Gradska muzika Herceg Novog uputila je poziv svim svojim starim članovima i zaintrersovanim sugrađanima da se aktiviraju kako bi društvo nakon duže pauze počelo ponovo samostalno nastupati i to na predstojećem “Prazniku mimoze 2015.”
Najstarija institucija kulture u Herceg Novom, Gradska muzika, osnovana 1866. god. proteklih deset godina nije funkcionisala, a jedan od osnovnih razloga za to je bio – nedostatak instrumenata .
Protekle godine formirani su novi organi društva, napisan je Statut i akta usklađena sa zakonskim normativima. Gradska muzika trenutno je bez kapelnika, pa stariji obučavaju mlađe. Ukupno je 15 muzičara, a za javni nastup potrebno je najmanje 24. S toga je Gradska muzka uputila poziv za upis novih članova i povratak starih.
Hercegnovska Gradska muzika je sa mažoretkama 1969. godine bila jedinstvena na Balkanu, pa im je želja da ožive i sekciju mažoretki.
Prijem novih članova muzičara i audicija za mažoretke održaće se 21. septembra od 10 do 12 sati u prostorijama Gradske muzike Herceg Novi. Prijave se mogu obaviti slanjem SMS-a (ime i prezime) na telefon 069 349 069 (za mažoretke).
Upis za muzičare u amaterskom duvačkom orkestru održaće se u subotu 20. i u nedjelju 21. septembra, a poželjno je da se u SMS-u na 067 573 637, osim imena i prezimena, navede i instrument koji se svira.
Gradska muzika Herceg Novi osnovana je daleke 1886. kada je ovim prostorima vladala Austrougarska monarhija, bila je višenacionalna, amaterska, a glavni motiv članova je bio da pomognu kulturnom razvoku životu u gradu.
Na takmičenju u Ljubljani 1922. osvojila je prvo mesto. Bila je formirana i u Bokeškoj brigadi za vrijeme Drugog svjetskog rata, a nakon oslobođenja 1944. počela je da nastupa širom zemlje. I sve doskoro bila je najbolja gradska muzika sa ovih prostora .
Kapelnik Gradske muzike 1949. godine bio je Ivan Bagatela koji je u orkestar primao radničku klasu jer bi ona ostajala u gradu, dok su studenti odlazili. U to vrijeme je u Gradskoj muzici bilo oko 40 muzičara. Porodice su imale i po nekoliko članova i to je trajalo godinama. Dva kapelnika su bila iz starog grada. Malo članova je znalo note. No, učilo se, moralo se učiti makar solfeđo u Muzičkoj školi pa tek nakon dvije godine učenja dobijali su se instrumenti, sjećaju se stariji članovi. Kapelnik je određivao što će se svirati, kao i što će ko da svira, pošto bi najpre pogledao u usne i u ruke.
Tradicionalno imaju dobru saradnju sa hercegnovskom Muzičkom školom iz Herceg Novog, Mjesnom muzikom iz Đenovića kao i plesnim studijom „Diano“, koji im pomaže u osmišljavanju koreografija za mažoretke.
Za dvije godine, 2016. planira se obeležavanje 130 godina rada ove značajne kulturne institucije u Herceg Novom.