne vlasti neće dati ni dinara od toga.“- poručio je gradonačelniku Kusovcu, Mirko Kovačević iz Tivatske Akcije. On je lokalnu DPS.-SD-HGI vlast optužio da zbog nezamjeravanja šefovima u Podgorici, toleriše katastrofalne finansijske posljedice po taj grad od loših zakona i još goreg rada državnih inspekcija, zbog čega kako je rekao, Tivat ima eksploziju nelegalne gradnje i ostaje uskraćen za milione eura od naplate komunalija. Kovačević je kao neprihvatljiv, odbacio stav Opštine da, mimo zakonske isključive obaveze države da to radi, lokalna uprava ulaže svoj novac u prosvjetne objekte u Tivtu jer Vlada već decenijama ništa ne ivestira u ovdašnje škole koje su dotrajale i u kojima više nema dovoljno prostora za tivatsku djecu.

„Ogromne prihode Tivat ostvaruje za budžet Crne Gore a ništa nam se od toga ne vraća kroz ulaganja u objekte državne infratsrukture na našem području. I treba tako da bude kada ste vi robovi koji se ne bune protiv svojih gospodara. Da li vas je makar kao članove DPS-a, stid od ovakvog odnosa vaše državne vlastu prema Tivtu.“- upitao je Kovačević Kusovca i njegove saradnike, ali nije dobio konkretan odgovor.

Opštinari su kao netačne, odbacili konstatacije pojedinih učesnika javne rasprave da znatno uvećana planirana izdavajanja za socijalne pomoći, transfere institucijama i pojedincima, stipendije i slično za 2020., lokalna DPS-SD-HGI vlast smišljeno preduzima u susret redovnim lokalnim i parlamentarnim izborima naredne godine.

Kusovac je kazao da će Vlada dogodine Tivtu dati donaciju od 4 miliona eura za početak gradnje bulevara kroz grad, kao i da će država „uložiti nekoliko desetina miliona eura“ u izgradnju četiri trake magistrale krz Grbalj. Obećao je da Opština „nikome neće ostati dužna“ pa će naknade „čim budu pravodnažna sudska rijšenja“, za svoju uzurpiranu zemlju na Klačini dobiti i Krtoljani koji se već više od godinu oko toga sude sa Opštinom. Najavio je da će za narednu sjednicu SO pripremiti odluku o zajendičkoj izgradnji stanova za opštinare, radnike bivšeg Arsenala i Ministarstva odbrane na Lukovića barakama, te da će se „raditi i inicijativa za stanovnike na Ostrvu cvijeća“. On je tako odgovorio na prozivke da dogodine Opština planira da uloži pola miliona eura svog novca za riješavanje stambenih pitanja Roma i Egipćana iz neformalnog naselja „7.jul“, a koje inače, važi za rezervoar glasača DPS-a. Kusovac je to odbacio, ističući da se u ovo ulaganje ide po osnovu „inicijatve strateškog partnera, kompanije Franca, koja želi da budemo pratneri u izgradnji poslovno stambenih objekata na toj lokaciji“. Ta kompanija u vlasništu visokog fukcionera DPS Hilmije France prije par godina ušla je u partnerstvo sa Opštinom Tivat, i u blizini „7.jula“ podigla autobusku stanicu, supermarket i hotel sa 4 zvjezdice, a u međuvremenu je Franca od privatnih vlansika kupio i zemlju na kojoj se nalaze romske barake čije žitelje iz komšiluka njegovog hotela, sada o svom trošku namjerava zbrinuti Opština Tivat.

TIVĆNI BIJESNI ZBOG NEULAGANJ DRŽAVE U ŠKOLE

Okrugli sto obilježilo je i više diskusija građana i predstavnika školske uprave koji su istakli katastrofalno loše stanje provsjetne infrastrukture u tom gradu i činjenicu da Ministarstvo prosvjete nije otvorilo nijednu novu osnovnu školu u Tivtu skoro 30 godina. Postojeći objekti su ili dotrajali ili premali za potrebe Tivćana, a kako se čulo ni projekat koji je Opština o svom trošku izradila za rekonstrukciji i dogradnju škole u Donjoj Lastvi, ni izbliza neće riješiti problem koji sa nedostatkom prostora ima OŠ „Drago Milović“. Kako se čulo, žalosno je i da tivatska policija u gradu koji važi za crnogorski Monte Karlo, radi u dotrajaloj baraci staroj preko 40 godina u kojoj se nerijetko mogu vidjeti i pacovi.

Izvor:S.L

Najčitanije